Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Norweski portal
Reklama

Powrót
Lekarz stałego kontaktu
Leczenie dzieci

DENTYSTA W NORWEGIIOPIEKA STOMATOLOGICZNA W NORWEGII

W Norwegii opieka medyczna jest dofinansowana przez państwo. Pacjenci płacą tzw. egenandel, czyli wkład własny. Niestety w przypadku dentystów ta zasada nie obowiązuje i pacjenci muszą zapłacić pełny koszt leczenia, chociaż istnieją pewne wyjątki. Do wyboru są gabinety państwowe (offentlig) i prywatne (privat). Niektórym osobom przysługuje darmowa opieka stomatologiczna. Część pacjentów może skorzystać ze zniżek. W państwowych placówkach w ramach darmowego leczenia można wykonać tylko zabiegi konieczne z punktu widzenia zdrowia pacjenta.

Osoby, które korzystają z państwowej, refundowanej opieki dentystycznej, nie mogą wnioskować o zwrot kosztów leczenia z Helfo.

W niektórych określonych przypadkach, pacjenci mogą korzystać z refundacji kosztów leczenia dentystycznego. W takich sytuacjach korzystają oni z karty „frikort egenandelstak 2”. Gdy koszt wizyt u stomatologa przekroczy w ciągu roku 1990 koron, kolejne wizyty będą całkowicie refundowane. Aby móc skorzystać z tej karty, trzeba spełnić określone warunki. Karta obejmuje tylko choroby i wady rozwojowe w jamie ustnej oraz niektóre choroby dziąseł. Prywatne gabinety mogą ustalać własne ceny zabiegów i nawet jeśli ktoś ma kartę frikort, to musi z własnych środków pokryć różnicę w cenie zabiegu u państwowego a prywatnego dentysty.

DARMOWY DENTYSTA W NORWEGII – LECZENIE DZIECI

Pierwszą grupą, której przysługuje darmowe leczenie zębów, są dzieci do 18go roku życia. Państwowe placówki zapewniają kompleksowe leczenie stomatologiczne za darmo. Wyjątkiem są aparaty na zęby, za które rodzice muszą zapłacić z własnych środków. Państwowe placówki wzywają dzieci do regularnych kontroli stanu uzębienia. Pierwsze wezwanie ma miejsce zazwyczaj, gdy dziecko skończy 3 lata. Jeśli rodzice zauważą u dziecka problemy z zębami wcześniej, to mogą w takim przypadku skontaktować się z placówką lub z pielęgniarką.

Jeśli chodzi o aparaty na zęby, to można starać się o częściową lub całkowitą refundację kosztów (od 40 do 100%). Pod numerem telefonu 800 43 573 można uzyskać szczegółowe informacje na temat refundacji.

Osoby, które mają trudną sytuację finansową także mogą starać się o wsparcie finansowe z NAV. W celu uzyskania wsparcia należy udać się do urzędu pracy oraz poszukać państwowej kliniki dentystycznej na stronie wybranego regionu (np. Rogaland Fylkeskommune).

OPIEKA STOMATOLOGICZNA DLA MŁODZIEŻY W WIEKU 19 I 20 LAT

Osoby, które skończyły 19 lub 20 lat w roku, w którym korzystają z pomocy stomatologa, mają prawo do zniżek. Aby uzyskać zniżkę, należy skorzystać z leczenia w państwowej placówce. Pacjent pokrywa tylko 25% kosztów leczenia. W przypadku publicznych placówek należy samemu umawiać się na wizyty, bo państwowy dentysta nie ma obowiązku wzywania na wizyty kontrolne i badania. Placówki można znaleźć na stronie internetowej swojej gminy. W przypadku złej sytuacji finansowej można starać sie o dofinansowanie leczenia z NAV.

DARMOWY DENTYSTA DLA DOROSŁYCH

Dorośli z reguły muszą pokryć pełny koszt leczenia dentystycznego. W określonych przypadkach leczenie jest darmowe. Przypadki uzasadniające darmowe leczenie to między innymi rzadkie choroby stomatologiczne. To dentysta decyduje o tym, czy dany przypadek można zakwalifikować do darmowego leczenia. Do rzadkich schorzeń natury stomatologicznej zalicza się między innymi:

  • Rozszczep wargi i podniebienia.
  • Guzy w jamie ustnej.
  • Choroby jamy ustnej u osób chorych na raka lub HIV.
  • Wrodzone rozwojowe zaburzenia.

W przypadku ciężkich schorzeń, kwalifikowanych do refundacji, pacjent korzysta z frikort 2. W przypadku złej sytuacji finansowej można starać się o dofinansowanie z NAV. Jeśli korzysta się z opieki stomatologicznej za granicą, można starać się o dofinansowanie z Helfo. Należy zapłacić za usługę, a potem złożyć wniosek o zwrot kosztów. Dotyczy to tylko tych usług, które są refundowane na terenie Norwegii.

Jeśli Helfo odrzuci wniosek o dofinansowanie (lub podejmie decyzję tylko o częściowej refundacji), to pacjentowi przysługuje prawo do złożenia skargi na tę decyzję. Czas na złożenie skargi to 6 tygodni od momentu otrzymania decyzji.

Z darmowego leczenia (w państwowych placówkach) mogą skorzystać:

  • Osoby starsze, które mieszkają w domach opieki lub korzystają z opieki domowej dłużej niż trzy miesiące. W niektórych przypadkach, osobom starszym należy się refundacja, lecz o tym decyduje dentysta.
  • Osoby upośledzone umysłowo (refundacja nie dotyczy aparatów na zęby).
  • Uchodźcy i azylanci (w określonych przypadkach).
  • Narkomani, ofiary znęcania się i osoby cierpiące na odontofobię.
  • Więźniowie w przypadku niezbędnej pomocy dentysty. Po trzech miesiącach pobytu w więzieniu więźniom przysługuje prawo do darmowej kontroli stomatologicznej i profilaktycznego leczenia. Koszty innych usług muszą być pokryte przez samych więźniów.

ZNIECZULENIE

W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego. W przypadku dzieci do 18go roku życia, osób starszych przebywających pod opieką państwa oraz osób upośledzonych psychicznie, koszty narkozy pokrywane są przez państwo. Zabiegi wymagające znieczulenia ogólnego wykonywane są w szpitalach i czas oczekiwania na nie może się wydłużyć. Dorośli muszą sami pokryć koszty narkozy, jeśli decydują się na leczenie prywatne. W niektórych przypadkach (narkoza w państwowej placówce) można uzyskać wsparcie finansowe na pokrycie kosztów narkozy. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Wszelkie pytania należy kierować dzwoniąc pod numer telefonu 800 43 573.

PRZYKŁADOWE CENY USŁUG STOMATOLOGICZNYCH

ZABIEG/ ŚRODEK OPATRUNKOWY/ LEK CENA W KORONACH
Konsultacja w nagłym wypadku (akuttkonsultasjon) 275
Badanie u dentysty lub higienistki (undersøkelse hos tannlege eller tannpleier) 610
Kontrola po zabiegu chirurgicznym (etterkontroll etter kirurgiske inngrep) 275
Kompleksowa kontrola (omfattende etterkontroll) 500
Miejscowe znieczulenie (lokal og regional anestesi) 140
Dodatkowa premedykacja (tillegg for premedikasjon) 570
Podtlenek azotu (tillegg ved lystgassbehandling) 810
Zabieg wykonywany przez higineistkę (behandling utført av tannpleier) 1000 za godzinę
Rentgen – 1 zdjęcie (tannrøntgen, pr bilde) 85
Panorama – 1 zdjęcie (Panoramarøntgen (OPG), pr bilde) 535
Plomba (fylling 1 flate) 660
Tymczasowe wypełnienie (midlertidig fylling) 450
Korona z tworzywa sztucznego (ppbygnOing av tannkrone i plastisk materiale) 1830
Wypełnienie kanału (stiftforankring i rotkanal ved fyllingsterapi) 725
Kanałowe leczenie siekacza (rotfylling av fortann) 3780
Kanałowe leczenie zęba przedtrzonowego (rotfylling av premolar) 4090
Kanałowe leczenie zęba trzonowego (otfylling av molar) 5130
Złote lub porcelanowe wypełnienie zęba (gull/porselensinnlegg) 2840
Korona złota lub porcelanowa bez sztyftu (helkrone uten stift i porselen/gull) 6100
Wybielanie (bleking av tenner) 2000 (za górną lub dolną szczękę), 3300 za dolną i górną
Proteza (helseprotese) 8500
Wyrwanie zęba (tanntrekking) 960

Podane ceny są orientacyjne. Dentyści sami ustalają swój cennik. Każdy stomatolog musi umieścić cennik na stronie i podać go do informacji ogólnej. Ceny zabiegów zależą też od stopnia ich skomplikowania. W wybranych przypadkach można starać się o pełną lub częściową refundację. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Warto zapytać dentystę o refundację lub zadzwonić bezpośrednio do Helfo, by uzyskać informacje na temat zniżek. Warto zbierać wszystkie dowody potwierdzające poniesione koszty, by móc ewentualnie starać się o dofinansowanie, refundację lub zwrot kosztów.

PORÓWNYWARKA CEN ZA USŁUGI STOMATOLOGICZNE W NORWEGII

Ceny usług stomatologicznych są różne. Zależą od tego czy placówka jest państwowa czy prywatna. Lekarze sami ustalają stawki, które zależą też od wielkości miasta. Ceny można porównać tutaj. Jest to oficjalna strona, na której znajdują się aktualne ceny usług. Wyszukiwarka jest bardzo wygodna w obsłudze. Wystarczy wybrać usługę (zdjęcie poniżej) oraz miasto, by poznać ceny i znaleźć najtańszy lub najbardziej odpowiadający oczekiwaniom gabinet stomatologiczny.

PRZYDATNE SŁÓWKA

SŁÓWKO/ ZWROT TŁUMACZENIE
tannlege dentysta
en/ ei tann, l.mn tenner ząb
en tannverk ból zęba
et tannkjøt dziąsło
et hull dziura
en/ei krone korona
en plombe plomba
en/ ei fortann l.mn fortenner siekacz
en kjeve szczęka
trekke, trakk, har trukket wyrywać
en jeksel l.mn jeksler ząb trzonowy
bore wiercić
plombere plombować
pusse czyścić

PRZYDATNE ZWROTY

ZWROT TŁUMACZENIE
Jeg har (sterk) tannverk. Boli mnie (mocno) ząb.
Denne tanna har (oppe/nede/framme/bak) gjør vondt. Boli mnie ząb (u góry/ na dole/ z przodu/ z tyłu).
Jeg har mistet en fylling. Wypadła mi plomba.
Jeg har knekt ei tann. Złamałem/ am ząb.
Kan jeg få bedøvelse? Czy mogę prosić znieczulenie?
Jeg må trekke den. Muszę go wyrwać.
Jeg vil ikke ha bedøvelse. Nie chcę znieczulenia.
Len Dem tillbake. Proszę się oprzeć.
Gap opp. Otwórz szeroko usta.
Litt høyere. Trochę mocniej.
Vil de ha bedøvelse? Czy życzy sobie pan/pani znieczulenie?
Værsågod spytt ut, skyll munnen. Proszę wypluć, przepłukać usta.
Sitt stille. Siedź spokojnie.

FAQ STOMATOLOG

1. Komu przysługuje bezpłatne leczenie stomatologiczne? Czy obejmuje ono dzieci? Pokaż odpowiedź

2. Czy kobietom w ciąży przysługuje bezpłatna opieka stomatologiczna? Pokaż odpowiedź

3. Czy studentom przysługują jakieś ulgi w związku z opieka stomatologiczną? Pokaż odpowiedź

4. Czy w Norwegii jest dostęp do polskich stomatologów? Pokaż odpowiedź

5. Czy to prawda, że w niektórych przypadkach koszt wizyty ustalany jest w zależności od czasu, jaki poświęcił nam lekarz, a nie od rodzaju wykonanego zabiegu? Pokaż odpowiedź

6. Czy to prawda, że norwescy stomatolodzy doliczają do rachunku nawet materiały opatrunkowe, które wykorzystają podczas wizyty? Pokaż odpowiedź

7. Ile kosztuje leczenie kanałowe? Pokaż odpowiedź

8. Czy po wypadnięciu plomby, pacjent musi płacić za kolejną? Pokaż odpowiedź

9. Co to jest offentlig tannlege? Pokaż odpowiedź

10. Czy leczenie ortodontyczne podlega refundacji? Pokaż odpowiedź

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Pol-Nor