Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
03/10/2017

Jak Polacy odnajdują się w norweskiej rzeczywistości?

Norwegia od lat jest celem podróży Polaków, którzy wierzą, że czeka tam na nich praca i perspektywy na lepszą przyszłość. Mimo, że Królestwo Norwegii nie jest częścią Unii Europejskiej, w ciągu ostatnich piętnastu lat oficjalna liczba polskich imigrantów wzrosła z blisko 7 tys. do niemal 100 tys. osób (nieoficjalnie nawet 150 tys.), a sami Polacy stanowią największą grupę imigrantów na terytorium Norwegii.

źródło: ssb.no

Dlaczego właśnie Norwegia?

Norwegia to kraj, który przyciąga ludzi o różnych kompetencjach – płace są znacznie wyższe niż w Polsce, a dodatkową zachętą są ulgi podatkowe. Znajomość norweskich przepisów jest podstawą, która umożliwia maksymalne wykorzystanie możliwości, jakie daje praca zagranicą w kraju o dużym potencjale.

Przykładowo posiadanie rodziny w Polsce daje szansę na uzyskanie statusu dojeżdżającego (Pendler) i odliczenie od podatku nawet do 200 tys. koron. Przez pierwsze dwa lata można również odliczyć 10% dochodu w postaci ulgi podatkowej (Standardfradrag).

Przeczytaj również: Jak otrzymać maksymalny zwrot podatku w Norwegii?

Ważne jest, że koszty utrzymania w krajach norweskich nie są tak wysokie jak w innych zachodnich aglomeracjach, a ceny często przypominają te, z którymi mamy do czynienia na co dzień.

Polski biznes

Po przyjeździe do  Norwegii, Polacy najczęściej na początku znajdują zatrudnienie w branży budowlanej i sprzątającej. To najłatwiejszy sposób na znalezienie pracy w sytuacji, gdy wielu imigrantów początkowo w ogóle nie zna języka norweskiego albo zna jedynie jego podstawy.

Przeczytaj również: Jak znaleźć pracę/klientów w Norwegii w kilka dni?

Osoby, które faktycznie pracują na terenie Norwegii, zwracają uwagę na konieczność znajomości przepisów prawnych, które determinują sukces na rynku pracy, szczególnie przy prowadzeniu własnej działalności. Z myślą o takich osobach powstają firmy zajmujące się obsługą klientów w zakresie prawa podatkowego, świadczeń społecznych i umiejętności językowych.

Wejście na zagraniczny rynek nigdy nie jest łatwe, zazwyczaj od imigrantów wymaga się gwarancji wysokiej jakości usług przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niskich cen. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych – determinacja i pomysł na siebie to recepta na sukces.

Coraz częściej Polacy wyjeżdżają do Norwegii szukając pracy umysłowej, np. w instytucjach publicznych czy w branży medycznej (fizjoterapeuci, lekarze, pielęgniarki). Zgodnie z danymi norweskiego urzędu statystycznego w Norwegii jest kilkadziesiąt tysięcy
firm zarejestrowanych przez polskich obywateli.

Wybitny Polak

Konkurs „Wybitny Polak” organizowany jest od 2011 roku. Celem inicjatywy Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego jest promowanie pozytywnego wizerunku Polaków i pokazanie dokonań osób, które odniosły sukces w kraju i zagranicą. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: „Kultura”, „Biznes”, „Osobowość”, „Nauka” i „Młody Polak”. Dzięki temu konkursowi możemy poznać Polaków, którzy są znani i szanowani w Norwegii.

Na tegorocznej gali konkursu „Wybitny Polak” laureatami zostali: Dominika Minkacz-Sira (Kultura), Dariusz Bobko (Biznes), Krzysztof Frymarkiewicz (Osobowość), dr Elżbieta Pacyna (Nauka), Marta Radwańska (Młody Polak).

Polacy w Krainie Fiordów

Na przestrzeni lat można było usłyszeć o Polakach, którzy w Norwegii dali się poznać od najlepszej strony. Przykładem jest Polak, który pomógł wyciągnąć z tonącego samochodu mężczyznę, a potem zniknął chcąc uniknąć rozgłosu.

Kolejnym bohaterem okazał się Michał Wieczorek, który uratował od utonięcia dwuletnie dziecko. Mimo zagrożenia, nie wahał się i skoczył do lodowatej wody ratując życie chłopca. Mężczyzna został uhonorowany odznaczeniem Medal Carnegie, które jest przyznawane na całym świecie osobom wyróżniającym się bohaterskimi czynami.

Grupa polskich inżynierów z firmy PORR Polska Infrastructure współpracowała przy projekcie, a polskie firmy zajmowały się dostawą konstrukcji stalowych przy budowie mostu Tresfjord. Tresfjord to 19-przęsłowy, 1290 metrowy majstersztyk nad Morzem Norweskim.

źródło: nbi.com.pl

W sektorze budowlanym Polacy zdecydowanie mają wiele do powiedzenia. Unibep, firma z Bielska Podlaskiego na początku roku podpisała umowę na budowę budynków w technologii modułowej, a wcześniej przeprowadzała już inwestycje m.in. w Oslo czy Trondheim.

Emigracja? Norwegia! 

Norwegia to kierunek idealny dla osób, które chcą emigrować z kraju. Najwyższe zarobki w Europie i specyficzny system podatkowy zachęcają do sprawdzenia się w obcych warunkach. Priorytetem jest znajomość języka norweskiego lub skorzystanie z pomocy, jaką oferują specjalistyczne firmy.

Przykład Polaków, którzy od lat pracują w Norwegii lub współpracują z tamtejszymi przedsiębiorcami, zachęca do skorzystania z możliwości wyjazdu, jeśli nie na etat, to w celu otworzenia własnej działalności prowadzonej na warunkach norweskich.

Bo Polak potrafi 👍

Autor: Aneta Redzik


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Stefan - 2018-07-18
Ja tam oglądam na yutube kanal takiego młodego małżeństwa. Posypano i oni też fajnie opowiadają o tym kraju
Małgorzata - 2017-10-06
świetny artykuł, przekonał mnie do zastanowienia się nad wyjazdem do Krainy Fiordów.
Maria tel. 502-511-35 - 2017-10-04
Norwegia podoba mi sie I chciala bym tam mieszkac I pracowac.