Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
21/09/2017

Co zmieni się w Twoim życiu po przejściu z etatu na własną działalność w Norwegii?

Zarobki w Norwegii należą do najwyższych w Europie i stale rosną. Informatycy, lekarze, inżynierowie, górnicy, pracownicy platform wiertniczych – bez większych trudności znajdą tu pracę. Ale nawet przy prostych pracach fizycznych – zarobki są kilkakrotnie wyższe niż w Polsce.

Czy etat to komfort?

Umowa o pracę daje uprawnienia całkiem przyjazne dla zatrudnionego– prawo do urlopu, zwolnienia lekarskiego, prawna ochrona Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet), zasiłek dla bezrobotnych, który należy się w przypadku utraty pracy.

W Norwegii prawa i obowiązki pracowników i pracodawców określa Ustawa o środowisku i warunkach pracy. Jej celem jest ochrona pracowników zarówno przed urazami fizycznymi jak i psychicznymi, oraz zapewnienie bezpiecznych, zdrowych i właściwych warunków pracy dla całego personelu.

Jednak abyś w miejscu pracy czuł się dobrze i bezpiecznie potrzebna Ci znajomość języka norweskiego, przynajmniej w stopniu podstawowym, a żeby być traktowanym na równi z norweskimi kolegami i współpracownikami z innych krajów, musisz poznać obowiązujące reguły i prawa panujące w firmie, w której pracujesz. To może być stresujące!

Przyznaj szczerze – ile razy przed zaśnięciem zastanawiałeś się – jaka siła nakaże Ci rano pójść do pracy. Przecież –wszystko jest w porządku – masz stałe zatrudnienie, pensję z reguły wypłacaną co miesiąc, a umowa o pracę daje pewną gwarancję zatrudnienia.

Cóż jednak z tego – skoro należysz do osób niezadowolonych ze swojej pracy, z jej powtarzalności, narzekasz na współpracowników, wiecznie nadąsanego szefa i przygnębiającą atmosferę.

W dodatku masz przypuszczenie – graniczące z pewnością, że w wykonywanym zawodzie nie odniesiesz już żadnych sukcesów.

Własna firma szansą dla marzycieli?

A może czas już na radykalne zmiany w swoim życiu. Dlaczego nie zostać samemu sobie szefem – organizować sobie zadania i cieszyć się z osiągniętych celów?

David Tennant Dave GIF - Find & Share on GIPHY

Firma jednoosobowa (ENK – enkeltpersonforetak) – to najpopularniejszy rodzaj firmy wśród początkujących przedsiębiorców. Właścicielem firmy jest pojedyncza osoba. Nie ma kapitału zakładowego, ani rozdziału pomiędzy majątkiem firmy, a majątkiem właściciela. Właściciel ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania firmy z całego swojego majątku. Niewątpliwym atutem takiej firmy jest nieduży koszt obsługi księgowej.

Firma jednoosobowa jest właściwym wyborem dla:

  1.  osób, które dopiero wkraczają na rynek i nie wiedzą jeszcze, czy i jak duże zyski będzie wypracowywać firma,
  2.  osób, które w swojej działalności nie obracają dużymi kwotami,
  3.  osób, które nie wiedzą, czy będą mieć regularne zamówienia i nie posiadają zbyt dużych środków finansowych.

Firmę tę prowadzi się na własny rachunek i ryzyko, co oznacza pełną finansową odpowiedzialność za długi i zobowiązania. Właściciel firmy jednoosobowej ma oczywisty obowiązek płacić podatki oraz składać co roku zeznanie podatkowe.

Założenie własnej firmy nie jest trudne

Czas jej założenia – to w przypadku posiadania numeru personalnego – niecały tydzień. Koszt rejestracji firmy jednoosobowej jest nieduży, a jeśli firma planuje działalność handlową  należy do tych kosztów doliczyć opłatę skarbową za wpis do Foretaksregisteret.

Przeczytaj również: Koszty założenia firmy w Norwegii a oszustwa z tym związane

Po wybraniu rodzaju działalności, którą prowadziłaby planowana firma, istotną informacją jest fakt, że firma jednoosobowa powinna posiadać w swojej nazwie – nazwisko właściciela, a także norweski adres rejestracji.

Wypełnienie wniosku o założenie firmy jednoosobowej jest banalnie proste. Chcesz się przekonać❓

Czy mogę pracować na etacie i równocześnie prowadzić firmę?

Tak, jest to możliwe. Jeśli masz takie możliwości – możesz pracować na etacie i prowadzić swoją firmę. Dochody, które uzyskuje właściciel w stałej pracy i w prowadzonej firmie wystarczy połączyć w zeznaniu podatkowym. W firmie jednoosobowej dochód jest jednocześnie dochodem firmy. Osoba prywatna, która prowadzi działalność – łączy podatki i to co zarobi w firmie – jest jednocześnie dochodem osoby prywatnej.

To TY teraz będziesz zarządzał swoim czasem. Będziesz kreatorem swoich biznesowych planów, wpływając jednocześnie na wielkość swoich zarobków, czas pracy i dając na rynku nową jakość usług.

Sunglasses Deal With It GIF - Find & Share on GIPHY

Szkoda byłoby nie skorzystać z takich możliwości – zachęca do tego

  1. ✔ prosty i zrozumiały system podatkowy,
  2. ✔ korzystny system emerytalny,
  3. ✔ komunikacja w j. angielskim a nawet w języku polskim w wielu urzędach no

i argument bezsprzeczny –

  1. ✔ praca w wysokorozwiniętym, pięknym kraju z widokami …także …na przyszłość.

Nie zważaj na to, że Twoje plany nie spotkają się z aprobatą ze strony znajomych czy rodziny. Życie w Norwegii jest drogie, ale dobrze poprowadzona firma daje możliwość stałych zarobków i poczucia bezpieczeństwa na długie lata.

Z nimi wszystkie sprawy załatwia się elektronicznie.

O czym jeszcze musisz wiedzieć?

Jeśli chcesz założyć firmę budowlaną lub sprzątającą konieczne będzie wyrobienie karty branżowej HMS (Byggekort i Renholdskort).

Na początku roku kalendarzowego lub po rozpoczęciu działalności gospodarczej, przedsiębiorca deklaruje wysokość zysku firmy wypracowanego w danym roku (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Na podstawie złożonej deklaracji, urząd wylicza kwoty zaliczki na podatek, które płatne są w wyznaczonych terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.

Po zakończeniu roku przedsiębiorca ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego z informacją na temat zysku i stanu firmy. Termin złożenia dokumentu to 31 maja następnego roku.

👉 Ale o to nie musisz się martwic – rozwijaj spokojnie swoją firmę – a rozliczenia podatkowe zostaw nam! Sprawdź!

Już czas wziąć stery we własne ręce. Powodzenia i pomyślnych wiatrów 👍

Wiele szczegółowych informacji znajdziesz także w naszej zakładce: Firma w Norwegii.


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Co zmieni się w Twoim życiu po przejściu z etatu na własną działalność w Norwegii?"