Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
23/10/2017

11 punktów do odhaczenia podczas przeprowadzki do Norwegii

Coraz więcej osób przekonuje się do pracy bądź studiów zagranicą – niezależnie czy ma być to praca sezonowa, czy zajęcie na stałe należy właściwie przygotować się do takiego wyjazdu.

Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, jednak należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego co pozwala Polakom na podjęcie pracy na tamtejszym rynku. Dopełnienie odpowiednich formalności i przygotowanie niezbędnych dokumentów jest konieczne, aby nasz wyjazd mógł dojść do skutku i w rezultacie przebiegał pomyślnie.

Jak przygotować się do wyjazdu do Norwegii?

✔ Dokumenty

Przede wszystkim musimy poddać się procedurom, bez których wyjazd do Norwegii jest niemożliwy. Powinniśmy upewnić się, że dokumenty są ważne i umożliwiają stwierdzenie tożsamości. Aby wjechać na terytorium Norwegii wystarczy dokument tożsamości – paszport lub dowód tożsamości (warto mieć przy sobie obydwa – w razie problemów albo zgubienia jednego z nich będziemy mogli korzystać z drugiego).

Poza oryginałami warto skserować wszelkie niezbędne dokumenty, które mogą przydać się nam w kontaktach z pracodawcą i przy formalnościach na miejscu – dokumenty tożsamości, prawo jazdy, akt urodzenia, akt ślubu (ewentualnie orzeczenie o rozwodzie), zezwolenie na pobyt czy umowy i korespondencja z pracodawcą.

Przeczytaj również: Jak przygotować się do wyjazdu do Norwegii?

✔ Podstawowe formalności

Wyjeżdżając z Polski na stałe albo na co najmniej sześć miesięcy należy zgłosić wyjazd w urzędzie gminy, na terenie której mieszkamy – można zrobić to bezpłatnie wypełniając formularz zgłoszenia wyjazdu za granicę w urzędzie lub przez Internet. Analogicznie po powrocie do kraju trzeba zgłosić swój powrót. Jako obywatele Unii Europejskiej mamy prawo do pobytu w Norwegii przez okres do trzech miesięcy, jeśli zamierzamy zostać tam dłużej, musimy posiadać pracę i zarejestrować się w rejestrze ewidencji ludności i lokalnym Urzędzie Podatkowym.

Jeśli zamierzamy przenieść świadczenia pobierane w Polsce (zasiłek dla bezrobotnych, świadczenia rodzinne, emerytury) trzeba przygotować odpowiednie formularze z Narodowego Funduszu Zdrowia.

✔ ePUAP

To Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, gdzie mamy możliwość załatwić sprawy w różnych urzędach. ePUAP obsługuje takie urzędy jak: urzędy gminy, urzędy stanu cywilnego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowy Fundusz Zdrowia, urzędy skarbowe, urzędy pracy. Aby korzystać z platformy należy potwierdzić swoją tożsamość poprzez założenie bezpłatnego profilu zaufanego – eGo.

Utworzenie profili zaufanych ePUAP pozwoli na szybkie załatwianie spraw urzędowych i elektroniczne podpisywanie dokumentów bez konieczności osobistego stawienia się w danej instytucji, co jest sporym ułatwieniem dla osób przebywających poza granicami kraju.

✔ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala na korzystanie z pomocy medycznej poza krajem. Taka karta wystawiana jest bezpłatnie na nazwisko konkretnej osoby w wojewódzkich oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. EKUZ potwierdza nasze prawo do korzystania na koszt NFZ ze świadczeń zdrowotnych na czas tymczasowego pobytu na terenie innego państwa.
Warto pamiętać, że korzystając z EKUZ korzystamy z opieki medycznej na tych samych warunkach, co osoby ubezpieczone w danym państwie. Należy również upewnić się, że lekarz działa w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

Więcej na temat EKUZ przeczytasz tutaj

✔ Konto walutowe

Założenie konta walutowego jest bardzo dobrym pomysłem. Pomimo ofert banków dotyczących bezpłatnych wypłat z bankomatów na całym świecie, takie rozwiązanie wiąże się z opłatami za przewalutowanie, prowizję od przewalutowania i opłatę za wypłatę środków z bankomatu.

Popularny jest kantor walutowy Alior Banku, gdzie możemy otworzyć darmowy rachunek w wielu walutach i tam przechowywać swoje środki. Ponadto w tej usłudze mamy możliwość wymiany walut bez wychodzenia z domu. Kantor walutowy łączy w sobie funkcje kantoru, konta i karty debetowej. Plusem jest to, że Alior nie pobiera prowizji za przewalutowanie. Minusem – korzystanie z bankomatów: pierwsza wypłata jest darmowa, a za każdą kolejną zapłacimy 9 zł. Sama karta walutowa będzie bezpłatna, jeśli dokonamy nią dowolnej transakcji bezgotówkowej w ciągu pół roku od wydania karty.

✔ Ubezpieczenie

Przed wyjazdem ważne jest zadbanie o nasz komfort w razie problemów zdrowotnych, których nie obejmuje podstawowa opieka zdrowotna. Powinniśmy zadbać o ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, i jeśli mamy taką możliwość o prywatne ubezpieczenie zdrowotne – zapewni to nam komfort w sytuacji kryzysowej i nie narazi nas na dodatkowe, często bardzo wysokie koszty.

✔ Zakwaterowanie

Mieszkanie w Norwegii to najistotniejsza z rzeczy, o które musimy zadbać – zależy od tego nasz komfort życia i pracy. Jeśli nie mamy pewnej kwatery na dłuższy okres, warto zapewnić sobie lokal na kilka pierwszych tygodni pobytu – będąc już na miejscu będzie nam łatwiej znaleźć odpowiednie lokum, jeśli nie zapewnia go nam pracodawca.

Alternatywą dla mieszkania może być wynajem pokoju, co znacznie obniży koszty, a to początkowo jest bardzo istotne. Warto zrobić sobie listę niedrogich hosteli, w których moglibyśmy zatrzymać się w sytuacji awaryjnej, gdy nie znamy nikogo na miejscu.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

✔ Transport

Decydując się na wyjazd musimy wybrać środek transportu, którym będziemy się przemieszczać – samochód lub samolot. Jeśli decydujemy się na podróż lotniczą, powinniśmy przemyśleć kwestię dojazdu do pracy – bardzo często posiadanie swojego środka transportu jest najlepszym rozwiązaniem.

Przed wyjazdem trzeba ustalić trasę, którą dojedziemy do Norwegii – najbardziej popularne jest przeprawienie się promem do Szwecji (ze Świnoujścia, Trójmiasta albo z Niemiec), a potem autostradą do Oslo. Trasa lądowa prowadzi przez Niemcy, Danię i Szwecję.

Przeczytaj również: Samochodem do Norwegii

✔ Informacje o kraju

To pierwsze, czym powinniśmy się zająć, gdy faktycznie chcemy podjąć pracę zagranicą. Informacje zdobyte od znajomych, rodziny, przez internet pomogą nam wybrać kierunek podróży, a jeśli wiemy, gdzie konkretnie chcemy wyjechać – pozwolą odpowiednio przygotować się do wyjazdu.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z możliwości, jakie oferuje dany rynek pracy, z klimatu kraju, możliwości mieszkaniowych i procedur, których musimy dopełnić już na miejscu. Warto starannie przygotować się do podróży, aby uniknąć ewentualnych problemów i nieprzyjemności.

✔ Znajomość języka

Znajomość języka obcego jest podstawą, jeśli poważnie myślimy o wyjeździe zagranicznym. Jeszcze do niedawna, aby dostać pracę w Norwegii wystarczyła podstawowa znajomość języka angielskiego. Obecnie ze względu na zmiany na rynku pracy wielu pracodawców oczekuje komunikatywnego posługiwania się językiem norweskim albo chociaż gotowości do nauki tego języka.

Pomożemy Ci zacząć! Sprawdź nasz kurs języka norweskiego!

✔ Bezpieczeństwo

Wyjeżdżając powinniśmy zadbać o podstawowe procedury bezpieczeństwa, które zapewnią komfort nam i naszym bliskim. Przede wszystkim warto zawsze mieć przy sobie numery telefonów do rodziny i polskich instytucji na terenie Norwegii – ambasady, konsulatu, które pomogą np. w przypadku utraty dokumentów.

Warto zadbać o to, aby telefon, z którego korzystamy nie miał „simlocka” – korzystanie z miejscowej karty sim obniży rachunki telefoniczne w przypadku rozmów na terenie Norwegii. Aby móc kontaktować się z bliskimi musimy uaktywnić roaming. Możliwe jest także skorzystanie z połączenia na koszt rozmówcy – dotyczy to numerów stacjonarnych, gdzie rozmówca musi wyrazić zgodę na połączenie.

Koniecznie poznaj również numery telefonów alarmowych w Norwegii!

Autor: Aneta Redzik


Zobacz również -> Jakich formalności powinienem dopełnić po przyjeździe do Norwegii? oraz Kildeskatt – podatek dla pracowników zagranicznych


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=