Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
25/02/2019

Kildeskatt – podatek dla pracowników zagranicznych

Zmian podatkowych w Norwegii ciąg dalszy – od 2019 roku pracownicy zagraniczni mogą zostać objęci nowym systemem podatkowym. Kildeskatt to 25% podatek od wynagrodzenia, który maksymalnie ułatwia rozliczenie z norweskim urzędem podatkowym. Kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania i o czym należy pamiętać?

Kildeskatt - podatek dla zagranicznych pracowników

Kildeskatt to kolejny pomysł norweskiego rządu na uproszczenie systemu podatkowego – dochody z tytułu pracy pracowników zagranicznych, czyli arbeidsinntekt mają być opodatkowane stawką 25% (w tym 8,2% Trygdeavgift). W przypadku Kildeskatt płatnikiem podatku jest norweski pracodawca – rezydent w kraju położenia źródła dochodu, który dokonuje wypłaty – to on potrąca 25% podatku z tytułu wynagrodzenia uzyskanego na terytorium Norwegii i odprowadza go do urzędu skarbowego po każdej wypłacie, którą otrzymuje podatnik (podmiot otrzymujący wynagrodzenie). Co ważniejsze, pracownik nie otrzymuje Skattemelding czy Skatteoppgjor i nie ma obowiązku składania zeznania rocznego, jednak nie ma również prawa do żadnych odliczeń.

Nowe przepisy dotyczą:

  • pracowników zagranicznych, którzy nie są norweskimi rezydentami podatkowymi,
  • większości pracowników zagranicznych w roku przyznania rezydentury,
  • osób mieszkających na stałe zagranicą otrzymujących styrehonorar bądź inne korzyści z norweskich spółek.

Większość nowych pracowników automatycznie zostanie objęta programem w pierwszym roku pracy w Norwegii.

Kim jest rezydent podatkowy?

Jest to osoba, która przebywa i pracuje na terenie Norwegii więcej niż 183 dni w ciągu 12 miesięcy lub więcej niż 270 dni w ciągu kolejnych 36 miesięcy. Pracownik jest rezydentem od pierwszego dnia pobytu, gdy przebywa w Norwegii więcej niż 183 dni w ciągu 12 miesięcy. Jeśli okres pobytu przekracza 270 dni w ciągu kolejnych 36 miesięcy, osoba zyskuje status rezydenta podatkowego od 1 stycznia roku, w którym przekroczono limit 270 dni. Aby nie zostać rezydentem, pobyt w Norwegii musi być krótszy niż średnio 90 dni w ciągu roku.

Kildeskatt można łączyć z dywidendami z norweskich spółek, podatkiem od emerytury czy innych świadczeń, honorariami sportowymi, dochodem ze sztuki (artistskatteloven), udziałami w ruchomościach oraz nieruchomościach w Norwegii, dochodami nieopodatkowanymi w Norwegii.

Przeczytaj również: Sprawdź zmiany dotyczące spółek AS oraz co to jest PAYE!

Zmiany nie dotyczą pracowników, którzy otrzymują jednocześnie dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (næringinntekter) czy wynajmu nieruchomości (skattepliktig inntekt av Eneidom), marynarzy i pracowników przybrzeżnych oraz pracowników, których dochody przekraczają 617 500 NOK. Kildeskatt nie dotyczy także osób mających opodatkowane dochody z tytułu:

  • pensji państwowej,
  • wynajmu ruchomości i nieruchomości,
  • prowadzenia działalności gospodarczej,
  • dochodów uzyskanych na norweskich statkach poza granicami Norwegii,
  • dochodów uzyskanych na norweskim szelfie kontynentalnym,
  • dochodów podlegających norweskiemu Trygdeavgift,
  • nieopodatkowanych dochodów wg umów podatkowych (o unikaniu podwójnego opodatkowania).

Jeśli nie chcemy skorzystać z podatku Kildeskatt, możemy zmienić rodzaj rozliczenia (na początku lub w trakcie roku podatkowego) – w tym celu należy zamówić nowe Skattekort i wybrać opodatkowanie według stawek standardowych (vanlige skattereglene).

Warto pamiętać, że jeśli zapłacimy za dużo podatku, mamy możliwość ubiegać się o zwrot nadwyżki – można to zrobić wypełniając formularz tutaj – konieczne jest podanie informacji o kwotach, numeru rachunku oraz załączenie wszelkich niezbędnych dokumentów. O zwrot nadpłaconego podatku można ubiegać się do 3 lat od końca roku podatkowego.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Leszek - 2019-12-19
A co jeśli chcemy zmienić z 7150 na Kildeskatt? Jak to zrobić? Na alltinie nie widać takiej opcji...