Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
14/03/2017

Uwaga zmiany! Zwrot podatku w Norwegii w 2017 roku – NOWE TERMINY DOSTARCZENIA ZEZNAŃ DO PODATNIKÓW

Zobacz, kiedy będzie wiadomo, ile zwrotu podatku dostaniesz w 2017 roku.

Sprawdź również Zmiany podatkowe w 2019 roku w Norwegii

W tym roku trzeba być bardziej cierpliwym, niż w latach ubiegłych. Informacje o indywidualnych rozliczeniach podatkowych znane będą nie wcześniej niż 04.04, w przeciwieństwie do ubiegłego roku, kiedy to 31.03 każdy otrzymywał wstępne rozliczenie przygotowane przez Skatt. Trzeba będzie również poczekać dłużej o kilka dni, by otrzymać informacje o tym, czy przyznany będzie zwrot albo konieczna będzie dopłata.

Przeczytaj również: Rozliczenie roczne w Norwegii – sprawdź, jak otrzymać maksymalny zwrot podatku!

Rzecznik prasowy Urzędu Podatkowego, Merete Bergeland Jebsen, informuje, że w tym roku wstępne zeznania podatkowego rozsyłane będą do wszystkich w tym samym terminie, bez względu na to, czy dana osoba chce otrzymywać zeznanie pocztą lub drogą elektroniczną. Obecnie wszyscy otrzymają swoje zeznania przez portal Altinn.

Zmiany w 2017 roku

Nowy rok oznacza nowe reguły w prawie podatkowym. Pierwsza zmiana dotyczy nazewnictwa. „Selvangivelse” zmienia nazwę na „skattemelding for formue og inntekt”. Powodem zmiany jest zebranie dotychczasowych przepisów dotyczących prawa podatkowego w jedną ustawę zwaną „skatteforvaltningsloven” (obowiązuje ona od 01.01.2017r.). Wcześniej przepisy regulowane były przez różne rozporządzenia.

Najważniejszą zmianą jest zmniejszenie opodatkowania zwykłego dochodu z 25 do 24%. Ta zmiana dotyczy większości osób pracujących w Norwegii. Jednocześnie wzrasta tzw. trinnskatt (wprowadzony w 2016 roku i zastępujący najwyższy podatek od wysokich dochodów).

Zmiany zakładają cięcia w odpisach podatkowych, co może dotknąć między innymi osoby z dużymi kredytami.

Przeczytaj również: Jak otrzymać maksymalny zwrot podatku w Norwegii?

Kiedy otrzymasz pieniądze?

Termin naniesienia zmian w zeznaniach podatkowych upływa 30.04 dla pracowników i emerytów. Termin dla prowadzących działalność to 31.05. Jeśli wszystko się zgadza, to nie trzeba odsyłać zeznania podatkowego. Terminy zwrotu nadpłaconego podatku to 21.06 i 25.10. Podatnicy, którzy wysyłają zeznania pocztą, otrzymają zwrot najwcześniej w sierpniu.

Gdy zeznanie podatkowe zostanie rozpatrzone, urząd wysyła sms lub e-mail. Pieniądze wysyłane są szybciej, jeśli podany jest prawidłowy numer konta bankowego.


Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=