Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
20/03/2017

Druga klasa podatkowa w Norwegii

2 klasa podatkowa to dodatek, z którego można skorzystać przy każdym rodzaju rozliczenia rocznego. Podstawowe warunki jakie należy spełniać to brak lub niskie dochody małżonka. Specjalnie dla Ciebie we współpracy z firmą Quali przygotowaliśmy stosowne informacje.

UWAGA! Ta ulga była możliwa do uzyskania do 2017 roku. W 2018 roku została zlikwidowana.

Kto może skorzystać z drugiej klasy podatkowej?

Jeżeli jesteś w związku małżeńskim, a Twój małżonek lub małżonka nie pracuje, możesz skorzystać z ulg przygotowanych dla drugiej klasy podatkowej. Dzięki temu zostanie Ci przyznana wyższa kwota wolna od podatku czyli personfradrag. Dochody małżonków są sumowane i korzystają ze wspólnego rozliczenia.

Zasada ta obowiązuje także tych, których współmałżonkowie pracują, ale ich dochody są na tyle niskie, by nie przekroczyć maksymalnego pułapu określonego dla każdego roku na nowo.

W 2018 roku kwota ta wynosi 46 817 NOK brutto.

Dowiedz się również: Jak otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!

Oprócz niskich lub zerowych dochodów, warunkiem koniecznym do spełnienia, jest wspólne zameldowanie. Jeśli małżeństwo zostało zawarte w trakcie roku podatkowego, to druga klasa przysługuje tylko za miesiące pozostawania w związku małżeńskim.

Samotny rodzic i druga klasa podatkowa?

Po zmianach, jakie NAV wprowadził w 2013 roku, samotny rodzic nie może skorzystać z drugiej klasy podatkowej. W zastępstwie Urząd Skarbowy wprowadził specjalny odpis podatkowy dla samotnych rodziców, tzw. særfradrag, którego kwota jest zmienna w zależności od ilości miesięcy samotnej opieki nad dzieckiem/dziećmi. Maksymalnie można odpisać 51 804 NOK. Warunkiem jest pobieranie tzw. rozszerzonego zasiłku rodzinnego (norw. utvidet barnetrygd). Særfradrag zazwyczaj jest wpisywany już na wstępnym zeznaniu podatkowym (Selvangivelsen). Warto jednak sprawdzić czy informacja z NAV została odnotowana na Twoim PIT-cie. W przypadku błędnie naliczonej ulgi lub jej braku, zmiany należy wskazać na zeznaniu podatkowym przedstawiając dokumentację z NAV o przyznaniu rozszerzonego zasiłku rodzinnego.

Dowiedz się jeszcze więcej na temat rozliczenia podatkowego w Norwegii!Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=