Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
06/11/2016

Rozpoczynasz poszukiwania pracy w Norwegii? Sprawdź, co warto wiedzieć na początku!

Zgodnie z aktualnym prawem imigracyjnym, Polacy nie muszą się już ubiegać o pozwolenie na pobyt i pracę w Norwegii. Po przybyciu na miejsce wystarczy jedynie zarejestrować się na policji lub w Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Rejestracji dokonuje się na stronie internetowej UDI.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

2praca_dla_studenta

W ciągu całego roku Polacy mogą znaleźć zatrudnienie w hotelach, gastronomii, czy logistyce. Dużym atutem jest znajomość języka norweskiego, dzięki któremu zwiększa się szansa na zatrudnienie w dużych firmach. Często wystarcza jedynie język angielski, niezbędny np. dla obsługi hotelowej lub kierowców autobusów publicznych.

Osoby przebywające w Norwegii muszą pamiętać o wyrobieniu sobie numeru personalnego. Składa się on z 11 cyfr, gdzie pierwsze sześć cyfr wskazuje datę urodzenia. Nadaje się go wszystkim osobom posiadającym status rezydenta w Norwegii. Nie otrzymują go osoby, których pobyt w Norwegii trwa krócej niż sześć miesięcy. W takim przypadku otrzymuje się tymczasowy numer personalny D- nummer. Można o niego wystąpić w Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych.

Przeczytaj koniecznie o Kildeskatt – podatek dla pracowników zagranicznych.

Niezbędna i obowiązkowa dla wszystkich pracujących w Norwegii jest karta podatkowa skattekort. Trzeba się o nią zwrócić do Urzędu Podatkowego i przedstawić tam dokumenty: paszport lub dowód osobisty, potwierdzenie rejestracji i umowę z pracodawcą. Po otrzymaniu karty podatkowej i norweskiego numeru personalnego można wystąpić z wnioskiem o założenie norweskiego konta bankowego.

Polak przyjeżdżający do Norwegii ma prawo od razu zarejestrować się w norweskim urzędzie pracy NAV. Biura te udzielają informacji o bieżących ofertach pracy, zapewniają też darmowy dostęp do Internetu, telefonu i fotokopiarek. Codziennie w NAV dostępnych jest ponad tysiąc ofert zatrudnienia. Większość z nich można znaleźć na stronie internetowej www.nav.no. Wyszukiwarka z ogłoszeniami znajduje się pod linkiem Finne ledige jobber. Na witrynie NAV możesz również zarejestrować swoje CV tak, aby było ono dostępne dla pracodawców.

Więcej na temat warunków zatrudnienia w Norwegii dowiesz się z naszej zakładki Praca w Norwegii.

Należy, jednak pamiętać, że początki pracy w Norwegii są ciężkie, a utrzymanie jest kosztowne. Dużo łatwiej jest jechać z kimś i mieć już zapewnioną pracę na miejscu.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=