Pracujący Polak w Norwegii
Zgodnie z aktualnym prawem imigracyjnym (obowiązującym od 1 stycznia 2010 roku), Polacy nie muszą się już ubiegać o pozwolenie na pobyt i pracę w Norwegii. Po przybyciu na miejsce wystarczy jedynie zarejestrować się na policji lub w Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Operacja ta zostaje zakończona wydaniem certyfikatu rejestracji na nieokreślony okres, dzięki czemu okresowe odnawianie nie jest potrzebne. Rejestracji dokonuje się na stronie internetowej https://selfservice.udi.no.
Praca w Norwegii to czysta przyjemność. Nie tylko ze względu na satysfakcjonujące zarobki, ale także kulturę pracy, która w Norwegii jest wysoce rozwinięta i na niebagatelnym poziomie. Nasi rodacy nie narzekają na brak ofert pracy w Krainie Fiordów. W ciągu całego roku można znaleźć zatrudnienie w hotelach, gastronomii czy logistyce. Obecnie przetwórnie ryb poszukują intensywnie pracowników, ponieważ od stycznia do kwietnia trwa sezon połowów. Już teraz przetwórniom zależy na znalezieniu pracowników do pakowania filetów i patroszenia ryb. Kobiety zajmują się dopełnianiem puszek i pakowaniem gotowych wyrobów. W związku z tym nie muszą się martwić ci, którzy pracowali w rolnictwie lub na budowach i praca dla nich powoli się kończy. Zajęcia dla tej grupy osób na pewno nie zabraknie.
Dużym atutem jest znajomość języka norweskiego, dzięki któremu zwiększa się szansa na zatrudnienie w dużych firmach. Często wystarcza jedynie język angielski, niezbędny np. dla obsługi hotelowej lub kierowców autobusów publicznych. Rekrutacja pracowników do hoteli zazwyczaj odbywa się za pośrednictwem strony internetowej hotelu. Największą szansę na zatrudnienie w tej branży mają kucharze, kelnerzy i recepcjoniści. Dużą zaletą tego typu pracy jest zakwaterowanie zapewnione przez pracodawcę. Firmy z branży logistycznej poszukują osób, które zajęłyby się rozładunkiem towarów z ciężarówek i kontenerów. Pracodawcy wypatrują pracowników z umiejętnością obsługi wózków widłowych. Zakłady spożywcze szukają często magazynierów. Osoby szukający pracy tymczasowej i nie znające języków obcych również mogą śmiało wyjeżdżać do Norwegii w poszukiwaniu pracy. Takie osoby mogą liczyć na zatrudnienie w fast-foodach, takich jak: McDonald’s czy Burger King.
Osoby przebywające w Norwegii muszą pamiętać o wyrobieniu sobie numeru personalnego. Składa się on z 11 cyfr, gdzie pierwsze sześć cyfr wskazuje datę urodzenia. Nadaje się go wszystkim osobom posiadającym status rezydenta w Norwegii. Nie otrzymują go osoby, których pobyt w Norwegii trwa krócej niż sześć miesięcy. W takim przypadku otrzymuje się tymczasowy numer personalny D-nummer. Można o niego wystąpić w Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Niezbędna i obowiązkowa dla wszystkich pracujących w Norwegii jest karta podatkowa skattekort (więcej informacji: https://pol-nor.com/karta-podatkowa-w-norwegii/) . Trzeba się o nią zwrócić do Urzędu Podatkowego Likningskontoret i przedstawić tam dokumenty: paszport lub dowód osobisty, potwierdzenie rejestracji i umowę z pracodawcą. Po otrzymaniu karty podatkowej i norweskiego numeru personalnego można wystąpić z wnioskiem o założenie norweskiego konta bankowego.Polak przyjeżdżający do Norwegii ma prawo od razu zarejestrować się w norweskim urzędzie pracy NAV. Biura te udzielają informacji o bieżących ofertach pracy, zapewniają też darmowy dostęp do Internetu, telefonu i fotokopiarek. Codziennie w NAV dostępnych jest ponad tysiąc ofert zatrudnienia. Większość z nich można znaleźć na stronie internetowej www.nav.no. Wyszukiwarka z ogłoszeniami znajduje się pod linkiem Finne ledige jobber. Na witrynie NAV możesz również zarejestrować swoje CV tak, aby było ono dostępne dla pracodawców. Więcej na temat pracy w Norwegii można przeczytać tutaj: https://pol-nor.com/praca-w-norwegii/.
Należy pamiętać, że początki pracy w Norwegii są ciężkie, a utrzymanie jest kosztowne. Dużo łatwiej jest jechać z kimś i mieć już zapewnioną pracę na miejscu. O trudnych początkach i szczęśliwym zakończeniu pracy w Norwegii można przeczytać tutaj: https://pol-nor.com/porzucilem-prace-na-etacie-i-wyjechalem-do-norwegii-historia-naszego-czytelnika-0006000/.