Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
28/02/2020

Planujesz wyjście z ofertą na zagraniczne rynki? Sprawdź jak zaoszczędzić czas i pieniądze skalując swój biznes.

Ekspansja zagraniczna to jeden z najtrudniejszych etapów rozwoju firmy. Wymaga solidnego przygotowania zarówno od strony finansowej jak i operacyjnej: analizy barier wejścia na rynek, nawyków zakupowych użytkowników, preferowanych metod płatności i komunikacji. Dla wielu młodych, prężnych firm wymiana handlowa lub sprzedaż usług na rynkach zagranicznych to warunek konieczny, by mogły szybciej się rozwijać. Nie wszystkim jednak się to udaje. 

Elastyczność i zdolność modyfikowania zakresu usługi w zależności od potrzeb to elementy, które pomagają firmom nawigować na zmiennym rynku międzynarodowym w dobie niepewności. Potencjał eksportowy wśród firm z sektora MŚP wciąż nie jest w pełni zrealizowany. 

Swoje towary na zagranicznych rynkach sprzedaje zaledwie 3 proc. firm zatrudniających do 9 osób. Dla firm liczących do 49 pracowników jest to już 31,5 proc. Dla porównania – spośród firm dużych, zatrudniających powyżej 249 pracowników, eksportuje większość, bo aż 66 procent. Czy robią coś lepiej?

Jednym z kluczowych i zarazem wymagających procesów przy ekspansji zagranicznej, rejestracji nowej działalności gospodarczej lub aktywacji nowego kanału sprzedaży na rynku zagranicznym jest założenie rachunku bankowego, który z jednej strony będzie umożliwiał elastyczne zarządzanie płatnościami w wielu walutach przy płatnościach kontrahentom oraz regulowaniu zobowiązań wobec pracowników a z drugiej strony nie będzie obarczać przedsiębiorcy trudnymi do przewidzenia oraz uwzględnienia kosztami ukrytymi związanymi z narzutem banków pośredniczących.

Tradycyjne instytucje finansowe często pozostają niechętne idei otwartej bankowości, współdzielenia danych z podmiotami zewnętrznymi lub dostosowywania się do dużej elastyczności z jaką funkcjonuje dziś biznes. Współczesne zwinne firmy funkcjonują i rosną w środowisku online, wykorzystują szerokie spektrum aplikacji oraz narzędzi do usprawniania operacji, lepszej obsługi klientów, błyskawicznego procesowania płatności – przy najmniejszych możliwych kosztach. 

Naprzeciw tym potrzebom wychodzi Revolut – brytyjska platforma finansowa, która z myślą o małych i średnich firmach zaprojektowała nowe narzędzie. Pomaga ono przedsiębiorcom oszczędzać czas, pieniądze, daje im większą kontrolę nad kosztami i elastyczność niezbędną w skalowaniu biznesu.

Główne przewagi Revolut, to:

  • Łatwe tworzenie firmowych kont wielowalutowych.
  • Generowanie wirtualnych i fizycznych kart firmowych.
  • Wysyłanie i przyjmowanie przelewów w 28 walutach, co pozwala płacić pracownikom i dostawcom bez narażania się na niekorzystne kursy wymiany.
  • Szybkie udostępnianie kont nowym członkom zespołu lub księgowym.
  • Konfigurowanie dostępu i uprawnień pozwalających na realizację płatności.
  • Integrację z popularnymi aplikacjami biznesowymi jak Slack, Xero, FreeAgent, Zapier.
  • Ustawianie zbiorczych lub predefiniowanych płatności i ich automatyzacja dzięki otwartemu API.
  • Dostęp do supportu dla firm 24/7.

Do powyższych funkcjonalności dołączyły niedawno kolejne funkcje do zarządzania wydatkami firmowymi oraz kompleksowej usługi akceptacji i rozliczeń płatności.

Dlaczego tak istotny jest – w kontekście zagranicznej ekspansji – wybór partnera, który zapewni zarówno optymalizację zarządzania płatnościami walutowymi jak i dodatkowe usługi pozwalające na optymalizację kosztów operacyjnych?

Wyobraźmy sobie, że polska firma logistyczna zakłada w Norwegii zagraniczny oddział, który pełni rolę biura sprzedaży. Koszt utrzymania takiego oddziału rozliczany jest w koronach norweskich i przez pierwsze 3-4 miesięcy musi być pokrywany z inwestycji spółki matki. Centrala w Polsce otrzymuje płatności od swoich kontrahentów w różnych walutach. Dodatkowo, pracownicy oddziału norweskiego otrzymują wypłaty od polskiej centrali w polskich złotówkach, pokrywając codzienne koszty utrzymania za granicą w NOK.

Jeśli założymy, że średni spread wymiany w polskim kantorze bankowym dla koron norweskich waha się między 5,98% a 9,54% i każdy przelew zagraniczny SWIFT w koronach w opcji spot obarczony jest dodatkową opłatą od 20 do nawet 75 zł a w niektórych bankach jest naliczany procentowo od kwoty transakcji, to przy 5 przelewach PLN – NOK na łączną kwotę 200 tys. Zł koszt, ktory nadpłacamy w banku w stosunku do kursu miedzybankowego w Revolut przekracza nawet 4500 zł.

W jaki sposób Revolut pomaga firmie oszczędzać na tym prostym przykładzie?

Po pierwsze, jedno konto firmowe to dostęp do aż 28 walut po kursie międzybankowym – Revolut oferuje atrakcyjne kursy wymiany walut, co oznacza, że firma może przyjmować płatności zagraniczne w wielu walutach unikając przy tym kosztów utrzymywania kilkunastu rachunków oraz obciążeń z tytułu przelewów zagranicznych. Polskie przedsiębiorstwa zakłądajace działalnosc gospodarcza w Norwegii maja w ramach konta firmowego IBAN w NOK i IBAN w PLN, co oznacza,że mogą bezproblemowo przyjmować płatności w koronach norweskich i wymieniać na złote polskie po kursie międzybankowym i bez dodatkowych kosztów przelewów. Dodatkowo jesli firma wysyła pracowników w podróż służbową, to może w ramach aplikacji Revolut bezpłatne wykonywać przelewy pomiędzy kontem firmy i pracownika, a nawet więcej bo ramach narzędzia do zarządzania wydatkami każdy pracownik może od razu po realizacji wydatku służbowego przekazać rachunek przez aplikację do firmy. Dzięki integracji z systemami księgowymi wydatek ten zostanie od razu rozliczony – w ten sposób eliminujemy długie procesy rozliczeniowe.

W ramach jednego konta firmowego przedsiębiorca może dodawać do niego nawet 20 wirtualnych kart miesięcznie oraz zarządzać wydatkami pracowników bez dodatkowych kosztów zewnętrznych systemów.

Jeśli chcesz dołączyć do ponad 300 tysięcy przedsiębiorców, którzy oszczędzają z Revolut dla firm swój czas i pieniądze oraz odebrać 200 zł bonusu na start, otwórz i przetestuj konto:

Załóż konto REVOLUT


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Planujesz wyjście z ofertą na zagraniczne rynki? Sprawdź jak zaoszczędzić czas i pieniądze skalując swój biznes."