Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
27/09/2016

Norwegia zmienia zasady uznania kwalifikacji zawodowych dla pracowników z Polski i Niemiec!

Norwegia zmienia zasady uznawania kwalifikacji zawodowych pracowników przybyłych z Polski i Niemiec. Nowa forma ma wejść w życie już od 1 października tego roku. NOKUT (Agencja Kontroli Jakości Edukacji) postanowiła, że wprowadzi elektroniczne formularze dla obywateli obu wspomnianych państw. Mają one na celu szybsze i sprawniejsze uznanie kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą. Według planów cały proces uznawania kwalifikacji nie powinien przekroczyć 2-3 miesięcy.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

norwegiaflaga

Uznanie kwalifikacji zdobytych za granicą do tej pory stanowiło duży problem. Zazwyczaj mogły o nie starać się tylko osoby z wyższym wykształceniem. To powodowało, że wiele fachowców pracowało na niższych stanowiskach, ponieważ nie było możliwości, aby ich kwalifikacje zostały uznane. Wiele osób decydowało się również na powtórzenie przebytych szkoleń tylko po to, aby uzyskać norweskie kwalifikacje.

Wprowadzane zmiany to bardzo dobra wiadomość dla Polaków, którzy wyemigrowali do Norwegii. Pomysłodawcy projektu mówią, że posiadanie udokumentowanego wykształcenia i zdobytych umiejętności jest bardzo ważne na rynku pracy. Dzięki temu zagraniczny pracownik może liczyć na wyższe zarobki lepsze stanowisko pracy.

Brak jednolitego, przejrzystego systemu uznawania kwalifikacji zdobytych za granicą, do tej pory stanowił znaczącą lukę w norweskim prawie pracy. Każda osoba, która chciała, aby zdobyte przez nią wykształcenie zostało uznane w Krainie Fiordów, musiała zwrócić się z tą sprawą do regionalnych komisji, które kierowały się własnymi, wewnętrznymi przepisami.

Polacy stanowią najliczniejszą grupę imigrantów zarobkowych w Norwegii, a co za tym idzie, najczęściej starają się, aby ich kwalifikacje zdobyte w ojczyźnie, zostały uznane. W związku z tym to właśnie oni zostali wybrani, jako pierwsza grupa mogąca skorzystać z nowego systemu.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz tutaj: Dalsze informacje w sprawie nowych zasad uznawania kwalifikacji zawodowych w Norwegii.

Źródło info: rp.pl


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Ola - 2017-05-10
A co z takim zawodem jak CIASTKARZ????
Enter - 2016-09-27
To czyli jak ktoś posiada np.polską książeczkę montera rusztowań to tu będzie ona w No uznawana?