Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
29/09/2016

Dalsze informacje w sprawie nowych zasad uznawania kwalifikacji zawodowych w Norwegii

Od 1 października mają wejść w życie nowe zasady dotyczące uznawania przez Norwegię kwalifikacji zawodowych zdobytych zagranicą. W myśl nowych zasad, takie uprawnienia mają być traktowane na równi z analogicznymi norweskimi kwalifikacjami.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

flaganorge

„Nowa procedura ma zapewnić przybyłe do Norwegii osoby, że ich wykształcenie i umiejętności zawodowe, które zdobyły zagranicą, zostaną uznane w Norwegii oraz będą przejrzyste dla tutejszego pracodawcy. To jest coś, co wymagało naprawy już od dłuższego czasu” powiedział dyrektor generalny NOKUT Terje Morland.

Obecnie nie ma jednej, formalnej procedury uznania zagranicznych certyfikatów i świadectw, chyba że są one częścią zawodu regulowanego. Nowa procedura uznawania obejmuje takie zawody jak: cieśla, rzeźnik, fryzjer, hydraulik i robotnik przemysłowy. NOKUT otrzymał od Norweskiego Ministerstwa Edukacji i Badań pozwolenie na tworzenie i zarządzanie nową procedurą. Odpowiedzialność ta została sformalizowana poprzez zmiany w ustawie o systemie oświaty, która weszła w życie z dniem 1 lipca.

Uznanie zagranicznych kwalifikacji będzie obejmować weryfikację dokumentacji, uznanie poziomu i zakresu umiejętności oraz treści zawodowej. Procedura ta jest bardzo istotna dla rynku pracy.

Podsumowując:

– program ten jest pierwszym krajowym projektem uznania zagranicznych kwalifikacji i umiejętności zawodowych,

– zagraniczne świadectwa i certyfikaty potwierdzające zdobycie kwalifikacji zawodowych, będą traktowane na równi z analogicznymi norweskimi,

– uznanie będzie prawnie wiążąca decyzja o możliwości odwołania się,

– kwalifikacje zawodowe wchodzące w skład nowego systemu rozpoznawania obejmują takie zawody jak: cieśla, rzeźnik, fryzjer, hydraulik i robotnik przemysłowy,

– na początku projekt obejmie obywateli Polski i Niemiec,

– uznanie z czasem zostanie rozszerzone na obywateli innych krajów.


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Dalsze informacje w sprawie nowych zasad uznawania kwalifikacji zawodowych w Norwegii"