Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
16/10/2017

Dlaczego Twoje usługi w Norwegii powinny być drogie?

Polacy wyjeżdżający do Norwegii coraz częściej decydują się na prowadzenie własnej działalności zamiast pracy na etacie. Własna firma jest doskonałą alternatywą dla osób, które cenią sobie swobodę i chcą pracować na własny rachunek, jednak taki wybór niesie ze sobą wiele konsekwencji. Należy liczyć się z tym, że aby osiągnąć sukces trzeba mieć plan działania, czas na rozwinięcie działalności i sporo cierpliwości.

Przeczytaj również: Plusy i minusy prowadzenia firmy w Norwegii

Jedną z podstawowych kwestii jest ustalenie odpowiedniej ceny za nasze usługi. Chociaż często wydaje się, że nie ma to aż tak dużego znaczenia – nic bardziej mylnego. Gdy klient nie zna jeszcze oferty firmy i specyfiki jej usług, to właśnie cena jest kluczowym czynnikiem, jaki bierze pod uwagę przy wyborze usługodawcy. Ważna jest również świadomość, że w sektorze usługowym najniższe ceny nie zawsze oznaczają najwyższą jakość.

❓Jak zatem oszacować wysokość cen za oferowane przez nas usługi❓

Im taniej, tym gorzej?

Cena ma znaczenie – dla przedsiębiorcy i potencjalnych klientów. Pułap cenowy, jaki ustalimy powinien odpowiadać jakości oferowanych usług. Jednocześnie od początku powinniśmy zakładać, że nasze dochody dadzą nam pewną swobodę finansową – z nadwyżką pokryją wszelkie poniesione koszty i pozwolą na dalszy rozwój naszej firmy.

Bardzo często niskie ceny kojarzone są z usługami na niskim poziomie, do których klienci nie mają zaufania, a ceny wysokie z dobrą, solidną pracą. Oczywiście nie zawsze ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości, dlatego musimy pamiętać, aby ustalone ceny odpowiadały indywidualnej ofercie naszego przedsiębiorstwa.

Przy szacowaniu cen powinniśmy zastanowić się, na podstawie czego zamierzamy je ustalać. Ceny rynkowe, czas realizacji, a może wartość dla klienta? Możliwości jest wiele, dlatego warto to dobrze przemyśleć już na etapie planowania. Jasne jest, że ceny muszą być w jakimś stopniu odzwierciedleniem cen rynkowych, ale nie warto ich zaniżać i zapominać o poniesionych kosztach – to bardzo indywidualna kwestia, więc ważne jest bieżące analizowanie spraw finansowych naszej firmy. Zdarza się, że klienci są skłonni zapłacić za odpowiadającą im usługę więcej niż można się spodziewać.

Im drożej, tym lepiej?

Każdy przedsiębiorca raz na jakiś czas zmienia swoje ceny – przez koszty, nakład pracy czy po prostu względy ekonomiczne. Ceny wzrastają wraz z oczekiwaniami klientów i zapotrzebowaniem na usługi rynku, w obrębie którego działamy. Warto mieć świadomość, że wbrew pozorom ustalenie dość wysokich cen jest lepszym wyjściem niż działanie na granicy opłacalności.

Jakość życia przedsiębiorcy ma duży wpływ na rozwój jego działalności. Dzięki wyższym cenom możemy stracić część klientów – tych faktycznych i potencjalnych, jednak to nie powinno stanowić problemu – osoby korzystające z naszych usług przyniosą nam wystarczające zyski i umożliwią dalszy rozwój firmy.

Większe zaplecze finansowe pozwala także na sprawne reagowanie na uwagi klientów, a niekiedy reklamacje. Nie da się ukryć, że ogromnie ważne dla klienta jest to, jak usługodawca zareaguje na taką sytuację.

W przypadku wadliwej usługi to od firmy zależy, czy klient po raz kolejny skorzysta z jej oferty, czy przejdzie do konkurencji, dlatego szybka reakcja w takich sytuacjach jest kluczowa.

Firma przynosząca dochody to firma rozwijająca się – często przedsiębiorstwa jednoosobowe z czasem przekształcają się w firmy zatrudniające coraz większą liczbę pracowników. Zadowolenie klientów i odnalezienie się na rynku wiąże się ze wzrostem pracy i potrzebą powiększenia firmy – w takiej sytuacji nieodzowne są zasoby finansowe, dzięki którym zatrudnimy pracowników, samemu skupiając się na ciągłym doskonaleniu naszych usług.

Pamiętajmy, że rozwój firmy i poszerzenie działalności, a tym samym uzyskanie pewnej niezależności finansowej jest związane ze sporym nakładem czasu i pracy, dlatego zatrudnienie pracowników jest bardzo dobrą opcją. Skupiając się na samych klientach i wizerunku przedsiębiorstwa, techniczne szczegóły można zostawić osobom trzecim, które będą pracowały zgodnie z ustalonymi standardami firmy.

Sam ustalaj swoje ceny

Prawda jest taka, że sami najlepiej wiemy, ile czasu i pracy kosztowało nas wykonanie usługi i na tej podstawie powinniśmy określić ceny. Dobrym rozwiązaniem jest ustalenie pewnego zakresu i wycenianie konkretnych usług właśnie na tej podstawie – indywidualnym podejściem firma zawsze zyskuje w oczach klienta.

Warto już na początku myśleć o przyszłym rozwoju firmy i ceny usług kształtować właśnie z tą myślą – jeśli na przestrzeni czasu nasza oferta będzie stabilna cenowo, a przyszły wzrost cen nie będzie zbyt drastyczny, klienci będą przychylniej patrzeć na ewentualne podwyżki cen usług. Ponadto budowanie zaplecza finansowego zapewni bezpieczeństwo zarówno przedsiębiorcy, jak i jego firmie – ewentualne koszty, reklamacje, sfinansowanie okresu, gdy przedsiębiorca nie będzie pracował.

 Pamiętajcie, że stara zasada marketingu mówi: „jeden zadowolony klient przyprowadzi do Twojej firmy kolejnych sześciu”… i tego Wam z całego serca życzymy! 

Autor: Aneta Redzik


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=