Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
28/09/2017

Plusy i minusy prowadzenia firmy w Norwegii

Wielu młodych ludzi, którzy startują na rynku pracy – zastanawia się, jak pokierować swoimi działaniami, aby osiągnąć sukces. Jedni planują ciepłą posadkę a jeszcze inni marzą o pracy na własny rachunek. Przed podjęciem odpowiedniej decyzji powstrzymuje ich jednak często obawa przed zawiłymi formalnościami, brak wiedzy i doświadczenia, a także brak motywacji i strach przed ryzykiem. W praktyce jednak zakładanie własnej firmy i jej prowadzenie – nie jest tak trudne!

Jeśli teraz czytasz nasz artykuł – witaj w gronie potencjalnych lub sprawnie już funkcjonujących na rynku przedsiębiorców.

Plusy dodatnie

W przypadku osób, które mają dość pracowania na etacie – własna firma to dobry pomysł na karierę zawodową, a jednoosobowa działalność gospodarcza może okazać się świetną alternatywą dla osób, które chcą pracować tylko dla samych siebie. Jednak, aby ją dobrze poprowadzić – należy mieć plan, czas, silną osobowość i dużą odporność na sytuacje stresowe.

W praktyce przedsiębiorcy rozpoczynający dopiero przygodę z własnym biznesem decydują się na jednoosobową działalność gospodarczą (ENK- enkeltpersonforetak) i jest to naprawdę dobry pomysł na rozwój w biznesie – tu w zasadzie wszystko zależy od jej właściciela.

Ten najpopularniejszy w Norwegii rodzaj przedsiębiorstwa – to taka forma organizacji, w której jedna osoba jest odpowiedzialna za prowadzoną działalność gospodarczą. Nie oddziela się tu majątku firmy od majątku prywatnego. Firmę prowadzi się na własne ryzyko i własny rachunek, a oznacza to całkowitą odpowiedzialność ekonomiczną i finansową za zaciągnięte długi i podjęte zobowiązania.

Przeczytaj również: Podatek dochodowy firmy jednoosobowej w Norwegii. Jak to działa?

Rozwiń skrzydła

Chociaż dopiero wkraczasz na rynek i jeszcze nie wiesz, czy będziesz mieć regularne zamówienia oraz nie posiadasz zbyt dużych środków finansowych – jednego możesz być pewien – znasz już ofertę swojej firmy i widzisz kierunek jej rozwoju. A jeżeli jeszcze do tego dokładnie rozpoznałeś branżę, w której chcesz działać, poczyniłeś odpowiednie kroki i masz już kontakty a przede wszystkim – pomysł na biznes i motywację do pracy – możesz osiągnąć spory sukces. MY chętnie Ci w tym pomożemy.

I już w tym momencie odpada Ci konieczność szukania dobrych pracowników, bo przecież teraz wszystko zależy tylko od Ciebie samego. A skoro mamy do siebie największe zaufanie, bo przecież jesteśmy najlepsi, ograniczać w działaniu już nas tylko może nasza wyobraźnia.

Nasz czas pracy, jego organizacja i wykorzystanie – zależą w końcu tylko od nas samych. Nasze zarobki zależą od naszej pomysłowości i operatywności. Od niej zależy również wysokość podatków, które będziemy płacić. Na szczęście w koszty działalności możemy wrzucić prawie każdy wydatek, od kupna auta służbowego, przez zakup materiałów po rozmowy telefoniczne.

A wysokie koszty równają się niskim podatkom i większym zyskom.

To jaką firmę chcesz założyć?

Niepodważalnym atutem prowadzenia firmy w Norwegii jest sprawna administracja oraz dobry system podatkowy. Stawka norweskiego podatku PIT jest liniowa i wynosi 22% (dla roku podatkowego 2019), natomiast stawki podatku VAT obecnie wynoszą:

 12% – dotyczy między innymi sprzedaży publicznych usług transportowych i usług hotelowych,

 15% – naliczany jest przy sprzedaży np. artykułów żywnościowych,

 25%.

Istnieje także sprzedaż nieobjętą VAT-em ( np. wstępu na imprezy kulturalne).

Regułą w Norwegii jest konieczność zarejestrowania się – jako czynny podatnik VAT – przy rocznym obrocie wynoszącym 50 000 NOK. Przekroczenie tego progu jest bardzo łatwe, biorąc pod uwagę poziom cen dóbr i usług w Norwegii.

Więcej na temat VATu przeczytasz tutaj: VAT w Norwegii – jak to działa?

Cięższy klimat-niższe podatki

Trzeba zwrócić uwagę, że mieszkańcy niektórych regionów położonych na północy kraju (Finnmark i Nord – Troms), ze względu na trudne warunki życia, płacą niższy podatek dochodowy (20,5%).

Co z ubezpieczeniem zdrowotnym?

Działalność gospodarcza na terenie Norwegii oznacza również konieczność uczestniczenia w tutejszym systemie ubezpieczeń społecznych. Warto zdawać sobie sprawę, że Norwegia jako członek Europejskiego Obszaru Gospodarczego, uczestniczy m.in. w systemie koordynacji świadczeń społecznych. Dla osób samozatrudnionych, przewidziano składkę na poziomie 11,4% przychodu. Warto zwrócić uwagę, że w zamian za składki społeczne i opłacanie podatków, osoby prowadzące działalność w Norwegii, mają dostęp do szerokiego pakietu świadczeń socjalnych oraz bardzo dobrej jakościowo służby zdrowia.

Norwegia pod tym względem to ścisłej europejska czołówka. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wystarczy być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeniowego tzn. przepracować i odprowadzać podatki w Norwegii przez 3 lata, aby uzyskać prawo do niepełnej emerytury.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Firma w Norwegii, a wymarzona emerytura

Plusy ujemne

Jednocześnie jednak należy pamiętać, że wszystko to działa także w drugą stronę. Nie bez znaczenia jest fakt, że w przypadku firmy jednoosobowej cała odpowiedzialność spoczywa na właścicielu. Tym bardziej, że odpowiedzialność ta dotyczy zobowiązań finansowych – jednoosobowa działalność gospodarcza nie posiada bowiem osobowości prawnej, zatem przedsiębiorca odpowiada za nią całym swoim majątkiem. Nie jest tu możliwe rozgraniczenie zasobów prywatnych od firmowych.

Szybki rozwój firmy może oznaczać, że zaczyna brakować czasu na prywatność, hobby dni wolne czy urlopy. Często – gdybyśmy chcieli zapytać przedsiębiorców, kiedy ostatni raz byli na urlopie, wielu odpowie, że tak dawno, że nawet tego nie pamięta.

Są i inne minusy prowadzenia firmy. Właściciel firmy jednoosobowej nie podlega np. wielu przepisom kodeksu pracy. To oznacza, że problem pojawi się np. w razie choroby. Chorobowe oznaczają dla przedsiębiorcy straty. NAV wypłaca mu zasiłek chorobowy dopiero po 16 dniu przebywania na zwolnieniu – chyba, że ma wykupione dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Nie dotyczy go np. Ustawa o ubezpieczeniach od wypadków w pracy (Yrkesskadeforsikringsloven), nie otrzyma także dagpenger – czyli zasiłku dla bezrobotnych.

Przeczytaj również: Spółka AS w Norwegii – dlaczego warto ją założyć?

Przedsiębiorca Sam płaci zaliczkę na podatek dochodowy, wykonuje sam roczne rozliczenie podatkowe – własne i firmowe. Jednak niech to nie spędza nikomu snu z oczu.

Na co jeszcze uważać?

Minusy samozatrudnienia wiążą się głównie z ryzykiem rynkowym. Początkującemu przedsiębiorcy bywa trudno oszacować skalę i opłacalność swoich działań. Konkurencja jak wiadomo nie śpi i jest dość duża na rynku. Liczy się więc innowacyjność, inwencja,
pomysłowość trochę samozaparcia i najlepiej niskie koszty działalności. Przedsiębiorca musi trzymać cały czas rękę na biznesowym pulsie, aby nie stracić z oczu konkurencji i nie doprowadzić do zaniedbań, które mogą spowodować dotkliwe dla niego straty.

Początkujący biznesmeni muszą też poradzić sobie z księgowością, z którą wielu z nich do tej pory zazwyczaj nie miało kontaktu. Trudność działań w tym zakresie zależy głównie od sposobu rozliczania się z urzędem skarbowym, który wybierzemy przy okazji rejestrowania działalności.

Dlatego od razu najlepiej skontaktować się z zaprzyjaźnionym biurem rachunkowym. Już pobieżne wyliczenia wskazują, że nasze usługi będą tańsze i zdecydowanie pewniejsze niż nieporadne, samodzielne wyliczenia. To strata mnóstwa czasu i nerwów. Naszym atutem jest to, że pomożemy Ci wrzucić odpowiednie koszty w działalność firmy. A to z kolei spowoduje, że będziesz płacić niskie podatki.

Czyż nie lepiej swoją energię skierować na kontakty z klientami i tworzenie swojej niepowtarzalnej, ciekawej oferty❓

Nic tak nie motywuje do pracy, jak prowadzenie i nadzorowanie własnej firmy –bo to możliwość współpracy z osobami, z którymi pracować chcemy i potrafimy, daje nam możliwość rozwoju, samokreacji, niezależności finansowej – co przekłada się na niezastąpione niczym wrażenie – poczucie wolności❗

To jednak opcja dla tych, którzy mają określone priorytety i cechy osobowościowe – wykazują się dużą samodyscypliną, dobrą organizacją własnego czasu pracy i posiadają tą „żyłkę do interesów” – co teraz fachowo nazywamy umiejętnościami marketingowymi.

Jeśli to wszystko posiadasz – to już nie powinieneś mieć wątpliwości jak pokierować swoją biznesową karierą.

Jak zawsze w takich okolicznościach – życzymy wielu sukcesów i pozostajemy do Twoich dyspozycji!

Przeczytaj również: Co zmieni się w Twoim życiu po przejściu z etatu na własną działalność w Norwegii?


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=