Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
15/05/2015

Wiosna w parkach w Oslo

Nadeszła wiosna. Wydaje się jednak, że ciężko korzystać z niej w pełni, jeżeli mieszka się w dużym mieście takim jak Oslo. Nic bardziej mylnego! Miasto to oferuje wiele przepięknych parków i ogrodów, w których każdy może znaleźć wytchnienie w promieniach wiosennego słońca.

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny jest jakby zieloną oazą w centrum Oslo. To miejsce, z którego można czerpać inspirację i doświadczyć piękna. Jest to idealne miejsce by zrelaksować się od stresującego miejskiego życia i cieszyć się różnorodnością gatunków roślin, jakie można tu spotkać.

Wyróżnić tu można około 1800 różnych roślin. Ogród posiada również okazałą kolekcję drzew i krzewów. Zapach unoszący się w powietrzu jest niezwykły. Szklarnie są otwarte od wtorku do niedzieli od 11stej do 16stej.

Adres: Sars’ gate/Monrads gate, Toyen Postal code: 0562 Oslo

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

tnp.no

tnp.no

Oscarshall

Pałac Oscarshall został wybudowany w połowie XIX wieku na polecenie króla Oscara I. Znajduje się powyżej najgłębszego ramienia fiordu. W 1881 roku król Oscar II Udostępnił pałac i ogrody mieszkańcom jako muzeum. Oscarshall jest uważany za neogotyckąwizytówkę Norwegii. Tarasy z fontanny na różnych poziomach prowadzą w dół prosto do morza.

Istnieje możliwość uczestniczenia w wycieczce z przewodnikiem. Odbywają się one codziennie w godzinach otwarcia co godzinę. Ostatnia grupa wychodzi o 17. Po wcześniejszej rezerwacji możliwe są również wycieczki grupowe z przewodnikiem.
Adres: Oscarshall Veien 805 Kod pocztowy: 0287 Oslo

St. Hanshaugen

St. Hanshaugen jest jednym z największych parków w Oslo. Znajduje się na północ od centrum miasta. Są to popularne tereny rekreacyjne, idealne do spacerów. Ze szczytu wzgórza rozciąga się wspaniały widok na miasto.

Początkowo było to gołe, skaliste wzgórze. Około roku 1840 weszła w użycie nazwa St. Hanshaugen (wzgórze połowy lata). Wzięła się ona ze zwyczaju świętowania połowy lata właśnie na tym wzgórzu. W roku 1855 zdecydowano, żeby część wzgórza zalesić. Głównym celem było, by w ciągu następnych 30 lat przekształcić to miejsce w park. Dodatkowo wybudowano tam sztuczny potok oraz pawilon na placu Festplassen. Postawiono również wiele rzeźb. W 1936 roku na terenie parku otwarta została kawiarnia na świeżym powietrzu, która jest popularna do dziś.
Adres: Ullevalsveien / Geitmyrsveien

Sofienberg Park (Sofienbergparken)

Sofienberg Park jest największym parkiem w okolicy Grünerløkka i jednym z ulubionych terenów rekreacyjnych mieszkańców, szczególnie młodego pokolenia. Do dyspozycji odwiedzających są stoły tenisowe i plac zabaw dla dzieci. Znajduje się tam także kościół. Początkowo na tym terenie znajdował się cmentarz. Jednak wielu mieszkańców uważało, że cmentarz nie pasuje w środku tak gęsto zaludnionym obszaru. Zdecydowano, że stopniowo go zlikwidują na rzecz parku. W 1972 roku budowa parku została ostatecznie zakończona.
Adres: Helgesens gate / Sofienberggata

Birkelunden

Park Birkelunden w Grünerløkka jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców parków w Oslo. Został on założony w 1860 roku i znajduje się w górnej części Grünerløkka. W parku znajduje się pawilon muzyczny z 1926 roku. Często odbywają się tam koncerty, różnego rodzaju zloty i festiwale. Jest też mały basen z 1928 roku.

Budynki mieszkalne otaczające Birkelunden pochodzą z 1870 i 1880 roku i mają maksymalnie 4 kondygnacje. Cały obszar pochodzi z tego samego okresu i utrzymany jest w niezmiennym stanie od momentu powstania. Na Naradzie Królewskiej, która odbyła się 28 kwietnia 2006 roku zdecydowano zatem, że należy go chronić. Obszar znajdujący się pod ochroną obejmuje: 15 bloków z 139 mieszkaniami, szkółki kościelnej oraz parku Birkelunden.
Adres: Grünerløkka


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Wiosna w parkach w Oslo"