Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
09/06/2015

Samochody elektryczne w Norwegii – dlaczego warto?

Norwegia stała się największym na świecie rynkiem samochodów elektrycznych. Wśród wszystkich samochodów jeżdżących po norweskich drogach ponad 11% z nich zasilana jest elektrycznie. Popularność tych przyjaznych dla środowiska pojazdów przyciąga międzynarodową uwagę.

Dzięki wsparciu rządowych projektów, Norwegia stała się przyjaznym miejscem dla samochodów elektrycznych. Aktualnie, producenci samochodów w tym kraju mogą poszczycić się największym sukcesem bowiem przypada tu więcej samochodów elektrycznych na jednego mieszkańca niż gdziekolwiek indziej na świecie. Jedną z największych sensacji roku okazała się Tesla model S, która okazała się najlepiej sprzedającym się samochodem we wrześniu. Nissan Leaf natomiast wspiął się na szczyty spośród wszystkich modeli samochodów w październiku.

Wielu zadaje sobie pytanie, co sprawia, że te samochody są aż tak popularne w Norwegii oraz szukają sposobu, jak przenieść ten sukces na inne kraje. Istnieje kilka „chwytów”, które sprawiły, że Norwegowie tak chętnie wybierali właśnie samochody elektryczne. Wśród nich można wymienić: dostępność do darmowych stacji ładowania publicznego, bezpłatne odcinki dróg i przeprawy promem oraz możliwość poruszania się po pasach wyznaczonych dla autobusów. Ponadto właściciele samochodów o napędzie elektrycznym zwolnieni są z płacenia za nie podatku do 2018 roku.

Chociaż samochody te są drogie w stosunku do ich wielkości i luksusu, to zwolnienie z podatku sprawia, że ogólne koszty są porównywalne z tymi na benzynę. Dlatego też stały się korzystną opcją dla wielu norweskich rodzin.

Profesor Marianne Ryghaug z Uniwersytetu Nauki i Technologii wskazuje również, że tak duże zainteresowanie samochodami ekologicznymi, poza aspektami finansowymi, może mieć również podłoże kulturowe. „Zaznaczenie, że prowadząc samochód elektryczny dba się o środowisko jest ważne dla wielu ludzi. Jest to tym bardziej prawdziwe w odniesieniu do państw takich jak Norwegia, gdzie energia elektryczna jest produkowana głównie ze źródeł odnawialnych” zauważa Ryghaug.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

car-to-go-203020_640

Fakty o samochodach elektrycznych w Norwegii:

  • W 2013 roku zarejestrowano 7882 nowych samochodów elektrycznych. Było to dwa razy więcej niż w poprzednim roku kiedy to zarejestrowano ich tylko 3950.
  • W Norwegii przypada więcej samochodów elektrycznych na jednego mieszkańca niż gdziekolwiek indziej na świecie.
  •  Do dnia 30 września 2013 w Norwegii zarejestrowanych było łącznie 14 902 pojazdów elektrycznych, w tym 13 462 samochodów i 1 440 quadów.
  •  Norweskie samochody elektryczne dodatkowo są zasilane prądem, który w całości wytwarzany jest z elektrowni wodnych.
  •  Norwegia była pierwszym krajem na świecie, gdzie samochody elektryczne zostały wymienione wśród swoich najlepszych 10 samochodów pod względem sprzedaży.
  •  Wśród wielu przywilejów dla posiadaczy samochodów elektrycznych wyróżnić można to, że są one całkowicie zwolnione od wszystkich opłat, w tym podatkami od zakupu, które są bardzo wysokie dla zwykłych samochodów osobowych. Sprawia to, że cena zakupu staje się konkurencyjna z konwencjonalnymi samochodami.
  •  Pojazdy elektryczne są również zwolnione z rocznego podatku drogowego, wszystkich opłat parkingowych i opłat publicznych, jak również mogą korzystać z pasów ruchu dla autobusów.Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

gość - 2015-06-09
Norwegia po prostu ma dobre metody na namówienie na kupowanie aut elektrycznych :P
gaz - 2015-06-09
trochę te samochody są drogie...