Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
07/04/2016

Rozwód w Norwegii załatwia się w urzędzie. Jak to zrobić?

Orzekanie separacji w Norwegii odbywa się przez wojewodę (fylkesmann), a sprawa jest przeprowadzana bez obowiązku stawiennictwa małżonków w urzędzie. Wniosek należy złożyć w Fylkesmannen (Urzędzie Wojewódzkim) odpowiednim do miejsca zamieszkania. Wniosek powinien być podpisany przez oboje małżonków i potwierdzony przez dwóch pełnoletnich świadków i prawnika lub funkcjonariusza publicznego.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

531586_60427617

Jeśli małżonkowie posiadają dzieci, w wieku do lat 16, razem z wnioskiem o separację muszą dołączyć certyfikat zaświadczający o odbyciu mediacji. Mediacja jest rozmową, która dotyczy przyczyn rozpadu małżeństwa. W spotkaniu mediacyjnym uczestniczą małżonkowie oraz Fylkesmann.

O rozwód mogą ubiegać się małżonkowie jeśli są co najmniej rok w separacji lub od co najmniej dwóch lat żyją osobno. W przypadku małżeństw, które po odbyciu rocznej separacji starają się o rozwód konieczne jest wypełnienie wniosku rozwodowego. Wniosek należy również przesłać do Fylkesmannen. Jeśli potwierdzone zostaną informacje o całkowitym rozpadzie pożycia małżeńskiego, rozwiązany zostanie związek małżeński.

W niektórych przypadkach rozprawa odbywa się przed sądem. Wówczas nie jest wymagany roczny okres separacji i rozmowy mediacyjne. Dzieje się tak w przypadku rodzin, w którym ma miejsce przemoc rodzinna, w przypadkach małżeństw z krewnymi lub gdy dochodzi do wykrycia bigamii.

Do uzyskania separacji lub rozwodu konieczne jest wypełnienie i złożenie odpowiedniego formularza, a następnie oczekiwanie około 1–3 miesięcy na decyzję. Na złożonych do urzędu dokumentach konieczny jest podpis dwóch świadków i dołączenie aktu małżeństwa.

Wniosek o separację dostępny jest tutaj: http://www.signform.no/dss/statlige-blanketter?view=form&id=493. Wniosek rozwodowy dla małżeństw, które były co najmniej rok w separacji: http://www.signform.no/dss/statlige-blanketter?view=form&id=496, a dla małżeństw, które od co najmniej dwóch lat żyją osobno znajduje się tutaj: http://www.signform.no/dss/statlige-blanketter?view=form&id=497.

Orzeczenia norweskie dotyczące separacji i rozwodu są ważne również w Polsce.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=