Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
29/02/2016

Pracujesz w Norwegii? Sprawdź, ile przysługuje Ci urlopu

Warto przed podjęciem pracy w Norwegii zapoznać się z podstawowymi prawami i obowiązkami pracowników. Jednym z praw pracownika jest prawo do urlopu. Urlop przysługuje każdemu zatrudnionemu w Norwegii.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

praca_budowa

Osoby zatrudnione do 30 października mają prawo do 25 dni urlopu, osoby zatrudnione po tym terminie, mają prawo do 6 dni urlopu. W okresie od 1 czerwca do 30 września każdy ma prawo do wzięcia trzech tygodni urlopu bez przerw. W przypadku niewykorzystania urlopu, zostaje on przeniesiony na rok następny. Po uzgodnieniu z przełożonym można wykorzystać urlop z roku następnego. Również po uzgodnieniu, istnieje możliwość przeniesienia 2 tygodni urlopu na rok następny.

Norweskim pracownikom przysługuje dodatkowy urlop w przypadku posiadania potomstwa. Osoby, które posiadają 1 dziecko mają dodatkowe 10 dni urlopu w ciągu roku, a w przypadku większej ilości dzieci-15 dni. Ponadto osobie, która nie ma z kim zostawić dziecka w czasie choroby dziecka, przysługuje urlop specjalny. Urlop w czasie choroby dziecka można brać do ukończenia 12 roku życia przez dziecko. Kobiety pracujące, które karmią piersią, mają prawo do bezpłatnej przerwy na okres czasu potrzebny do nakarmienia dziecka.

W Norwegii dniami wolnymi od pracy są święta publiczne, które przypadają na następujące dni:

– Nowy Rok,

– Wielki Czwartek,

– Wielki Piątek

– Wielkanoc (Niedziela, Poniedziałek),

– 1 Maja,

– 17 Maja (Dzień Konstytucji),

– Wniebowstąpienie Pańskie (obchodzone 40 dni po święcie Wielkanocy),

– Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego 10 dni po Wniebowstąpieniu Pańskim),

– Boże Narodzenie (25 i 26 Grudnia).

Więcej znajdziesz na: Praca w Norwegii.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Aga - 2016-02-29
Witam, piszecie zawsze bardzo ciekawe artykuły a czy jest możliwość napisania o pracy jako "vikar". Jakimi regulacjami jest objęta taka forma pracy. Czy np. zalicza się do emerytury, itp?
Pozdrawiam
Aga