Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
04/01/2016

Polski dowód osobisty w Norwegii – czy może okazać się przydatny?

Obywatele Polski przebywający poza granicami państwa mają prawo korzystania z polskiego dowodu osobistego. Nie istnieje jednak obowiązek jego posiadania w Norwegii. Dowód osobisty w Norwegii traktowany jest jako ważny dokument tożsamości. Honorują go wszystkie urzędy, ponieważ zawiera zdjęcie, informację o płci i obywatelstwie.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Źródło foto: Dziennik Wschodni

Źródło foto: Dziennik Wschodni

Gdzie można skorzystać z polskiego dowodu osobistego, będąc w Norwegii?

1. Na podstawie ważnego dowodu osobistego można przekroczyć granice terytorium Norwegii. Dotyczy to zarówno wjazdu, jak i opuszczenia kraju. Nie ma obowiązku posiadania paszportu.

2. Ważny dowód osobisty można okazać podczas wielu czynności urzędowych takich jak: rejestracja pobytu w UDI (Urzędzie Imigracyjnym) i na posterunku policji, występowanie z wnioskiem, np. o wydanie karty podatkowej w Skatteetaten, rejestracja w NAV (Urzędzie Pracy), dokonywanie czynności np. z zakresu stanu cywilnego w Ambasadzie RP w Oslo.

W przypadku zgubienia lub podejrzenia kradzieży dowodu osobistego należy niezwłocznie ten fakt zgłosić w konsulacie. Wydany zostanie dokument potwierdzający zgłoszenie utraty dokumentu, a informacja zostanie przekazana do urzędu, który wydał dokument w celu jego unieważnienia.

Warto wiedzieć, że w Norwegii nie ma norweskiego dowodu osobistego. Ważnymi dokumentami tożsamości, które są odpowiednikami polskiego dowodu, są norweskie prawo jazdy, karta bankomatowa ze zdjęciem i norweski paszport.

Więcej przeczytasz na https://pol-nor.com/polski-dowod-osobisty-w-norwegii/.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=