Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
08/09/2017

Import towarów do Norwegii – co musisz wiedzieć?

Na obszarze Królestwa Norwegii żyje i pracuje wielu Polaków. Prowadzą swoje firmy, małe i większe biznesy, z tym miejscem związali swoje krótko i długoplanowe przedsięwzięcia. Przedsiębiorcy coraz odważniej wkraczają na zagraniczne rynki, a statystyki pokazują, że w Norwegii – obrót towarami z zagranicą rośnie z każdym rokiem. Zainteresowanie Skandynawów krajem nad Wisłą wynika nie tylko z niskich kosztów usług, ale również z ich dobrej jakości i bliskości geograficznej.

Import towarów do Norwegii

Dzięki porozumieniom o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), między Polską a Norwegią działa strefa wolnego handlu, która daje możliwość wymiany gospodarczej towarów między tymi krajami. To tylko od naszej inwencji i pomysłowości zależy, jak przekonać do sprowadzanych towarów skandynawskiego odbiorcę.

Import towarów do Norwegii

Import towarór do Norwegii

Zgodnie z nią, urząd celny musi potwierdzić wywóz towaru poza granice Unii Europejskiej. W określonych przypadkach sprzedaż, spełniająca ustalone warunki – jest opodatkowana stawką 0%. To rozwiązanie ma na celu uniknięcie podwójnego opodatkowania.

Co to jest dokument SAD?

Informacje o importowanym towarze zawarte są na dokumencie SAD. Jest to dokument, który należy przedstawić na granicy z Norwegią. Przygotowaniem takiego dokumentu zajmują się Agencje celne – reprezentujące przedsiębiorców oraz osoby fizyczne przed urzędami celnymi i w ich imieniu dopełniają wszelkich formalności związanych z procedurą wywozu towaru z Polski do Norwegii. One także posiadają wszelkie informacje na temat procedur celnych, obowiązujących taryf, stawek celnych i innych opłat. Jest to bardzo szeroki zakres wiedzy – tym bardziej, że w 2017 roku wprowadzono wiele zmian w przepisach celnych. Jest bowiem bardzo wiele sytuacji, gdy poszczególne towary zostały objęte zakazami przywozu lub wywozu- wynikającymi z ustanowionych środków polityki handlowej (embarga handlowe) lub z przepisów odrębnych (kwestie zdrowotne, ochrony środowiska, bezpieczeństwo produktu, towary podrabiane) itp.

Na poszczególne towary czy materiały istnieją różne stawki i taryfy celne, różne opłaty – bądź też – zwolnienia z opłat, cła czy akcyzy.

Jak uzyskać fakturę ze stawką 0% VAT?

Jeśli już wiemy, co chcemy importować do Norwegii – do wypełnionego dokumentu SAD musimy posiadać fakturę na zakupu towaru. Jeżeli cieszymy się zaufaniem u polskiego kontrahenta, nabywając u niego towar możemy otrzymać fakturę na jego zakup z zerowym VAT. Zgłaszając wtedy na granicy Norweskiej przywóz towaru, nasz kontrahent otrzymuje od służb celnych potwierdzenie, że przedmiotowy towar wjechał na terytorium Królestwa Norwegii. Uregulowaniem płatności związanych z podatkiem od towarów i usług oraz cła- zajmuje się importer towaru (np. firma norweska, której sprzedawane są towary).

Od tego roku VAT na granicy płacą wyłącznie osoby prywatne I firmy, które nie są jeszcze płatnikami VAT-u.

Jeśli mimo wszystko polska firma wystawi fakturę z VAT, należy wtedy przesłać potwierdzenie wywozu towaru poza granice kraju i poprosić o wystawienie korekty faktury VAT, która skoryguje naliczony wcześniej VAT i zwróci tym samym zapłaconą kwotę polskiego podatku.

Czy podatek za przewożony towar należy zapłacić na granicy norweskiej?

Od 2017 zmieniły się przepisy i firmy, które są już wpisane do rejestru VAT, nie płacą podatku na granicy.  Do momentu, kiedy firma nie będzie zarejestrowana do VAT – przedsiębiorca płaci VAT na granicy (jak do tej pory), a potem gdy wystawi faktury na łączną kwotę 50.000 NOK, zarejestruje się  do rejestru VAT i złoży dodatkową deklarację VAT za okres, kiedy nie była jeszcze VAT- owcem. W ten właśnie sposób odliczy sobie VAT zapłacony na granicy za towar.

Kolejne dostawy z Polski należy rozliczać poprzez deklarację VAT, czyli dokumenty przewozu przez granicę nie ulegają zmianie, cło będzie nadal płatne na granicy, jednak na SADzie nie będzie widniała wartość podatku VAT. Obowiązek naliczenia tego podatku i rozliczenia go w deklaracji VAT spoczywa na firmie. Dlatego warto skorzystać z usług biura rachunkowego, które zapoznało się z nowymi przepisami i potrafi rozliczyć dostawy z zagranicy.

W rzeczywistości przedsiębiorca nie zapłaci podatku VAT na granicy. Skoro podatek nie był zapłacony na granicy, to nie można go odliczyć w deklaracji VAT. Natomiast trzeba pokazać wartość przywiezionego towaru w deklaracji VAT w rubryce importu do celów statystycznych, podatkowo ta wartość nie wpływa na rozliczenie z urzędem skarbowym.

Jakie towary warto importować do Norwegii?

Kontakty z importerami wskazują, że na szczególne zainteresowanie na tym rynku może liczyć branża budowlana, z naciskiem na stolarkę budowlaną (okna, drzwi, podłogi). Na te materiały stawka VAT wynosi 25%.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także – chociażby meble kuchenne, obuwie czy sprzęt do wyposażenia salonów kosmetycznych. Wielu przedsiębiorców zajęło się importem do Norwegii polskich wyrobów regionalnych.

Wydaje się także ciekawa w tym zakresie branża ogrodnicza – szczególnie donice elementy dekoracyjne do ogrodów. Na współpracę mogą także liczyć oferenci unikatowej, ciekawej odzieży, odzieży specjalistycznej, torebek, akcesoriów oraz wyposażenia dla domu.

Aby jednak uniknąć problemów związanych z importem towarów do Norwegii, najlepiej skontaktować się z urzędem celnym i wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące przepisów, gdyż na poszczególne produkty obowiązują różne opłaty i stawki celne, mają także zróżnicowane stawki VAT.

Dla wielu z Państwa zainteresowanych taką formą działalności, przydatną może być informacja, że na stronie Norweskiego Urzędu Celnego (Tolletaten) dostępny jest kalkulator importowy. Można tam sprawdzić jak wysokim cłem oraz podatkiem MVA obłożony jest dany produkt. Wysokość stawek celnych obowiązujących przy wwozie towarów do Norwegii (imporcie) określa Norweski Urząd Celny.

Jakich towarów nie wolno importować do Norwegii?

Mamy cały szereg towarów, których nie można importować do Norwegii bez posiadania specjalnych zezwoleń.

Przykłady towarów które objęte są zakazem importu bez zezwolenia

W przypadku wątpliwości co do tego, czy potrzebne jest specjalne zezwolenie na import danego towaru – należy skontaktować się z norweskim Urzędem Celnym. W ten sam sposób należy wyjaśniać każdorazowo wysokość stawek celnych.

Szczegółowe wymagania w odniesieniu do importu produktów spożywczych, żywych zwierząt, roślin oraz kosmetyków można wyjaśnić w Norweskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (no. Mattilsynet).

Produkty rolno-spożywcze nie są objęte umową o wolnym handlu między UE a Norwegią. W celu obrony własnych producentów import do Norwegii szeregu produktów rolno-spożywczych został obłożony stosunkowo wysokimi cłami. Należy mieć także na uwadze, że – oprócz cła – o finalnej cenie produktu decyduje VAT oraz ewentualne dodatkowe opłaty i podatki, jak akcyza, opłaty za produkty np. z zawartością czekolady lub cukru czy opłaty za opakowanie.

W Polsce zaczyna się właśnie piękny sezon – złota polska jesień. Może warto przywieźć stamtąd trochę wrześniowego słońca, kilka ciepłych uśmiechów i niepowtarzalnego nastroju babiego lata. Jakże to deficytowy w Norwegii towar. Ma jednak niezaprzeczalną przewagę nad wszystkimi innymi – nie potrzeba na niego odpraw celnych ani SAD-u.

Więcej informacji na temat importu znajdziesz tutaj.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Kris3094 - 2019-11-12
Proszę o kontakt jestem zainteresowany importem
Piotr - 2019-01-11
Witam, a prosze mi napisac co z opłata dla osob prywatnych kiedy przewoze towar ? Dla przykładu oleje silnikowe i filtry cena 600zl z VAT , na granicy musze opłacić takze dodatkowy norweski VAT ?
Bardzo dziekuje za odpowiedz
Koniak - 2017-12-27
Proszę o kontakt, mam kilka pytań.
Dziękuje i pozdrawiam