Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
23/11/2015

Planujesz zakup auta w Norwegii? Sprawdź, jakie musisz załatwić formalności!

Zakup auta wiążę się, niestety, z koniecznością załatwienia wielu formalności. Należy w pierwszej kolejności przerejestrować samochód na nowego właściciela, opłacić ubezpieczenie i ponieść koszty eksploatacyjne.

Jeśli planujemy zakup samochodu, na początku warto wiedzieć po czyjej stronie leży odpowiedzialność potransakcyjna.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

samochodemwnorwegii


1. W salonie z reguły profesjonalni sprzedawcy samochodów załatwiają wszystkie procedury rejestracyjne dla klienta bez jego dodatkowego angażowania.

2. W komisie podczas sprzedaży lub kupna samochodu procedurami zajmuje się albo pracownik komisu, albo klient, zależy to od polityki danego komisu. Niektóre opłaty wliczone są w cenę samochodu, a niektóre należy załatwić na własną rękę.

3. Od osoby prywatnej należy mieć przy sobie dokument salgsmelding, który stanowi zgłoszenie zmiany właściciela pojazdu.

Jakie dokumenty potrzebne są podczas przerejestrowaniu? Niezbędny jest D-nummer oraz dowód tożsamości. Jeżeli tego procesu dokonuje przedsiębiorca można wylegitymować się numerem identyfikacji podatkowej. Do trzech dni od sprzedaży auta trzeba złożyć zgłoszenie do Urzędu Transportu Drogowego podpisane przez poprzedniego i obecnego właściciela, a także wszystkich współwłaścicieli. Zgłoszenie sprzedaży leży w obowiązku osoby sprzedającej. W urzędzie należy zawrzeć umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz uiścić opłaty. W Norwegii auto otrzymuje jeden stały numer rejestracyjny, więc podczas sprzedaży zmienia się tylko nazwisko właściciela.

Ważnym dokumentem jest także karta pojazdu, która jest dwuczęściowym dokumentem pojazdu. Pierwszą część przechowuje się w samochodzie, drugą zaś poza nim. Podczas zmiany właściciela należy złożyć drugą część do urzędu, nowy właściciel otrzymuje wówczas tymczasową kartę pojazdu, a pocztą przychodzi nowa druga część. Obowiązek złożenia karty pojazdu do urzędu spoczywa na sprzedającym.

Nowy właściciel pojazdu musi pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia OC, które w Norwegii jest obowiązkowe. Ponadto każdy samochód musi być dopuszczony do ruchu drogowego, dlatego konieczne jest regularne przeprowadzanie kontroli stanu technicznego pojazdu (EU-Kontroll).

Więcej informacji znajdziesz w zakładkach:

https://pol-nor.com/samochod-w-norwegii/

https://pol-nor.com/zakup-i-sprzedaz-pojazdu-w-norwegii/

https://pol-nor.com/eu-kontroll-w-norwegii/

https://pol-nor.com/rejestracja-w-polsce-samochodu-sprowadzonego-z-norwegii/

https://pol-nor.com/rejestracja-pojazdu-w-norwegii/


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=