Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
15/05/2015

Obniżenie zasiłku dla rodzin dzieci uczących się poza granicami Norwegii

Solveig Horne, Minister Dzieci, Równości i Integracji Społecznej, zapowiada obniżenie zasiłku przyznawanego na dzieci rodzinom, które nie posyłają dzieci do norweskich placówek szkolnych.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

girlfriends-photos-680286_640

Nieobecność dziecka w szkole spowoduje cofnięcie zasiłku. Obecnie dzieje się to po 6 miesiącach przebywania rodziny za granicą, planowane jest skrócenie tego czasu do 3 miesięcy. Minister zaniepokojony jest sytuacją dzieci, które nie uczęszczają do szkoły norweskiej, a mają prawo do korzystania z edukacji. W Oslo i Drammen ośrodki szkolne podkreślają, że dzieci wywożone za granicę kraju mają później problem z ponowną adaptacją w środowisku szkolnym. Oczywiście rodzice mają pełną swobodę co do wyboru ścieżki rozwoju swojego dziecka, ale przynależność do ojczyzny jest bardzo ważna. Dzieci, które uczą się za granicą, gdzie wiodącym językiem jest inny niż norweski, mają po powrocie do norweskiej szkoły problem z integracją z innymi uczniami. Powrót do Norwegii może okazać się problematyczny. Odebranie zasiłku rodzinnego mogłoby wpłynąć na decyzję rodziców.

Horne podkreśla, że rodzice decydujący się na dłuższy pobyt za granicą, nie zawsze sobie zdają sprawę z negatywnych konsekwencji dla dzieci.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

joł - 2015-05-18
pewnie, że ok. Dziecko gdzie indziej mieszka i ma dostać w Norway zasiłek??