Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
22/02/2017

Jak w Norwegii uniknąć płacenia mandatów za złe parkowanie?

Czy ktoś sprawdza poprawność mandatów za złe parkowanie? Czy można nie płacić mandatu? W jakich sytuacjach można złożyć skargę i uniknąć płacenia?

Dzięki nowym przepisom mandaty za złe parkowanie będą kierowców kosztować mniej. W 2013 roku rozpatrywano łącznie 4211 spraw dotyczących mandatów za złe parkowanie. Problemy pojawiały się w związku z różnymi regulacjami dotyczącymi prywatnych i państwowych firm zajmujących się pobieraniem opłat. Propozycja zmiany przepisów czekała na rozpatrzenie przez siedem lat.

Dyrektor do spraw konsumenckich zachęca wszystkich, którzy uważają, że otrzymali mandat bezprawnie, do składania skarg. Ważne jest to, aby dobrze udokumentować sytuację. Warto zrobić zdjęcie swojego samochodu w miejscu, w którym otrzymano mandat.

Niewidoczny bilet = mandat

Kierowcy często otrzymują mandat za złe parkowanie nawet mimo kupienia biletu. Przy zamykaniu drzwi bilet spada na siedzenie lub pod fotel. Warto kupić specjalną kieszonkę na bilety parkingowe, żeby uniknąć takiej sytuacji. Jeśli za wycieraczką znajduje się mandat, mimo wykupienia biletu parkingowego, trzeba zrobić zdjęcie biletu oraz samochodu. Na zdjęciu musi być widoczna tablica rejestracyjna.

Bilet z niewłaściwego parkomatu

Parkomaty powinny być dobrze oznaczone. Bilet musi pochodzić z parkomatu firmy, która zajmuje się obsługą danego terenu. Jeśli kierowca uważa, że parkomat był źle oznaczony lub jeśli jego obsługa jest bardzo trudna, to także należy złożyć skargę.

Warto wiedzieć, że nieznajomość języka norweskiego nie jest podstawą do składania skargi.

Przekroczenie czasu parkowania. Kiedy złożyć skargę?

W przypadku nieprzewidzianych sytuacji można odwoływać się od mandatu. Taka sytuacja ma np. miejsce, gdy przedłuży się wizyta u lekarza. Kierowca kupił bilet, lecz nie zdążył wrócić na czas do samochodu z przyczyn niezależnych od siebie. Jest to podstawa do złożenia skargi i odmowy zapłacenia mandatu.

Mandat pod sklepem

Na mandat otrzymany pod sklepem podczas robienia zakupów także można złożyć skargę. Na sklepowych parkingach obowiązują różne zasady. Często można na nich parkować za darmo np. do godziny. Zdarza się, że kierowcy dostają mandaty podczas zakupów. Wtedy można złożyć skargę do firmy obsługującej parking. Warto jednak zgłosić sprawę do administracji sklepu lub do właściciela terenu, na którym znajduje się parking i żądać anulowania mandatu.

Parkowanie poza linią

Jeśli mandat zostanie wystawiony z powodu złego zaparkowania pojazdu, a przyczyną mandatu jest najechanie kołem na linię miejsca parkingowego, to można odwoływać się od tej decyzji. Aby mandat był zgodny z prawem, koło samochodu musi znajdować się w całości poza wyznaczonym miejscem parkingowym.

To kiedy się odwoływać?

Warto odwoływać się od mandatów, jeśli uważa się, że zostały nałożone bezprawnie. Szansę na uniknięcie płacenia kary ma się gdy mandat został wystawiony:

  • Za postój pod sklepem, w którym robi się zakupy.
  • Za stanie kołem na linii wyznaczającej miejsce parkingowe.
  • Mimo wykupienia biletu (bilet spadł na siedzenie i parkingowy go nie zauważył).
  • Za brak biletu (spowodowany słabą widocznością i złym oznakowaniem parkomatów).

Należy też pamiętać, że parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych nie zawsze jest darmowe. Nieporozumienia wynikają często ze zbyt krótkiego czasu ustalonego na kupienie biletu i umieszczenie go za szybą. Panuje przekonanie, że każdy kierowca ma na to trzy minuty. Przedstawiciele konsumentów uważają, że jest to zbyt mało czasu. Parkomat może znajdować się daleko od samochodu, a kierowca może poruszać się wolniej z różnych przyczyn, dlatego czas powinien ulec wydłużeniu. Także w sytuacji, gdy parkomat jest zepsuty, a kierowca nie zgłosi tego telefonicznie i nie umieści za szybą informacji o zepsutym automacie, skarga na wystawiony mandat może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

W dżungli znaków

Przedstawiciele konsumentów podkreślają też, że firmy parkingowe mają własne reguły. Każde przedsiębiorstwo ma swoje regulacje i kierowcy nie są w stanie zapamiętać ich wszystkich. Na parkingach często stoi wiele znaków informujących o różnych zasadach parkowania i dotyczących kar za złe parkowanie, w określone dni i w określonych godzinach, przez określone samochody. Bardzo często znaki wprowadzają kierowców w błąd i stąd biorą się mandaty.

Organizacja wspierająca kierowców

Tylko 25% firm parkingowych należy do Parkeringsklagenemda, czyli organizacji zajmującej się sprawami dotyczącymi odwołań od mandatów. Kierowcy, którzy składają skargi na niewłaściwie wystawione mandaty (firma parkingowa należy do Parkeringsklagenemda) mają większe szanse na pozytywne rozpatrzenie swojej skargi. Niestety większość firm nie chce płacić za członkostwo w Parkeringsklagenemda, co wiąże się z trudnościami dla klientów tych firm. Rada ds. konsumentów liczy na to, że nowe przepisy wprowadzą obowiązek przynależności firm parkingowych do Parkeringsklagenemda, co znacznie ułatwi życie wszystkim kierowcom.Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=