Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
03/02/2016

Norwegia Południowa – co warto zobaczyć?

Norwegia jest pięknym krajem i na pewno warto przemierzyć ją wzdłuż i wszerz. Swoją podróż najlepiej rozpocząć od części południowej kraju, która jest chętnie odwiedzana przez Norwegów w czasie letnich wakacji ze względu na malownicze miasteczka i możliwość aktywnego spędzania czasu.

Co warto zobaczyć w Południowej Norwegii?

1. Twierdza Akershus -obecnie stanowi obowiązkowy punkt zwiedzania Oslo przez turystów, jest chętnie odwiedzana przez tubylców ze względu na tereny rekreacyjne oraz jest miejscem organizowania licznych koncertów. Na terenie twierdzy na szczególną uwagę zasługują: Zamek Akershus, Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu, Muzeum Sił Zbrojnych oraz makieta miasta z 1624-1840 roku, Christiania Bymodella.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Akershus

Akershus

2. Urokliwe miasto Sandvika – miasto słynie z największego marketu o łącznej powierzchni 190 m2, Sandvika Storsenter, który posiada 190 sklepów. W pobliżu znajduje się wyspa o nazwie Kalvøya, która jest doskonałym miejscem do rekreacji. Okolice miasta zostały uwiecznione na obrazie Claude Moneta, który w 1895 roku odwiedził Sandvike i pozostawił ślad na płótnie zatytułowanym „Wioska w śniegu”. W pobliżu Sandvika toczy się także akcja opery Richarda Wagnera „Latający Holender”.

3. Wyspa Merdø- jedna z wysp, która są najbardziej oddalona od wybrzeża. Znajduje się na niej stara osada rybacka. Oprócz tego podziwiać można wiele pięknych, starych, drewnianych domów, które utrzymane są w typowym dla tego regionu klimacie. Odwiedzić można również Muzeum Merdøgaard oraz udać się z koszem piknikowym na cudowną plażę. Na wyspę można dostać się za pomocą promu lub łódki z miasta Arendal.

4. Lyngør- Lyngør tak naprawdę składa się z czterech wysp. Łącznie zamieszkuje go około 100 mieszkańców. Jest to niewielka wioska, która w latach 90-tych uznana została za najlepiej zachowaną w Europie. Ta urokliwa osada położona jest nad morzem. Urzeka niezwykłą architekturą i wąskimi uliczkami, które idealnie nadają się na romantyczny spacer przy zachodzie słońca.

5. Miasto Poetów- idylliczne uliczki centrum miasta Grimstad, pełne małych, białych drewnianych domków. Grimstad to miasto poetów, miasto gdzie Henrik Ibsen rozpoczynał pisanie i gdzie Knut Hamsun kończył. Grimstad jest ukierunkowane na młodych ludzi. Większość organizowanych wydarzeń skierowanych jest właśnie do nich.

Grimstad

Grimstad

6. Miasto Lillesand- położone jest zaledwie 20 minut drogi na wschód od Kristiansand. Mówi się, że to miasto żaglowców. Lillesand przyciąga nieskazitelnie białymi, sielankowymi drewnianymi domkami. Ulice i uliczki pełne są klimatycznych restauracji, barów, muzeów i galerii sztuki, które w okresie letnim tętnią życiem.

7. Rezerwat przyrody Skjærgårdsparken – znajduje się między Risør i Lillesand. Archipelag ten jest wręcz usłany wysepkami i skalistymi szkierami, co czyni go istnym rajem.

8. Miasto Risør- znajduje się na wschodnim wybrzeżu południowej Norwegii, trzy godziny drogi od Oslo i półtorej od Kristiansand. Miasto słynie z wielu organizowanych tu festiwali, urokliwych drewnianych domków oraz przepięknego archipelagu

9. Ogród zoologiczny w Risør- nazywa się Den Lille Dyrehage. Posiada największy w Norwegii las deszczowy, w którym można oglądać wiele gatunków zwierząt, od surykatek po krokodyle. Ponadto na terenie zoo znajduje się duży plac zabaw dla dzieci i specjalne miejsca na zorganizowanie grilla.

Risør

Risør / Źródło foto: wikipedia.org

10. Stolica Norwegii- Oslo to najbardziej słoneczna ze skandynawskich stolic, położona nad Fiordem Oslo. Połowę jej powierzchni zajmują lasy, parki i tereny rekreacyjne. Można tam dotrzeć samolotem już od kilkudziesięciu złotych w obie strony.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Pol-Nor