Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
22/08/2015

Norwegia na rowerze

Norwegia jest pięknym krajem, który staje się coraz popularniejszym miejscem wśród rowerzystów. Norweskie drogi mają bardzo dobrą nawierzchnię, dlatego jeździ się tam bardzo komfortowo. Typowe ścieżki rowerowe są dostępne głównie w większych miejscowościach, ale nie jest to znaczącym utrudnieniem podróży. Rowerzyści są bardzo szanowani przez kierowców, którzy nie popędzają ich klaksonem, a manewr wyprzedzania wykonują przeciwnym pasem. W Norwegii na rowerze można poruszać się po chodnikach, ścieżkach rowerowych i drogach, z wyjątkiem autostrad i dróg, na których obowiązuje zakaz jazdy na rowerze.

Wybierając się na zwiedzanie Norwegii rowerem, warto znać główne obowiązki rowerzystów. Według prawa, rowerzysta traktowany jest jak kierowca pojazdu, nie musi jednak posiadać dokumentu, który potwierdza umiejętność jazdy na rowerze. Przede wszystkim każdy rowerzysta powinien być widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego i wyraźnie sygnalizować planowane manewry, np. poprzez podniesienie ręki w górę. Należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu pojazdu po zmroku (oświetlenie lampami z tyłu i z przodu, odblaski na pedałach) i o założeniu kasku ochronnego. Rowerzyści mogą przewozić ze sobą pasażerów: dwoje dzieci do 6 lat lub jedno w wieku od 6 do 10 lat.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

szlakirowerowe

Wybierając się na wycieczkę rowerową należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie, zadbać o pełne wyposażenie roweru, nie rozmawiać przez telefon i nie słuchać muzyki podczas jazdy, nie popisywać się, a przede wszystkim nie prowadzić roweru po spożyciu alkoholu.

Kierunki wypraw rowerowych polecane na długie wycieczki są zaznaczone na specjalnych mapach rowerowych, które można kupić w Bike Norway, punktach turystycznych, a nawet w księgarniach. Wszystkie trasy rowerowe są specjalnie oznaczone i prowadzą przez drogi, które nie stanowią niebezpieczeństwa dla podróżników. Wzdłuż polecanych szlaków można z łatwością znaleźć nocleg lub wypożyczyć sprzęt rowerowy.

Do najpopularniejszych tras rowerowych w Norwegii należą:

– trasa o długości 210 km prowadząca z Geilo do Voss,

– trasa wzdłuż wybrzeża w okręgu Nordland, podczas której towarzyszą widoki gór i plaż oraz pięknych wysp,

– przejażdżka obok górskiego płaskowyżu między Valdres a Hallingdal, skąd można podziwiać góry Jotunheimen,

– trasa drogą Snøheimveien w kierunku Snøhetta, podczas której można napotkać się na piżmowoły,

– dobrym punktem rozpoczęcia wycieczki jest dworzec w Østfold, skąd można udać się do takich miast jak Son czy Moss albo przeprawić się promem przez fiord i ruszyć w kierunku Larviku,

– Droga Atlantycka, która biegnie wzdłuż zachodniego wybrzeża kraju, tworzy ją 8 krętych mostów łączących niewielkie wyspeki,

– Jæren z Egersund do Stavanger, które warto zwiedzić,

– trasa z Telemarku, która biegnie bardzo często wąskimi przesmykami wzdłuż górskich szczytów, na przykład w kierunku Ulefoss,

– trasa łącząca Geilo i Kongsberg, która łączy trzy przełęcze górskie.

Nie są to jedyne trasy rowerowe w Norwegii. Kraina Fiordów może poszczycić się dziesiątkami wyjątkowych tras rowerowych. Każdy z punktów docelowych trasy jest bogaty w atrakcje turystyczne. Jest to dobra okazja na odpoczynek i poznanie nowych miejsc.

Więcej znajdziesz na https://pol-nor.com/szlaki-rowerowe-w-norwegii/.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Donna - 2015-08-22
pod trasą atlantycką podpisuje się obiema rękami!!!