Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
27/12/2015

Masz już plany na sylwestrową noc? Sprawdź, co możesz robić w Norwegii

Już za kilka dni kończy się stary rok. Wielkie odliczanie do Nowego Roku odbywa się bez względu na to, gdzie się aktualnie przebywa. Pożegnanie 2015 roku to doskonała okazja na wyjście z domu i chwilę zabawy. Sylwester jest jedną z największych światowych imprez i oznacza ostatni dzień w roku według kalendarza gregoriańskiego. Sylwestra można spędzić w towarzystwie, bawiąc się do białego rana przy akompaniamencie muzyki, na świeżym powietrzu lub przy lampce białego wina w dobrej restauracji. Jak Nowy Rok można przywitać w Norwegii?

1. Wybierz się do centrum Oslo

Przez swój chłodny klimat Norwegia nie posiada tradycji plenerowych imprez sylwestrowych. Zamiast tego mieszkańcy północnego kraju gromadzą się przy wspólnym stole ze swoją rodziną lub przyjaciółmi. Po odświętnej uczcie witają Nowy Rok oglądając zdumiewające fajerwerkowe show.  Na Placu Ratuszowym w Oslo co roku gromadzi się wiele osób, by podziwiać niesamowity pokaz sztucznych ogni na niebie i złożyć innym ludziom życzenia o północy. Jeśli pogoda dopisze, fajerwerki będą widoczne też w innych częściach miasta. Pokaz rozpoczyna się o północy i trwa 10 minut.

2. Zobacz pokaz fajerwerków w Bergen

Niesamowity pokaz fajerwerków można zobaczyć także w centrum Bergen. Najlepszym miejscem do obserwacji pokazu są Targ Rybny i zabytkowe nabrzeże Bryggen. W centrum miasta nie jest dozwolone puszczanie fajerwerków na własną rękę.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

fireworks-574739_640

3. Odwiedź bar lub klub nocny- http://www.bergen-guide.com/94.htm

Bardzo dużo osób świętuje Sylwestra w domach na imprezach prywatnych. Nie oznacza to jednak, że w mieście brakuje imprez zorganizowanych. Wiele klubów, restauracji, knajp i barów urządza własne obchody Sylwestra.

4. Zjedz kolację noworoczną w Brasserie – http://www.sanguinebrasserie.no/nyttrssoup

Pozwól sobie na odrobinę relaksu w pięknym otoczeniu i zabierz swoją drugą połówkę na kolację noworoczną do restauracji znajdującej się w gmachu opery w Oslo. Cena za osobę wynosi 1005 NOK, wykupienie pakietu win 550 NOK.

5. Wybierz się imprezę sylwestrową do Lawo – http://www.lawooslo.no/

31 grudnia możesz zjeść pyszną kolację i bawić się do samego rana w jednym z największych i najbardziej popularnych klubów w Oslo – Lawo. Cena za obiad składający się z 6 dań kosztuje 900 NOK i obejmuje wejście na imprezę oraz powitalnego drinka.

6. Zatańcz w rytmie latino – http://www.rockefeller.no/

Rok 2016 przywitaj na parkiecie, tańcząc do muzyki z Ameryki Łacińskiej. Sylwester taneczny w Oslo jest skierowany do miłośników dobrej zabawy i dobrej muzyki znakomitych dj’ów muzyki latino.

7. „Zapoluj” na zorzę polarną

Popularnym miejscem do spędzania Sylwestra w Norwegii są okolice koła podbiegunowego i znajdujące się kilka kilometrów za tą linią Tromsø. W tym czasie istnieje możliwość zobaczenia na własne oczy słynnej zorzy polarnej, czyli zjawiska świetlnego zachodzącego w górnej atmosferze. Malownicze miasteczko zapewnia turystom także inne atrakcje. Przyjezdni mają okazję do przejechania się psim zaprzęgiem. Okoliczne hotele serwują przepyszną kolację oraz najlepsze alkohole. Gdy wskazówki zegara zbliżają się do oczekiwanej godziny dwunastej, świętujący wyruszają, pośród zasp i mrozu, w kierunku zatoki, by tam cieszyć oczy innym świetlnym zjawiskiem – fajerwerkami. Surowy klimat polarny nie jest w stanie powstrzymać dobrej zabawy, a wszyscy zgromadzeni pozostają w wyśmienitych humorach przez całą noc.

aurora-borealis-69221_640

8. Zabaw się w kucharza i skosztuj norweskich specjałów w gronie najbliższych

Podobnie jak polskie zwyczaje nie pozwalają na nieobecność karpia na wigilijnym stole, tak w Norwegii utrzymują się pewne obyczaje dotyczące sylwestrowej biesiady. Wśród potraw nie może zabraknąć pieczonego indyka lub homara. Norwegowie posiadają również regionalne specjały, np. Lutefisk, czyli tzw. „ryba mydlana” – ryba z ługu, będąca wyzwaniem dla każdego posiadającego zmysł smaku. Ważnym elementem sylwestrowych obchodów są alkohole. W tym przypadku, mieszkańcy Krainy Fiordów nie różnią się znacznie od reszty świata. Noworoczne toasty wznoszone są szlachetnym gatunkiem wina lub szampana, a gdy dzwony obwieszczą godzinę duchów, rozpoczyna się wiwatowanie oraz składanie sobie nawzajem życzeń.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=