Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
13/04/2015

Głosowanie na Prezydenta RP w Norwegii – gdzie głosować i jak się zarejestrować


Sprawdź artykuł na temat II tury wyborów na prezydenta RP – głosowanie już 24 maja! Przejdź do artykułu.


Gdzie głosować?

10 maja 2015 roku w godzinach 7-21 swój głos można będzie złożyć w:

– Oslo (ul. Uranienborg terrasse 11) w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP. W tym obwodzie głosować można osobiście i korespondencyjnie.

– Bergen (ul. Christies gate 16) w Szkole Katolickiej Św. Pawła. W tym obwodzie głosować można będzie osobiście. Obiekt przystosowany jest do osób niepełnosprawnych.

– Stavanger (ul. St. Olavs gate 25) w Parafii Katolickiej Św. Svithuna. W tym obwodzie głosować można będzie osobiście. Obiekt przystosowany jest do osób niepełnosprawnych.

– Trondheim (ul. Kjøpmannsgata 52).

Obowiązek zgłoszenia się do spisu wyborców

Aby móc zagłosować w Norwegii należy zgłosić się do spisu wyborców (tylko jednego z kilku dostępnych). Zgłoszenia można dokonać najpóźniej do trzech dni przed wyborami: ustnie w konsulacie w Oslo, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Wybierając głosowanie korespondencyjne zgłosić trzeba się do 27 kwietnia. Osoby posiadające zaświadczenie o prawie do głosowania wydane przez urząd gminy w Polsce nie muszą się zgłaszać do spisu wyborców.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

1421121_90101359

Elektroniczny system rejestracji

Najłatwiej zgłosić się do spisu wyborców korzystając z elektronicznego sytemu rejestracji, który jest dostępny po kliknięciu w link https://ewybory.msz.gov.pl/.

Aby się zarejestrować należy najpierw wybrać sposób głosowania (osobiście lub korespondencyjnie). Następnie wybrać jedną z dostępnych komisji (Oslo, Bergen, Stavanger , Trondheim). Kolejny krok to wprowadzenie danych osobowych: imienia, nazwiska, imienia ojca, daty urodzenia, peselu, rodzaju dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport), serii i numeru dokumentu tożsamości, daty wydania dokumentu tożsamości i daty ważności dokumentu tożsamości oraz miejsca wydania dokumentu tożsamości. Kolejny krok do podanie adresu zamieszkania w Norwegii oraz ewentualnie podanie adresu w zameldowania w Polsce, a także podanie adresu e-mail i numeru telefonu. Ostatni krok to weryfikacja danych i wysłanie wniosku.

W przypadku drugiej tury wyborów sposób i miejsce głosowania są takie same jak wybrane przez wyborcę przed pierwszą turą. Gdyby okazało się, że wyborca będzie przebywać w innym miejscu niż to podane w trakcie rejestracji, to aby móc zagłosować, trzeba uzyskać od konsula zaświadczenie o prawie do głosowania.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

nieznamsietosiewypowie - 2015-05-08
nie, ja po prostu sądzę że jako że nie mieszkam w Polsce to nie powinienem głosować TYLE
konge - 2015-05-07
ta strona to taka jak polityka klikasz na korespondecje i tyle dalej nic nie ruszysz a emigrant tez obywatel Polski wiesz nieznamsie wypowie daruj sobie komentarze bo widac jaki z ciebie obywatel taki sam jak ten rzad szczerze jak mam glosowac na podobnych jak ty to lepiej sobie darowac i nie wracac do Polski
nieznamsietosiewypowie - 2015-05-07
emigranci nie powinni głosować
nieznamsietosiewypowie - 2015-05-07
emigranci nie powinni głosować
nieznamsietosiewypowie - 2015-05-07
emigranci nie powinni głosować
Karo - 2015-05-07
jak patrzę na te świnie, to nie chce mi się głosować
aleksandra - 2015-04-26
Akurat będę w Polsce na majówce, więc zagłosuję osobiście. Fajnie, ze można głosować bedąc na emigracji! na kogo głosujecie????