Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
31/08/2015

Ciekawe miejsca w Drammen – 12 atrakcji, które warto zobaczyć

Około 40 km od Oslo znajduje się ciekawe norweskie miasto, które warto odwiedzić podczas pobytu w Krainie Fiordów. Mowa o mieście Drammen, które jest położone w południowej części kraju, tuż nad fiordem Drammenfjord. Drammen jest głównym miastem i stolicą fylke o nazwie Buskerud i słynie głównie z obecności dużych zakładów papierniczych. Ponadto Drammen, z uwagi na swoje położenie, jest miastem portowym.

Co warto zobaczyć w Drammen?

1) Spiralny Tunel (Spiralen) – tunel tworzy połączenie miasta z wzgórzem, które wznosi się tuż ponad nim – Bragernesasen. Tunel powstał w 1961 roku z okazji 150 rocznicy powstania miasta i ma kształt korkociągu, który wznosi się na wysokości 200 metrów. Długość tunelu wynosi około 1650 metrów.

2) Wzgórze Bragernesasen – na wzgórzu znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać uroki doliny Drammen. Jest to dobre miejsce na obiad w restauracji znajdującej się na wzgórzu lub na krótką przerwę w ogródku piwnym. Wizytę można zakończyć pamiątkowym zdjęciem tuż przy zabytkowej armacie, która pochodzi z czasów konfliktów Norwesko – Szwedzkich. Obecnie armata strzela, co roku, w dniu norweskiego święta, które przypada na 17 maja.

3) Kościół Bragernes – przykład budowli w stylu neogotyckim z pięknym ołtarzem przedstawiającym zmartwychwstanie, który był kopiowany w innych norweskich kościołach.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Źródło: hjorundfjord.no

Kościół Bragernes / Źródło: hjorundfjord.no

4) Browar Aass – jest to najstarszy norweski browar, w którym powstają piwo i aquavit oraz wiele napojów bezalkoholowych.

5) Stadion Marienlyst – właśnie na tym stadionie rozegrały się mecze hokeja podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1952 roku, które odbywały się w Oslo. Stadion został przebudowany, aby spełnić przepisy UEFA.

6) Most w Drammen (Drammensbrua) – most przecina rzekę Drammenselva przepływającą przez miasto. Jest to najdłuższy most w Norwegii, który ma 1892 metrów długości i składa się z 41 przęseł.

Drammen / Źródło: wikipedia.org

Drammen / Źródło: wikipedia.org

7) Muzeum Sztuki i Historii Kultury – muzeum składa się z dawnego Muzeum Drammen, kolekcji sztuki Modum Bad oraz skansenu. Obecnie muzeum jest bogate w przedmioty zarówno z czasów starożytnych, jak i współczesnych, takie jak kolekcje szkła, srebra, ceramiki, mebli, tkanin, sztuki sakralnej i ludowej. Muzeum zlokalizowane jest z zabytkowej posiadłości Marienlyst, jednak budynki muzealne i parki są rozproszone w kilku miejscach na terenie miasta.

8) Teatr w Drammen – miłośnicy sztuki mogą obejrzeć przedstawienie w pięknym wnętrzu ze złotymi zdobieniami, które może poszczycić się wspaniałą akustyką.

9) Laboratorium Sztuki ( Vestfossen Kunstlaboratorium) – pomieszczenia starej fabryki mieszczą wystawę sztuki współczesnej pochodzącą z całego świata.

10) Galeria Sztuki Holmsbu – w galerii można zapoznać się z dziełami norweskich malarzy, takich jak: Oluf Wold Torne, czy Thorvald Erichsen.

11) Dwór Fossesholm Herregård – piękny dwór w stylu rokoko może okazać się świetnym miejscem na wypoczynek i spacer.

12) Muzeum Nøstetangen – w muzeum można podziwiać dziedzictwo kulturowe huty szkła.


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Ciekawe miejsca w Drammen – 12 atrakcji, które warto zobaczyć"