Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Norweski portal
Reklama

Do kiedy się rozliczyć z podatku w Norwegii?

Do kiedy się rozliczyć z podatku w Norwegii? Czas, w którym należy składać zeznania podatkowe w Norwegii przypada na przełom marca i kwietnia. Ten artykuł powstał, by przybliżyć ci zasady tego procesu.

Każda osoba, która pracowała w Norwegii oraz jest rozliczana przez Centralny urząd Skarbowy ds. Cudzoziemców, jest zobligowana do złożenia zeznania podatkowego. Do tej grupy wchodzą najczęściej pracownicy oddelegowani, czy wynajęci do pracy w Królestwie Norwegii przez polskie przedsiębiorstwa. Natomiast pracownik, który był zatrudniony jedynie w norweskich firmach, jest rozliczany przez lokalny urząd skarbowy i nie musi składać zeznania podatkowego. Należy wtedy pamiętać, ze jeśli nie zdecydujesz się na złożenie zeznania, to zostaniesz rozliczony automatycznie, bez brania pod uwagę jakichkolwiek ulg.

Ostatnim dniem na składanie zeznania podatkowego jest 30 kwietnia br. Jednak, jeśli składasz zeznanie drogą elektroniczną, termin ten może zostać wydłużony do końca maja, oczywiście po wcześniejszym wnioskowaniu o przedłużenie terminu.

Polacy mogą liczyć w Norwegii na korzystne ulgi. Jedną z nich jest tzw. „status pendler”. Oznacza on osobę podróżującą z Norwegii, gdzie pracuje, do kraju zamieszkania, czyli w tym wypadku Polski, gdzie posiada małżonkę/a oraz/albo dzieci, czy samodzielne mieszkanie. Odlicza się wtedy koszty zakwaterowania, wyżywienia lub/i podróży do kraju, które zostały poniesione we własnym zakresie. Jeśli podróżujesz do rodziny (żona lub/i dzieci), obowiązuje cię wymóg 3 podróży w ciągu roku. W przypadku osób samotnych, liczba ta wzrasta do podróży co najmniej raz na trzy tygodnie.

Ulga standardowa 10% skierowana jest do osób, które nie spełniają powyższych warunków. Przy tym należy pamiętać, że ten odpis może być wykorzystywany tylko przez 2 lata od czasu uzyskania rezydencji podatkowej w Norwegii.

2. klasa podatkowa, przysługuje osobom z rodzinami. Polega ona na wspólnym rozliczaniu się z żoną/mężem, pod warunkiem, że oboje jesteście zameldowani w Polsce, a dochód partnera za rok poprzedni, nie przekracza 40 576 NOK brutto. Samotni rodzice również mogą rozliczać się w drugiej klasie podatkowej.

Zwrot podatku można uzyskać:

• w przypadku elektronicznego zeznania – 26 czerwca bieżącego roku;

• w przypadku papierowego zeznania – od 7 sierpnia do 16 października.
Pol-Nor