Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Permittering

Praca w Norwegii Regulacje prawne
Nie istnieją ścisłe ramy prawne regulujące zawieszenie. Zasady opierają się więc na umowach zbiorowych. Jedynym wyjątkiem jest ustawa Lov om lønnsplikt under permittering.

Rodzaje permitteringu
Permittering dzieli się na: pełny – pracownik jest całkowicie zwolniony z obowiązku pracy, częściowy – pracownik pracuje na zmniejszonym etacie, resztę czasu jest na permitteringu. O zasiłek dla bezrobotnych może starać się również pracownik na permitteringu częściowym, o ile wynosi on co najmniej 50 % etatu. 

Permittering – kiedy?
Pracodawca, który korzysta z prawa permitteringu musi mieć istotny do tego powód. Jest on zazwyczaj związany z działaniem firmy, a nie z indywidualnym pracownikiem.  Według sądu Eidsivating powodem permitteringu mogą być też nieuchronne cięcia w budżecie, wiążące się tym samym z obniżeniem pensji pracowników, o ile mają przejściowy charakter. Innymi przypadkami, w których pracodawca może posłużyć się permitteringiem są np.: brak zamówień, pełne magazyny, wypadki, itp.

Obowiązki pracodawcy w sytuacji permitteringu
Kilka spraw, o których pracodawca powinien pamiętać:

Długość permitteringu
W ostrzeżeniu, jakie zostaje wręczone pracownikowi, pracodawca powinien zawrzeć okres permitteringu. W wypadku, gdy nie jest on pewny jego długości, daje on permitting na czas nieokreślony, pod warunkiem, że nie będzie on dłuższy niż 30 tygodni.

Pisemne ostrzeżenie
Pisemne ostrzeżenie powinno w sobie zawierać:
14 dni od otrzymania ostrzeżenia pracownik pracuje i otrzymuje wynagrodzenie bez żadnych zmian. Po tym okresie, pracodawca wciąż wypłaca wynagrodzenie (czytaj Obowiązki…), następnie pracownik zazwyczaj uzyskuje prawo do zasiłku.

Powrót do pracy
Po czasie permitteringu, pracownik musi stawić się do pracy. Gdy permittering był zdefiniowany jako „na czas nieokreślony”, pracownik zazwyczaj ma obowiązek stawienia się w miejscu pracy w ciągu jednego do dwóch dni od otrzymania zawiadomienia od pracodawcy. Wszelka praca podjęta w czasie permitteringu musi być zatem pracą tymczasową.