Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót

Koszty założenia firmy w Norwegii a oszustwa z tym związane

Zdecydowałeś się właśnie na założenie firmy jednoosobowej w Norwegii. Jakie koszta początkowe są z tym związane? Czy konieczne jest szkolenie BHP? A co z wpisami do katalogów firm? Czy to jest w ogóle konieczne??

Czy tego chcesz czy nie – wiele firm czyha na Ciebie w Internecie. Gdy tylko na stronie Brønnøysundregistrene ukaże się informacja, że właśnie założyłeś firmę, możesz spodziewać się telefonu o konieczności zrobienia kursu BHP, wpisania się na listę firm itp. Nagle się okaże, że nawet gdy przy założeniu firmy w Norwegii nic nie płacisz, to musisz wydać fortunę już na „dzień dobry”.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Jakie wpisy są rzeczywiście konieczne i jakie wiążą się z tym koszta?

Gdy firma jest zarejestrowana, zostaje wpisana do norweskiego Rejestru Podmiotów Gospodarczych, który po norwesku nazywa się Enhetsregister. Od rodzaju firmy, jej obrotów i tego, czym będzie się zajmować zależy, czy firma będzie musiała rejestrować się gdzieś jeszcze (np. w Rejestrze przedsiębiorstw – Foretaksregister, Rejestrze płatników VAT – Merverdiavgiftsmantallet, lub w Inspekcji Pracy – Arbeidstilsynet).

Foretaksregister to Rejestr Przedsiębiorstw. Zdecydowana większość firm nie musi się tam rejestrować. Obowiązek obejmuje wszystkie rodzaje spółek, firmy jednoosobowe, które zatrudniają powyżej 5 pracowników oraz firmy, które będą zajmować się handlem. W związku z tym firma, która ma zajmować się np. sprzedażą ubranek, musi koniecznie zostać wpisana do tego rejestru. Rejestracja w Rejestrze Przedsiębiorstw jest płatna. Obecnie jest to kwota 2 250 kr w przypadku rejestracji elektronicznej lub 2 832 kr w przypadku rejestracji na formularzu papierowym.

Czyli jaki jest rachunek początkowy za założenie firmy?

2 250 kr lub 2 832 kr, ALE tylko jeśli potrzebujesz wpisu do Foretaksregisteret.

PLUS

Koszt założenia firmy przez firmę, której zlecasz pomoc w przygotowaniu dokumentów.

Co jeszcze może Ci się przydać?

Ile to kosztuje?

PLUS

Koszt przygotowania dokumentów i złożenia zamówienia, jeśli chcesz zaoszczędzić czas i zlecić załatwienie sprawy specjalistom.

Jeśli jesteś pracodawcą lub kierownikiem konieczne będzie ukończenie kursy BHP.

Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) zwiększyła liczbę kontroli w ostatnim czasie. Wymaga znajomości norweskiego prawa pracy oraz dokumentów ukończenia kursu BHP w Norwegii.  Dlatego nie warto tego zostawiać na potem!

Ile to kosztuje?
Taki kurs możesz zrobić online za jedyne 1490 kr netto.

Pamiętaj! Jeśli masz firmę jednoosobową bez pracowników, nie musisz jako daglig leder kończyć kursu HMS. Niestety, niektóre firmy namawiają na taką usługę, wmawiając że jest to obowiązkowe.

Jeśli jesteś firmą budowlaną, otrzymasz GIRO do zapłaty od RVO.

RVO to instytucja kontrolująca firmy budowlane. Wpłacanie obowiązkowej opłaty na jej rzeczy ma na celu poprawienie bezpieczeństwa pracy na budowach oraz informowanie firm o obowiązujących przepisach.

Ile to kosztuje?

Najniższa kwota z możliwych do opłacania to 250 NOK. Kwota rośnie w zależności od ilości zatrudnianych w firmie osób – właściciel firmy musi wpłacić do RVO 0,03% zarobków brutto zatrudnionych przez siebie osób (jeżeli właściciel także pracuje na budowie, to jego wynagrodzenie także wlicza się do opłaty). Istotne jest, że wyliczenia dotyczą tylko osób pracujących bezpośrednio na budowie, nie dotyczą one np. osób pracujących w firmie w dziale administracji.

A jakie wpisy NIE są konieczne?

 Niestety, niektóre firmy potrafią wysyłać faktury za wpisy do różnych rejestrów bez uprzedniej zgłoszenia chęci od strony właściciela firmy. Niektórzy płacą, bo myślą, że to jest konieczne. Niektórzy nie płacą i nie reagują, a później dostają ponaglenia do zapłaty i kary za zwłokę z płatnością. Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej skierować pismo do takiej firmy z odwołaniem.

Bezwzględnie nie można się na nic zgadzać przez telefon. Osoby, które nie znają dobrze norweskiego, często zgadzają się nieświadomie na różne usługi tylko dlatego, że usłyszą po drugiej stronie słuchawki nazwę swojej działalności.

Opcjonalne do płacenia są faktury za śmigłowiec z gminy, pomoc w trudnych sytuacjach itp. Zastanów się czy naprawdę potrzebujesz takich usług i zapamiętaj, że to jest opcja dla Ciebie, a nie obowiązkowy koszt za założenie firmy. OPCJA!

Po otrzymaniu zawiadomienia do zapłaty z firmy, o której wcześniej nie słyszałeś i z którą się nie kontaktowałeś w procesie zakładania firmy, zastanów się dwa razy zanim wyślesz przelew.

Życzymy Wam, aby w trakcie prowadzenia działalności, nie dzwoniły do Was podejrzane firmy i nie trafiały faktury za usługi, których nie zamawialiście i które nie są obowiązkowym kosztem przedsiębiorcy. Czujcie się ostrzeżeni 🙂


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

hnrenhold.no - 2019-06-21
Bardzo przydany iartykuł.
Pozdrawiam renhold oslo
hnrenhold.no
gosc - 2017-08-29
strach myśleć, że takie rzeczy mają miejsce
shelby - 2017-08-25
i wszystko w temacie
rocky - 2017-08-25
tez kiedyś dostałem taką fake'ową fakturę.... na szczęście udało mi się to odkręcić
gość - 2017-08-24
"Osoby, które nie znają dobrze norweskiego, często zgadzają się nieświadomie na różne usługi tylko dlatego, że usłyszą po drugiej stronie słuchawki nazwę swojej działalności." - to jest czyste draństwo!
gość - 2017-08-24
Fajnie, że o tym piszecie. Często słyszy się, że właściciele firm otrzymują jakieś faktury za usługi, których nie zamawiali....