Firma w Norwegii a wymarzona emerytura
Jeżeli masz dosyć pracy na etacie, „gderającego” szefa i podporządkowywania się czyimś decyzjom weź sprawy w swoje ręce i załóż firmę jednoosobową! Zyskasz elastyczność czasową, możliwość kreowania własnej usługi lub produktu oraz będziesz miał realny wpływ na wysokość swoich zarobków.
A co najważniejsze, nie będziesz tylko wykonawcą, ale twórcą.
Firma jednoosobowa w Norwegii
Enkeltpersonforetak (EPF), czyli jednoosobowa działalność gospodarcza to najpopularniejszy rodzaj firmy, najczęściej wybierany przez osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z własnym biznesem w kraju fiordów. Właścicielem firmy jest pojedyncza osoba, ewentualnie firmę (wciąż pod nazwą firmy jednoosobowej) mogą poprowadzić wspólnie małżonkowie.
Daje do myślenia, co?
Czas założenia firmy w przypadku osób, które posiadają stały numer personalny i kody MinID to około 4-6 dni. W takim przypadku wszystkie sprawy załatwia się elektronicznie. Dochody, które uzyskuje właściciel w stałej pracy i w prowadzonej firmie należy połączyć w zeznaniu podatkowym. W firmie jednoosobowej dochód jest jednocześnie dochodem firmy. Podatki łączą się i to, co przedsiębiorca zarobi w firmie – jest jednocześnie dochodem osoby prywatnej.
Ponadto prowadząc swoją własną działalność gospodarczą w Norwegii, spokojnie odprowadzasz składki na Twoją przyszłą emeryturę. Myślałeś już o niej?
Im szybciej zapoznasz się z tym artykułem, tym szybciej dowiesz się, co możesz jeszcze zrobić, aby Twoja przyszła emerytura dała Ci pełen komfort życia. Znasz swoje prawa – wiesz jak z nich korzystać.
Emerytura w Norwegii
Emerytura w Norwegii przysługuje osobom, które ukończyły 67 lat. Może być wypłacana już od 62 roku życia, jednak będzie ona odpowiednio pomniejszona.
System emerytalny w Norwegii składa się z trzech części, z których dwie są obowiązkowe, a jedna jest dobrowolna.
Pełna emerytura przysługuje jedynie osobom, które mieszkały w Norwegii i opłacały składki emerytalne w NAV przez 40 lat. Na jej wysokość wpływa ponadto emerytura dodatkowa oraz ewentualne dochody dzieci i współmałżonka, co jest uzależnione od dochodu.
Emerytura minimalna
Emerytura minimalna należy się wszystkim osobom, które po ukończeniu 16. roku życia, przez okres przynajmniej 3 lat, należały do Norweskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Folketrygden. Niekoniecznie muszą to być trzy kolejno następujące po sobie lata.
Ponadto na wysokość emerytury otrzymywanej w Norwegii wpływ mają dochody z tytułu świadczeń z Folketrygden (urlop macierzyński, bezrobocie, choroba, trwała lub czasowa niezdolność do pracy) oraz to, czy małżonek lub partner pracuje lub czy jest na emeryturze lub rencie.
Jak wyliczyć wysokość norweskiej emerytury?
Widzisz, to nie jest takie trudne. Jeśli chcesz wiedzieć, ile będzie wynosiło Twoje świadczenie emerytalne w Norwegii w wieku 67 lat, skontaktuj się z nami. Nasi konsultanci pomogą Ci obliczyć Twoje świadczenie emerytalne.
A może masz jeszcze jakieś obawy??
#1 „Założenie firmy w Norwegii jest trudne i czasochłonne”
Firmę jednoosobową w Norwegii można założyć w 5 min. Nie wierzysz? To zobacz 🙂
FILMIK: JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ JEDNOOSOBOWĄ
#2 „Nie ogarnę tej całej papierologii”
Jeżeli masz pytania na jakikolwiek temat zazwyczaj pierwsze co robisz, to wpisujesz dane pytanie do internetu. Dlaczego i tym razem z tego nie skorzystać? Firmy wyrywają się, aby udzielić Ci darmowej pomocy i w ten sposób się wypromować. Czemu nie skorzystać z tego jak dziś działa świat internetu?
Zobacz, na stronie naszego partnera znajdziesz ogrom informacji, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy jednoosobowej:
- Koszt zatrudnienia pracownika w firmie jednoosobowej
- Firma jednoosobowa w Norwegii
- Podatek dochodowy dla firm jednoosobowych w Norwegii
- Zasiłek macierzyński i chorobowy a prowadzenie własnej firmy
- Emerytura w Norwegii
- Porównanie form prawnych norweskich firm
- Firma zagraniczna w Norwegii
Jeśli nie masz czasu lub ochoty na samodzielną edukację zapraszamy do naszego sprawdzonego partnera. QUALI pomoże Ci załatwić wszystkie formalności związane z biznesem od A do Z.
#3 „Nie uda mi się pozyskać klientów”
Nie ma co się oszukiwać – klienci sami do Ciebie nie przyjdą, przynajmniej na początku. To TY musisz podjąć inicjatywę i wyjść ze swoją usługą / produktem do Twoich potencjalnych klientów. Daj się poznać. Twoje szanse wzrastają wraz z ilością podjętych działań – nigdy odwrotnie. Więc nie zastanawiaj się dłużej i ruszaj do działania! I pamiętaj, im bardziej będziesz otwarty na nowe znajomości, tym więcej klientów możesz pozyskać.
#4 „Nie znam norweskiego”
Norwegowie doceniają osoby, które wykazują chęć władania ich językiem. Inwestycja czasu w naukę języka obcego jest świetną inwestycją w siebie. Podczas nauki należy pamiętać przede wszystkim o systematyczności. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu w ciągu dnia, pamiętaj, że wystarczy nauczyć się do 10 słów dziennie, aby już po roku swobodnie przekazywać proste komunikaty. Zwróć uwagę na to, że są setki słów które wyglądają tak samo w norweskim i polskim np. – tutaj masz listę. Nie szukaj wymówek. Nauka języka obcego przestała już dawno być nudną lekcją z nauczycielem określonego dnia o konkretnej porze. Sam zdecyduj o tym, kiedy i gdzie chcesz się uczyć, ale rób to SYSTEMATYCZNIE. W sieci znajdziesz mnóstwo darmowych kursów językowych. Możesz skorzystać także z pomocy vlogerów, którzy z chęcią pomagają w nauce norweskiego.
Oto, co możesz teraz zrobić:
|
|
|