Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Karta Podatkowa
CV i list motywacyjny

PRACA DLA STUDENTA W NORWEGII


Norwegia – kto potrzebny do pracy?

Norweski rynek pracy jest wciąż otwarty zarówno dla pracowników stałych, jak i sezonowych. Najwięcej ofert pracy można znaleźć w budownictwie, platformach wiertniczych i przemyśle rybnym. Poszukiwani są również pracownicy do sektora turystycznego, szczególnie latem jest zapotrzebowanie na kucharzy, pomocników kuchennych, kelnerów, sprzątaczy itp. Studenci, którzy chcą znaleźć pracę wakacyjną, nie powinni zwlekać do ostatniej chwili, swoje poszukiwania można rozpocząć już w lutym, bowiem wtedy pojawiają się pierwsze oferty pracy.

Informacje na temat wybranych zawodów i branż w Norwegii: www.nav.no

Oferty pracy

Większość ofert pracy jest w języku norweskim, jednak można też znaleźć oferty w języku angielskim. Najwięcej ofert można znaleźć w Internecie, a poszukiwania warto zacząć już w Polsce, korzystając z ogłoszeń publikowanych na popularnych portalach.

Studenci powinni szukać pracy przede wszystkim na następujących stronach:

NAV udostępnia też listę adresów stron internetowych i portali, na których można szukać pracy. Link do strony znajduje się tutaj.

Alternatywne zestawienie, zawierające również adresy agencji pracy, znajduje się tutaj.

Można też skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy. Więcej informacji o agencjach znajduje się tutaj.

Praca sezonowa w różnych sektorach

Budownictwo
Jednym ze sposobów na zarobek dla studentów jest malowanie drewnianych domków, których w Norwegii jest bardzo dużo. Domki te, ze względu na surowy klimat, wymagają częstych renowacji. Minusem tego rodzaju pracy jest fakt, ze zwykle wykonywana jest ona bez umowy. Praca ta wymaga też przemieszczania się w poszukiwaniu klientów, zatem posiadanie samochodu jest wskazane. Trzeba również uważać na dość częstych w tej branży nieuczciwych pośredników, którzy w zamian za znalezienie pracy biorą połowę stawki godzinowej, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie zleceń samodzielnie – chodząc od domu do domu. Norwegowie chętnie zlecają tego rodzaju pracę obcokrajowcom, gdyż są oni niemal o połowę tańsi od firm norweskich. Pracy tego rodzaju można szukać również w lokalnych urzędach pracy (www.nav.no), prasie lokalnej oraz na portalach internetowych kojarzących zleceniodawców z osobami poszukującymi pracy: mittanbud.no, www.finn.no. W Polsce oferty pracy sezonowej w Norwegii znajdziemy na portalach internetowych, jednak najczęściej są to oferty biur pośrednictwa pracy, które zainkasują część naszego zarobku.

Rolnictwo

Wśród studentów, najpopularniejszym sposobem na zarobek jest praca sezonowa w rolnictwie. Zaczepienie się na fermie na własną rękę nie należy do łatwych, najczęściej korzysta się z pomocy rodziny lub znajomych, którzy pracują albo pracowali w rolnictwie. Jeśli nie ma takiej możliwości, to można udać się na teren bogaty w uprawy i gospodarstwa rolne i szukać zajęcia osobiście. Norwescy rolnicy nie narzekają na brak pracowników, więc rzadko ogłaszają się w prasie lub portalach internetowych. Do najbardziej popularnych prac sezonowych w rolnictwie należą zbiory truskawek, malin i borówek. Zbiory te trwają od czerwca do sierpnia. Regionami, gdzie uprawia się ich najwięcej są okolice Lier, Drammen, Egge, Moss i Hamar. Najczęściej pracuje się w systemie akordowym, nowy pracownik zbiera zwykle ok. 40 kg owoców, najbardziej doświadczeni zaś nawet do 150 kg. Popularne są również prace przy zbiorach kalafiora i brokułów w regionie Rogaland oraz praca w sadach owocowych, które znajdują się w południowo-zachodniej części kraju.

Praca przy zwierzętach w fermach hodowlanych jest o wiele lepiej płatna, jednak do jej podjęcia wymagane jest zwykle doświadczenie w rolnictwie, prawo jazdy oraz dobra znajomość norweskiego lub angielskiego. Jadąc do Norwegii w poszukiwaniu pracy w rolnictwie, najlepiej zrobić to późną wiosną lub latem, gdyż prace zaczyna się tam kilka tygodni później niż w Polsce. Co ważne, pracując legalnie w rolnictwie lub ogrodnictwie, pracodawców obowiązuje płaca minimalna, jednak studenci pracujący sezonowo najczęściej zatrudniani są na czarno. Minimalna stawka godzinowa zatrudnionego przy uprawach na czas do 12 tygodni to 114,15 NOK, od 12stu do 24ech tygodni 118,65 NOK, powyżej 6 miesięcy wzrasta do stawki jaką ma niewykwalifikowany pracownik, czyli 133,05 NOK. Dzięki ustaleniu płacy minimalnej wzrosły także zarobki pracowników bez umowy i zwykle wynoszą one 80 NOK na godzinę.

Praca przy zbiorach (aktualne oferty): eures.eu

Au-pair
Praca w charakterze Au-pair to przede wszystkim opieka nad dziećmi, czasem do obowiązków zalicza się też gotowanie czy sprzątanie. W przypadku takiego zatrudnienia, nie ponosi się kosztów związanych z wynajęciem mieszkania i wyżywienia, jeśli chodzi o wynagrodzenia, to jest to najczęściej kieszonkowe odbiegające od normalnych stawek za godzinę pracy. Jest to sposób na poznanie Norwegii, podszkolenie języka i zdobycie nowych doświadczeń oraz przyjaźni.

Turystyka
W branży turystycznej podstawą jest znajomość języka norweskiego, jeżeli zna się tylko język angielski można znaleźć pracę w hotelu w charakterze pokojówki/sprzątacza, natomiast do pracy na innych stanowiskach w hotelach, restauracjach czy pubach, wymagany jest język norweski ze względu na stały kontakt z klientem.

Formalności

Polakom nie jest potrzebna wiza na wyjazd i pobyt w Norwegii. Dokument wymagany podczas podróży to dowód osobisty lub paszport. Jeżeli podejmujemy pracę na okres do trzech miesięcy, to nie potrzebujemy pozwolenia na pracę ani pozwolenia na pobyt w Norwegii. Osoby, które posiadają ofertę pracy na dłużej niż 3 miesiące zobowiązane są wystąpić o odpowiednie pozwolenie (na dłuższy pobyt/pracę). Uzyskanie pozwolenia na pracę nie jest trudne, agencje rekrutujące pracowników często same starają się, aby wszystkie formalności były dopełnione.
Tutaj dowiesz się w jaki sposób otrzymać pozwolenie na pobyt.

Zarobki i wydatki

Średnie miesięczne wynagrodzenie w Norwegii to około 43300 NOK miesięcznie (dane z listopada 2016 roku). Warto pamiętać, że do wyliczenia średniego wynagrodzenia brane są pod uwagę zarówno najwyższe, jak i najniższe miesięczne zarobki. Minimalna stawka za godzinę ustalona jest tylko w niektórych branżach. Przykładowe minimalne godzinowe stawki w poszczególnych branżach, podane w koronach (czytaj więcej o zarobkach w Norwegii pod tym adresem):

Branża

Pracownik niewykwalifikowany

Pracownik wykwalifikowany

Budowlana

174

193,60

Rolnicza

133,05

Sprzątająca

169,37

Elektryczna

180,35

207,29

Pensje najczęściej ustalane są i negocjowane przez pracodawców i związki zawodowe. Koszty wynajmu mieszkania oraz wydatki związane z utrzymaniem się w Norwegii są dość wysokie. Do najdroższych miast należy Oslo, ale jest to też najczęstszy kierunek wybierany przez Polaków. Koszty wynajmu pokoju to około 3500-4000 NOK miesięcznie, tyle samo trzeba też liczyć na jedzenie. Do miesięcznych kosztów należy też doliczyć rachunki za prąd, internet, telefon oraz benzynę lub bilety.

Zwrot podatku

Pracowałeś za granicą? Odzyskaj zwrot podatku!
Skorzystaj z naszych usług.



Może Cię również zainteresować:

FAQ

1. W jakiej branży szukać pracy sezonowej? Pokaż odpowiedź

2. Jakie są zarobki w Norwegii? Pokaż odpowiedź

3. Czy muszę mieć pozwolenie na pracę sezonową? Pokaż odpowiedź

4. Gdzie szukać pracy? Pokaż odpowiedź

5. Czy znajomość języka norweskiego jest wymagana? Pokaż odpowiedź

6. Jaki jest koszt utrzymania się w Norwegii? Pokaż odpowiedź

7. Gdzie mogę starać się o zwrot podatku? Pokaż odpowiedź

8. Gdzie szukać pomocy w razie utraty paszportu czy innych problemów? Pokaż odpowiedź