NIE WIESZ OD
CZEGO ZACZĄĆ?
Imię*:
Nazwisko*:
Adres*:
Adres e-mail*:
Numer telefonu:
W czym możemy Ci pomóc?* Wiadomość:
Zapisz mnie do newslettera.

*pola obowiązkowe

Reklama

Powrót
Karta Podatkowa
CV i list motywacyjny

PRACA DLA STUDENTA W NORWEGII

Norwegia – kto potrzebny do pracy?

Norweski rynek pracy jest wciąż otwarty zarówno dla pracowników stałych, jak i sezonowych. Najwięcej ofert pracy można znaleźć w budownictwie, platformach wiertniczych i przemyśle rybnym. Poszukiwani są również pracownicy do sektora turystycznego, szczególnie latem jest zapotrzebowanie na kucharzy, pomocników kuchennych, kelnerów, sprzątaczy itp. Studenci, którzy chcą znaleźć pracę wakacyjną, nie powinni zwlekać do ostatniej chwili, swoje poszukiwania można rozpocząć już w lutym, bowiem wtedy pojawiają się pierwsze oferty pracy.

Informacje na temat wybranych zawodów i branż w Norwegii: www.nav.no

Oferty pracy

Większość ofert pracy jest w języku norweskim, jednak można też znaleźć oferty w języku angielskim. Najwięcej ofert można znaleźć w Internecie, a poszukiwania warto zacząć już w Polsce, korzystając z ogłoszeń publikowanych przez Norweski Urząd Zatrudnienia: www.aetat.no oraz korzystając z ogłoszeń publikowanych w bazach danych.

Oto baza ofert pracy w Norwegii:
tjenester.nav.no/stillinger/forside
tjenester.nav.no/stillinger/stillinger?q=english
ec.europa.eu
www.gulesider.no
www.finn.no
www.norske-aviser.com

Portale pracy i agencje kadrowe (czytaj więcej o agencjach pośrednictwa pracy pod tym adresem):
www.nav.no

Warto też skorzystać z portalu zawierającego łącza do wszystkich gazet norweskich, gdzie można znaleźć ofert pracy: www.norske-aviser.com, a także z przeglądarki stron internetowych zawierających oferty pracy w Norwegii: www.stillinger.no.

Praca sezonowa w różnych sektorach

Budownictwo
Jednym ze sposobów na zarobek dla studentów jest malowanie drewnianych domków, których w Norwegii jest bardzo dużo. Domki te, ze względu na surowy klimat, wymagają częstych renowacji. Przy malowaniu można zarobić nawet do 150 NOK (średnia stawka to 100-120 NOK) na godzinę, a sama praca nie wymaga wysokich kwalifikacji i może być wykonywana praktycznie przez każdego. Minusem tego rodzaju pracy jest fakt, ze zwykle wykonywana jest ona bez umowy. Praca ta wymaga też przemieszczania się w poszukiwaniu klientów, zatem posiadanie samochodu jest wskazane. Trzeba również uważać na dość częstych w tej branży nieuczciwych pośredników, którzy w zamian za znalezienie pracy biorą połowę stawki godzinowej, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie zleceń samodzielnie – chodząc od domu do domu. Norwegowie chętnie zlecają tego rodzaju pracę obcokrajowcom, gdyż są oni niemal o połowę tańsi od firm norweskich. Pracy tego rodzaju można szukać również w lokalnych urzędach pracy (www.nav.no), prasie lokalnej oraz na portalach internetowych kojarzących zleceniodawców z osobami poszukującymi pracy: mittanbud.no, www.finn.no. W Polsce oferty pracy sezonowej w Norwegii znajdziemy na portalach internetowych, jednak najczęściej są to oferty biur pośrednictwa pracy, które zainkasują część naszego zarobku.

Rolnictwo
Wśród studentów, najbardziej popularnym sposobem na zarobek jest praca sezonowa w rolnictwie. Zaczepienie się na fermie na własną rękę nie należy do łatwych, najczęściej korzysta się z pomocy rodziny lub znajomych, którzy pracują albo pracowali w rolnictwie. Jeśli nie ma takiej możliwości. można udać się na teren bogaty w uprawy i gospodarstwa rolne i szukać zajęcia osobiście. Norwescy rolnicy nie narzekają na brak pracowników, więc rzadko ogłaszają się w prasie lub portalach internetowych. Do najbardziej popularnych prac sezonowych w rolnictwie należą zbiory truskawek, malin i borówek. Zbiory te trwają od czerwca do sierpnia. Regionami, gdzie uprawia się ich najwięcej są okolice Lier, Drammen, Egge, Moss i Hamar. Najczęściej pracuje się w systemie akordowym, nowy pracownik zbiera zwykle ok. 40 kg owoców, najbardziej doświadczeni zaś nawet do 150 kg. Popularne są również prace przy zbiorach kalafiora i brokułów w regionie Rogoland oraz praca w sadach owocowych, które znajdują się w południowo-zachodniej części kraju.

Praca przy zwierzętach w fermach hodowlanych jest o wiele lepiej płatna, jednak do jej podjęcia wymagane jest zwykle doświadczenie w rolnictwie, prawo jazdy oraz dobra znajomość norweskiego lub angielskiego. Jadąc do Norwegii w poszukiwaniu pracy w rolnictwie, najlepiej zrobić to późną wiosną lub latem, gdyż prace zaczyna się tam kilka tygodni później niż w Polsce. Co ważne, pracując legalnie w rolnictwie lub ogrodnictwie, pracodawców obowiązuje płaca minimalna, jednak studenci pracujący sezonowo najczęściej zatrudniani są na czarno. Stawka minimalna zatrudnionego przy uprawach do 12 tyg to 104 NOK, powyżej 12 tyg. 109.50 NOK, powyżej 6 miesięcy wzrasta do 121,50 NOK. Dzięki ustaleniu płacy minimalnej wzrosły także zarobki pracowników bez umowy i zwykle wynoszą one 80 NOK na godzinę.

Praca przy zbiorach (aktualne oferty): zbiory.praca123.eu

Au-pair
Praca w charakterze Au-pair to przede wszystkim opieka nad dziećmi, czasem do obowiązków zalicza się też gotowanie czy sprzątanie. W przypadku takiego zatrudnienia, nie ponosi się kosztów związanych z wynajęciem mieszkania i wyżywienia, jeśli chodzi o wynagrodzenia, to jest to najczęściej kieszonkowe odbiegające od normalnych stawek za godzinę pracy. Jest to sposób na poznanie Norwegii, podszkolenie języka i zdobycie nowych doświadczeń oraz przyjaźni.

Turystyka
W branży turystycznej podstawą jest znajomość języka norweskiego, jeżeli zna się tylko język angielski można znaleźć pracę w hotelu w charakterze pokojówki/sprzątacza, natomiast do pracy na innych stanowiskach w hotelach, restauracjach czy pubach, wymagany jest język norweski ze względu na stały kontakt z klientem.

Formalności

Polakom nie jest potrzebna wiza na wyjazd i pobyt w Norwegii. Dokument wymagany podczas podróży to dowód osobisty lub paszport. Jeżeli podejmujemy pracę na okres do trzech miesięcy, to nie potrzebujemy pozwolenia na pracę ani pozwolenia na pobyt w Norwegii. Osoby, które posiadają ofertę pracy na dłużej niż 3 miesiące zobowiązani są wystąpić o odpowiednie pozwolenie (na dłuższy pobyt/pracę). Uzyskanie pozwolenia na pracę nie jest trudne, agencje rekrutujące pracowników często same starają się, aby wszystkie formalności były dopełnione.
Tutaj dowiesz się w jaki sposób otrzymać pozwolenie na pobyt.

Zarobki i wydatki

Średnie miesięczne wynagrodzenie w Norwegii to około 28000 NOK miesięcznie. Minimalna stawka za godzinę, to obecnie 126 NOK(dla pracownika z kwalifikacjami) oraz około 115 koron dla pracownika bez kwalifikacji (czytaj więcej o zarobkach w Norwegii pod tym adresem). Pensje najczęściej ustalane są i negocjowane przez pracodawców i związki zawodowe. Zarobki wakacyjne w Norwegii to kwota około 12 euro na godzinę np. przy zbiorze owoców, nawet 15 euro za godzinę za ciężką pracę w polu. Koszty wynajmu mieszkania oraz wydatki związane z utrzymaniem się w Norwegii są dość wysokie. Do najdroższych miast należy Oslo, ale jest to też najczęstszy kierunek wybierany przez Polaków. Koszty mieszkania to około 3500-4000 NOK miesięcznie, tyle samo trzeba też liczyć na jedzenie.

Zwrot podatku

Pracowałeś za granicą? Odzyskaj zwrot podatku!
Skorzystaj z naszych usług.

FAQ

1. W jakiej branży szukać pracy sezonowej? Pokaż odpowiedź

2. Jakie są zarobki w Norwegii? Pokaż odpowiedź

3. Czy muszę mieć pozwolenie na pracę sezonową? Pokaż odpowiedź

4. Gdzie szukać pracy? Pokaż odpowiedź

5. Czy znajomość języka norweskiego jest wymagana? Pokaż odpowiedź

6. Jaki jest koszt utrzymania się w Norwegii? Pokaż odpowiedź

7. Gdzie mogę starać się o zwrot podatku? Pokaż odpowiedź

8. Gdzie szukać pomocy w razie utraty paszportu czy innych problemów? Pokaż odpowiedź

Prowadzisz firmę również w Polsce?
Skontaktuj się z biurem rachunkowym BAGRUPPEN

Podaj swój adres e-mailPOLECAMY!
PORTAL
Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info: