Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót

Telemark

Okręg ten znajduje się w południowo-wschodniej części Norwegii, rozciąga się od wybrzeża Hardangervidda do Skagerrak. Do 1919 roku nosił nazwę Bratsbergamt. Graniczy z okręgami: Vestfold, Buskerud, Hordaland, Rogaland i Aust-Agder. Stolicą Telemark jest miasto Skien. Okręg ten ma bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu, włączając w to liczne góry i doliny. Na jego terenie znajduje się słynny Kanał Telemark, który łączy górną i dolną część regionu.

Okręg Telemark w liczbach:

  • 171 333mieszkańców,
  • powierzchnia 15 299 km2,
  • 18 gmin.

Największe miasta znajdujące się na terenie Telemark to: Skien, Notodden, Porsgrunn, Kragerø i Rjukan. Początkowo okręg nazywał się Þelamǫrk. Nazwa ta pochodzi od starego germańskiego plemienia. Później zmieniono ją na Bratsbergamt i obowiązywała ona aż do 1919 roku. Pochodziła od nazwy gospodarstwa ówczesnego gubernatora (amtmann’a). Pierwszy człon „brattr” czyli „strome góry” oraz drugi człon to „berg” czyli „góra” (nazwa odnosi się do stromego zbocza góry, który znajduje się za gospodarstwem). Obecna nazwa okręgu zapożyczona została od stylu narciarskiego, który wynaleziony został przez norweskiego skoczka Sondre Norheim. Herb nadany został w 1970 roku. Przedstawia stary typ topora bojowego, który jest istotnym narzędziem dla tego okręgu.

Telemark ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć kolejową oraz autobusową, która zapewnia wygodny i szybki transport. Ponadto z lotniska Geiteryggen w Skien można polecieć do Bergen i Stavanger a z portów w Langesund i Kystlink popłynąć promem do Szwecji i Danii.

W 1892 roku ukończony został kanał wodny, który łączy górną i dolną część okręgu Telemark. Rozciąga się między Skien a Dalen. W jego skład wchodzi 18 śluz, które unoszą statki na wysokość nawet do 72 m nad poziomem morza. To świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Przez całą podróż towarzyszą nam przepiękne widoki na góry. Koszt takiej wycieczki to wydatek rzędu 325 NOK za osobę dorosła oraz 165 NOK za dziecko.

Gminy wchodzące w skład okręgu Finnmark:

1. Bamble
2. Bø
3. Drangedal
4. Fyresdal
5. Hjartdal
6. Kragerø
7. Kviteseid
8. Nissedal
9. Nome
10. Notodden
11. Porsgrunn
12. Sauherad
13. Seljord
14. Siljan
15. Skien
16. Tinn
17. Tokke
18. Vinje

Gmina Bamble

Bamble w liczbach:

  • powierzchnia 300,2 km2,
  • 14 154mieszkańców,
  • 279. gmina pod względem powierzchni,
  • 70. gmina pod względem gęstości zaludnienia,
  • gmina utworzona została 1 stycznia 1838,
  • 12grudnia1986 został nadany herb (koło sterowe ukazane na niebieskim tle).

Co warto zobaczyć?

Nadmorska ścieżka Bamble

Nadmorska ścieżka Bamble rozpoczyna się przy bibliotece w Stathelle, a kończy w Krageø. Cały odcinek liczy około 62 km. Można na niej podziwiać stare tory, które wciąż używane są przez mieszkańców. Trasa prowadzi obok starej części miast Stathellei Langesund z charakterystycznymi budynkami, poprzez piękne leśne treny, urocze plaże, stary fort i wiele, wiele innych zachwycających miejsc. Niektóre odcinki drogi są dość strome. Na trasie znajdują się liczne punkty widokowe. Cała ścieżka oznaczona jest niebieskimi drogowskazami.

Miasto Langesund

Prawdopodobnie nie ma innego miejsca, gdzie krewetki, małże, kraby i makrele smakowałyby lepiej. Krewetki pochodzące z tej miejscowości są najbardziej popularne w Norwegii. Langesund może poszczycić się ponadto jedną z największych ilości słonecznych godzin w sezonie letnim w całym kraju. Często dlatego nazywana jest „słonecznym wybrzeżem”. Jeżeli pragniesz się zrelaksować i posłuchać dobrej norweskiej muzyki to Wrightegaarden jest właściwym miejscem dla Ciebie. Wiele osób uważa że koncerty organizowane w Langesund należą do najważniejszych w całym sezonie letnim.

Gmina Bø

Bø w liczbach:

  • powierzchnia 266,43 km²,
  • 291. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
  • 5249 mieszkańców,
  • pod względem zaludnienia zajmuje 187. miejsce wśród norweskich gmin,
  • gmina utworzona została 1838,
  • herb został nadany 19 lutego1988 roku (przedstawia trzy pary złotych skrzypiec na czerwonym tle).

Co warto zobaczyć?

Park wodny Sommarland

Jest to największy park wodny w całej Skandynawii i jest zdecydowanie najczęściej odwiedzają atrakcją turystyczną w całej gminie Telemark. Znaleźć tu można ponad 20 różnych basenów i zjeżdżalni, włączając w to: „Magasuget”- zjeżdżalnia swobodnego spadania, „The Master Blaster”- jedyny w Europie wodny rollercoaster oraz „The flowrider”- największe w Europie sztuczne fale do surfingu. Ponadto park oferuje niezwykły bonus – „gwarancję pogody”. Jeżeli podczas twojego pobytu w parku pada deszcz przez min 3 godziny po południu, uzyskasz darmowe wejście następnego dnia! Miejsce to oferuje równie kilka „suchych” atrakcji, takich jak: mini golf, wspinaczka, tor Tarzana, pokazy klaunów oraz przeróżnego rodzaju występy na scenie. Park znajduje się zaledwie kilka kilometrów od miejscowości Bø, w pięknej zalesionej okolicy.

Gygrestolen

Gygrestolento wyjątkowa formacja skalna i znane miejsce w pobliżu miejscowości Bø. Szlak prowadzący na górę jest stromy i trudny do pokonania. Trzeba liczyć się zróżnicą wysokościokoło 350 m, a podróż tamjest odpowiednia dlaosób, które sąw stosunkowo dobrej kondycji fizycznej. Na szczycie można popływać w jeziorze Venetjønn, a na górze formacji znajduje się fantastyczny widok w kierunku Uvdali Uvdalsgjernet. Trasa mierzy około 7 km, a teren wymaga założenia dobrego i wodoodpornego obuwia.

Gmina Fyresdal

Fyresdal w liczbach:

  • powierzchnia 1277,49 km²,
  • 72. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
  • 1353 mieszkańców,
  • pod względem zaludnienia zajmuje 383. miejsce wśród norweskich gmin,
  • utworzona została 1 stycznia 1838,
  • herb nadany został w 1992 roku (dwa srebrne topory na zielonym tle).

Co warto zobaczyć?

Kościół w Moland

W Moland usytuowany jeden z dwóch kościołów, które znajdują się na terenie gminy Fyresdal. Legenda głosi, że Troll z Røykjenes przeniósł się na drugą stronę jeziora, ponieważ dzwony kościoła w Moland niepokoiły jego drzemkę.

Folkestadbyen

Jest zlokalizowane w Fyresdal Vertshus. Jest to niewielka wioska wybudowana w 1890 roku i w całości utrzymana w szwajcarskim stylu. Znajduje się tutaj wiele miejsc, w których serwowane jest jedzenie już od ponad 100 lat. Mieści się tutaj również Øyskogen park, gdzie umieszczone są groby Wikingów oraz muzeum wsi (Fyresdal Bygdemuseum).

Zachodni brzeg jeziora Fyresdal

Warto odwiedzić tutaj dwie wsie: Fardal i Breivik. To również tutaj ma swoje miejsce bardzo stary i ciekawy kamień zwany Røykjenessteinen. W 2005 roku odnaleziono w tym rejonie groty strzał, które szacuje się, że pochodzą sprzed 4 000-4 500 lat.

Gmina Hjartdal

Hjartdal w liczbach:

  • powierzchnia 798,17 km²,
  • 137. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
  • 1633 mieszkańców,
  • pod względem zaludnienia zajmuje 358. miejsce wśród norweskich gmin,
  • utworzona została 1 stycznia 1838,
  • herb nadany został w 1989 roku (biały jeleń przedstawiony na zielonym tle).

Co warto zobaczyć?

Stara plebania w Hjartdal

Została wybudowana w 1500 roku. W roku 1963 parafia została przeniesiona z Hjartdal do Nutheim. Potem budynek został zaadoptowany jako muzeum i utrzymany w klimacie, jaki tam panował w 1863. Miejsce to wiele zawdzięcza Erlend Grøstad, który zainwestował dużo czasu na pielęgnowanie historii tego budynku. Wykorzystywany on jest często jako dom oraz prowadzone są tutaj zajęcia ze sztuki.

Gmina Kragerø

Kragerø w liczbach:

  • powierzchnia 307,43 km²,
  • 273. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
  • 10 529 mieszkańców,
  • pod względem zaludnienia zajmuje 97. miejsce wśród norweskich gmin,
  • utworzona została 1 stycznia 1838,
  • herb nadany został 28lutego1938 roku (srebrny statek na czarnym tle).

Co warto zobaczyć?

Dom Kittelsen

Theodor Kittelsen to ukochany przez Norwegów ilustrator bajek. Urodził się w Kragerø. Dom, w którym spędził dzieciństwo przekształcone zostało teraz namuzeum. Znajduje się ono wcentrum miasta. Każdego roku organizowane są tutaj wystawy na cześć artysty.

Warsztaty artystyczne Compagniet

Compagnietto grupa artystów, którzy organizują swoje warsztaty w pobliżu portu Ytre Strandgate. Można wybrać się tam i patrzeć, jak produkują ręcznie dmuchane szkło, ceramikę, tekstylia i różne, niezwykłe rzeczy z papieru.

Twierdza Gunnarsholmen

Historia nadmorskiej twierdzy w Gunnarsholmen sięga lat, gdy wrogie okręty i piraci zagrażali miastu. Obszar ten jest obecnie przekształcony na park z doskonałymi warunkami do kąpieli. Armaty w fortecy są odpalane, gdy w mieście obchodzone jest jakieś wielkie wydarzenie, takich jak na przykład święto narodowe Norwegii17 maja.

Wyspa Jomfruland

Jomfruland jest długą, płaska wyspą, która tworzy swojego rodzaju barierę ochronną między innymi wyspami a otwartym morzem. Można dostać się tu za pomocą promu, który kursuje codziennie. Wyspa jest częścią pasa moreny lodowcowej, która rozciąga się od Morza Bałtyckiego przez Szwecję, wzdłuż wybrzeża Norwegii. Korzystny klimat i bujna roślinność przyciągają wiele różnorodnych ptaków – około 60 do 70 gatunków zakłada tutaj gniazda. Piękno natury jest tutaj zachwycające i każdej wiosny ściąga na wyspę ogromna liczbę turystów. Jomfruland jest również częścią Parku Geologicznego Geanorvegica. Urozmaicona budowa geologiczna tego obszaru jest istotna zarówno dla Norwegii jak również ma znaczenie międzynarodowe. Na wyspie znajdują się dwie zabytkowe latarnie. Miejsce to świetnie nadaje się zarówno do aktywności jak i do wypoczynku na świeżym powietrzu.
Skåtøy

Skåtøy jest największą z wysp Kragero. Przez lata mieszkało tu bardzo wielu artystów. Jedni zostawali tu na dłużej inni na krócej. Prom przybija tu do brzegu kilka razy w ciągu dnia. Znajdujący się na wyspie kościół zbudowany został w 1862 roku i jest trzecim co do wielkości w Norwegii kościołem szkieletowym. Fort Krikken Coastal leży na zewnętrznym brzegu zachodnim Skåtøy. Fort został zbudowany przez Niemców podczas II wojny światowej. Okopy, Można tu doświadczyć bogatej historii tego rejonu. Dzieci będą miały możliwość zwiedzania okolicy. Warto pamiętać by na taką wycieczkę zabrać ze sobą latarkę.

Gmina Kviteseid

Kviteseid w liczbach:

  • powierzchnia 708,94 km²,
  • 155. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
  • 2598 mieszkańców,
  • pod względem zaludnienia zajmuje 297. miejsce wśród norweskich gmin,
  • utworzona została 1 stycznia 1838,
  • herb nadany został w 1987 roku (stary czarny zamek ukazany na żółtym/złotym tle – symbol bezpieczeństwa).

Co warto zobaczyć?

Muzeum historii ludowej w Kviteseid

Tutaj dowiesz się jak wyglądało życie w gospodarstwach rolnych na terenie zachodniego Telemark 200 lat temu. W terenie muzeum znajduje się również wystawa rzeźb artysty Gunnara Utsonda oraz stary, piękny, murowany kościół, który wzniesiony został na początku XIII w. W skład skansenu wchodzi 12 budynków. Najstarszy z nich to tradycyjny magazyn, który został wybudowany w 1300 roku. Budynek główny liczy sobie ponad 400 lat. Posiada pięknie urządzony salon, w którym ściany i sufit ozdobione są motywem róż.

Muzeum jest czynne przez cały tydzień w sezonie letnim (poza sezonem – na życzenie). Kawiarnia Muzeum zaprasza na tradycyjne norweskie gofry. Jest to idealne miejsce do odpoczynku.

Gmina Nissedal

Nissedal w liczbach:

  • powierzchnia 901,89 km²,
  • 124. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
  • 1408 mieszkańców,
  • pod względem zaludnienia zajmuje 377. miejsce wśród norweskich gmin,
  • utworzona została 1 stycznia 1838,
  • herb nadany został 30 października 1992 roku (trzy czerwone tradycyjne czapki zimowe ukazane na żółtym tle).

Co warto zobaczyć?

Park wodny Nissedal

Po epoce lodowcowej, kamienie i żwir, które niesione przez wodę wirowały przy brzegach rzeki, utworzyły licznewgłębienia. W ten sposób powstał naturalny park wodny, który jest idealnym miejsce do spędzenia wolnego, słonecznego dnia dla osób w każdym wieku. W upalne dni znajdujące się tu polodowcowe wgłębienia stają się niemal gorącymi basenami, które ogrzewane są przez otaczające je skały.

Gmina Nome

Nome w liczbach:

  • powierzchnia 434,49 km²,
  • 228. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
  • 6565 mieszkańców,
  • pod względem zaludnienia zajmuje 151. miejsce wśród norweskich gmin,
  • utworzona została 1 stycznia 1964,
  • herb nadany został w 1989 roku.

Co warto zobaczyć?

Kanał Telemark

Piękny Kanał Telemark jest jednym z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Norwegii. Ma on ogromne znaczenie do gminy, zarówno w czasach współczesnych, jak i w ujęciu historycznym.

Budowa kanału Telemark została zakończona w 1892 roku i przez Europejczyków została okrzyknięta jako „ósmy cud świata”. Jego budowa trwała 5 lat i pracowało przy niej 500 mężczyzn. Ostatecznie powstała droga licząca 105 km o różnicy wysokości 72m. Ciągnie się ona od Skien aż do Dalen .Kanał był główną arterią komunikacyjną między Górnym i Dolnym Telemarkiem. Oprócz ludzi transportował również bydło, różne towary oraz drewno. Kanał Telemark założył także część rozwoju przemysłowego w Nome.

Rejs statkiem

Latem można popływać statkiem między dwoma miastami Ulefoss i Lunde. Wzdłuż kanału znajdują się piękne miejsca. Nome ma idealny klimat – ciepłe lata i mroźne zimy – które sprawiają zapewniają idealne warunki dla wielu aktywności. Norsjø Golf Park, położony nad jeziorem Norsjö, jest jednym z najtrudniejszych pól golfowych w Norwegii.

Gmina Notoden

Notoden w liczbach:

  • powierzchnia 914,67 km²,
  • 120. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
  • 12 359 mieszkańców,
  • pod względem zaludnienia zajmuje 90. miejsce wśród norweskich gmin,
  • utworzona została 1913,
  • herb nadany został 11 sierpnia 1939 roku(ukazuje srebrną rzekę i cztery pioruny na niebieskim tle – symbol jednej z pierwszych elektrowni wodnych w Norwegii).

Co warto zobaczyć?

Kościół klepkowy w Heddal

Kościół wzniesiony został w tradycyjnym stylu w XIII w. Jest jednym z najlepiej zachowanych i największych budowli tego typu. Kościół jest nadal czynny i można go zwiedzać w okresie od maja do września.

Heddal Bygdetun

Jeżeli zatrzymacie się, by podziwiać kościół klepkowy, warto odwiedzić również Heddal Bygdetun. Jest to kompleks starych gospodarstw, które utrzymane są w typowym norweskim stylu.

Festiwal Notodden Blues

Po raz pierwszy odbył się w 1988 roku. Teraz co roku odwiedza go ponad 20 000 uczestników! Od momentu powstania gościł prawdziwe gwiazdy bluesa, m.in.: Solomon Bruke, Jeff Healey, Joe Bonamassa, Gary Moore, Beth Hart, Jack Bruce, Ray Davies, Robin Trower, John Mayall i Buddy Guy. Podczas festiwalu można również wziąć udział w warsztatach i seminariach dla młodzieży.

Gmina Porsgrunn

Porsgrunn w liczbach:

  • powierzchnia 161,27 km²,
  • 355. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
  • 33 407 mieszkańców,
  • pod względem zaludnienia zajmuje 22. miejsce wśród norweskich gmin,
  • utworzona została 1 stycznia 1838 roku,
  • herb nadany został16 stycznia 1905 roku.

Co warto zobaczyć?

Fabryka porcelany w Porsgrund

Powstała w 1885 roku i do dziś produkuje wysokiej jakości porcelanę. Można tu znaleźć wyroby nadające się na każdą okazję. Firma bardzo dumna jest z tego, że dostarcza swoje produkty do Zamku Królewskiego. Budynki fabryki wyglądają dokładnie tak, jak to miało miejsce w 1885 roku, gdy powstała. Zlokalizowana jest po wschodniej stronie rzeki Porsgrunn.

Ulica Storgata

Jest to główna ulica handlowo-biznesowa w Porsgrund. Biegnie równolegle do rzeki Wystarczy przejść się tą ulicą, by poczuć cały klimat tego miasta. Swój spacer watro rozpocząć od centrum handlowego w śródmieściu i kierować się w stronę ryneczku.

Gmina Skien

Skien w liczbach:

  • powierzchnia 778,88 km²,
  • 139. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
  • 50 676 mieszkańców,
  • pod względem zaludnienia zajmuje 12. miejsce wśród norweskich gmin,
  • utworzona została 1 stycznia 1964 roku,
  • herb pochodzi z około 1609 roku (dwie narty i krzyż z małą gwiazdą na środku ukazane na czerwonym tle).

Co warto zobaczyć?

Muzeum Henrika Ibsena

Wato odwiedzić dom w Venstøp, w którym spędził swoje dzieciństwo Herik Ibsen, i dowiedzieć się więcej jak dorastał światowej sławy dramatopisarz. Budynek znajduje się zaledwie kilka kilometrów na północ od Skien. Idealnym miejscem na przerwę w zwiedzaniu jest tutejsza kawiarnia muzealna, w której można skosztować ulubionego ciasta Ibsena – miodownika. Warto również odwiedzić dobrze zaopatrzony sklep z pamiątkami, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Piękna farma Venstøp składa się z bardzo dobrze zachowanej rezydencji wiejskiej (pochodzi okna z 1815 roku), w której znajdowały się również pomieszczenia dla służby, stodoły oraz spiżarni. Muzeum można zwiedzać codziennie w okresie od maja do sierpnia.

Kościół w Skien

Kościół w Skien został wzniesiony w 1894 roku, zaraz po wielkim pożarze miasta. Zbudowany został w stylu gotyckim Revival. W jego wnętrzu można podziwiać charakterystyczne przepiękne witraże. Ponadto kościół posiada jedne z największych i najlepszych organów w całej Norwegii. Posiadają one 5200 piszczałek i 70 głosów.

Skien Fritidspark

Jest to miejsce idealne dla osób lubiących aktywnie spędzać swój wolny czas. Znaleźć tu można boiska do piłki nożnej, do siatkówki, korty tenisowe, hale sportowe oraz kompleks basenów. Miejsce to oferuje także coś dla fanów sportów zimowych, bowiem można skorzystać tu ze stoku narciarskiego, 5 km trasy do biegania na nartach oraz lodowiska. Na terenie parku znajduje się również stadnina koni oraz hala z padokiem. To miejsce idealnie nadaje się na aktywne spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi.