Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót

Rodzina królewska

Rodzina królewska

Najbardziej rozpoznawalną monarchią Europy jest niewątpliwie Wielka Brytania. Królową Elżbietę zna każdy, mało kto pamięta jednak, że również Norwegia ma swojego króla i rodzinę królewską. Tymczasem monarchia norweska, choć nie tak reprezentacyjna, jak angielska, również ma się dobrze. Ze szczegółowymi informacjami na jej temat można zapoznać się za pośrednictwem witryny norweskiej rodziny królewskiej: www.kongehuset.no

W Norwegii od 1991 roku panuje król Harald V, wywodzący się z dynastii Glücksburgów. Król jest spokrewniony z innymi dynastiami panującymi w Europie, więzy krwi łączą go z królami Anglii, Belgii, Luksemburga, Danii czy Szwecji. Urodził się jako syn i dziedzic króla Norwegii, Olafa V oraz szwedzkiej księżniczki. Jako pierwszy od blisko 600 lat przyszedł na świat w samej Norwegii, jako trzecie dziecko, ale pierwszy kandydat do tronu – starsze siostry nie miały bowiem praw do tronu z racji płci. Odebrał edukację wojskową, socjologiczną, ekonomiczną oraz historyczną, był też uznanym żeglarzem olimpijskim. W wieku 31 lat, poślubił – precedensowo – Sonję Haraldsen, która nie pochodzi z klasy „szlacheckiej”, ale ze zwykłej, norweskiej rodziny. Para starała się o możliwość ślubu aż 9 lat, przechodząc procedurę akceptacji władz – norweskiego parlamentu i elit politycznych. Sonja, po śmierci swojego teścia, została oficjalnie królową Norwegii. Szczęśliwie doczekali się dwojga dzieci – Marty Ludwiki oraz Haakona Magnusa, którzy noszą tytuły książęce. Król Harald V jest wielokrotnie odznaczony orderami rangi państwowej oraz międzynarodowej, przeszedł też chorobę nowotworową. Harald i Sonja są pierwszą parą królewską na świecie, która odwiedziła Antarktykę.

Książe Haakon jest prawowitym dziedzicem tronu norweskiego, ale z racji koligacji rodzinnych, ma także prawo do sukcesji tronu Wielkiej Brytanii, choć plasuje się dopiero na 72. miejscu w kolejności. Podobnie jak ojciec, odbył karierę wojskową i kształcił się na najlepszych uczelniach świata w zakresie nauk politycznych i ekonomicznych. On również poślubił kobietę „nisko urodzoną”. Jako przedstawiciel młodszego pokolenia, udziela się jednak również w mniej oficjalnych aktywnościach, niż jego ojciec – nie kryje, że interesuje się windsurfingiem i chętnie uczestniczy w wydarzeniach artystycznych, kulturalnych czy muzycznych. Książę odbył na przykład ekspedycję polarną na Grenlandię, o której współtworzył książkę, a w 2011 roku odwiedził też Warszawę, gdzie był prelegentem na cyklu wykładów dotyczących godności człowieka. Działa społecznie i udziela się na rzecz pokrzywdzonych przez los. Haakon jest także ojcem dwójki własnych dzieci oraz ojczymem syna swojej małżonki. Dzięki zmianie konstytucji w 2001 roku, jego córka Ingrid została następczynią tronu.
Księżniczka Marta Ludwika jest starszą siostrą Haakona, czwartą w kolejności do norweskiego tronu. Zgodnie z rodzinną tradycją – nie poślubiła nikogo z wyższych sfer, lecz wyszła za pisarza Ariego Behna. Z wykształcenia jest fizjoterapeutką, po urodzeniu trzech córek przeprowadziła się wraz z mężem i dziećmi do Londynu.

Główną siedzibą rodziny królewskiej jest Pałac Królewski w Oslo, jednak należą do niej także inne posiadłości i rezydencje w całym kraju – Trondheim, Stavanger czy Bergen. Większość z nich jest używana wyłącznie w czasie wizyt rodziny królewskiej w różnych częściach kraju, a na co dzień służą jako otwarte muzea. Do króla należy także okazały jacht, który służy rodzinie królewskiej w trakcie podróży.