Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Wynajem samochodu
Zakup i sprzedaż pojazdu

WŁASNA ŁÓDŹ W NORWEGII

Uprawnienia potrzebne do pływania łodzią w Norwegii

• Każda osoba, która urodziła się przed 1 stycznia 1980 roku może bez żadnych uprawnień sterować łodzią, która jest krótsza niż 8 metrów, a jej silnik ma moc mniejszą niż 25 KM.
• Osoby, które nie ukończyły 16 lat mogą kierować łodzią krótszą niż 8 metrów, której moc silnika nie przekracza 10 KM, a maksymalna dozwolona prędkość to 10 węzłów.
• W przypadku chęci prowadzenia większej/mocniejszej łodzi należy posiadać norweskie świadectwo żeglarskie lub uprawnienia starszego lub młodszego sternika motorowodnego, które można uzyskać w Polsce.
• Norweskie świadectwo żeglarskie można wyrobić w Kongelig Norsk Båtforbund, czyli związku zrzeszającym norweskich żeglarzy. Egzamin odbywa się w godzinach od 8.15 do 13.30 w dniach od 1 maja do 31 sierpnia. W celu ustalenia daty egzaminu należy napisać wiadomość pod adres mailowy lub umówić się telefonicznie pod numerem 22 35 68 00. Przed przystąpieniem do egzaminu należy również podać kilka danych (nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia, e-mail oraz numer telefonu komórkowego), a także zapłacić za egzamin 625 NOK. Po zdaniu egzaminu, świadectwo żeglarskie jest wydawane w przeciągu 2-3 tygodni. W przypadku niezdania egzaminu, ponowne podejście do niego kosztuje 325 NOK i następuje do 14 dni po egzaminie pierwotnym.
• Przebywając na łodzi należy pamiętać o wymogu posiadania kamizelki ratunkowej lub kombinezonu ratunkowego. Dotyczy to zarówno sternika, jak i wszystkich pasażerów znajdujących się na łodzi.
• Jeśli chodzi o spożycie alkoholu na pokładzie łodzi, to norweskie prawo dopuszcza posiadanie 0,8 promila alkoholu we krwi. W przypadku złamania tego przepisu grozi kara wynosząca 10000 NOK oraz odebranie licencji na rok lub dwa lata.

Rejestracja łodzi w Norwegii

REJESTRACJA ŁODZI – KORZYŚCI
Pomimo tego, że rejestracja łodzi w Norwegii nie jest obowiązkowa, warto jej dokonać. W przypadku kradzieży łodzi i odzyskania jej przez policję organa te mogą bez problemu zwrócić ją właścicielowi. Podobnie ma się sytuacja w przypadku, gdy ktoś znajdzie dryfującą łódź. Ponadto, aby ubezpieczyć łódź, wymagane jest jej zarejestrowanie. Niektóre przystanie i kluby żeglarskie nie przyjmują niezarejestrowanych łodzi.

REJESTRACJA ŁODZI – GDZIE I ZA ILE
Rejestracji można dokonać tutaj. Jeśli chodzi o koszt zarejestrowania łodzi to w przypadku nowej łodzi wynosi on 400 NOK. W cenę tę wliczony jest dowód rejestracyjny łodzi (nor. båtkort), 2 znaczki rejestracyjne (nor. båtskilt) oraz roczna opłata. W przypadku przerejestrowania łodzi opłata wynosi 250 NOK i jest w nią wliczony nowy dowód rejestracyjny. Ponadto obowiązuje coroczna opłata wynosząca 100 NOK w przypadku pierwszej łodzi oraz 200 NOK w przypadku każdej kolejnej. Wyrejestrowania łodzi można dokonać na trzy sposoby: poprzez zalogowanie się na stronie, wysyłając e-mail na adres sbr@rs.no lub dzwoniąc pod numer 815 44 055.

Ubezpieczenie łodzi w Norwegii

Ubezpieczenie łodzi nie jest wymagane w Norwegii, jednak warto je wykupić. Jest ono przydatne w przypadku kradzieży łodzi lub gdy dojdzie do wypadku na wodzie. Ubezpieczenia łodzi można dokonać w lokalnej firmie ubezpieczeniowej. Wysokość składki ubezpieczeniowej jest ustalana indywidualnie w zależności od rodzaju i wartości łodzi. W większości przypadków dostępne są również różne rodzaje ubezpieczenia. Przykładowo, firma Gjensidige oferuje 4 plany dostosowane do potrzeb klienta. Najbardziej kompleksowy z nich zapewnia pomoc prawną, medyczną, ubezpieczenie przed pożarem, kradzieżą, uszkodzeniem pokładu itd. Natomiast podstawowy plan zapewnia jedynie pomoc prawną oraz ubezpieczenie przed uszkodzeniem.

Ceny łodzi w Norwegii

Podczas poszukiwania łodzi w Norwegii bardzo przydatny jest portal ogłoszeniowy finn.no, na którym można znaleźć zarówno łodzie nowe, jak i używane.
Jeśli chodzi o ceny nowych jachtów to aktualnie kształtują się one na poziomie od ok. 1 miliona NOK za mniejsze jednostki o długości około 30 stóp do 25 milionów NOK za bardzo duże jedności od długości ponad 80 stóp.
W przypadku chęci zakupu nowej żaglówki należy się liczyć z wydatkiem od 2 do 4 milionów NOK. Jeśli natomiast chodzi o ceny łodzi motorowych, to oscylują one w granicach od 100 tys. NOK do ponad 1 miliona NOK.
Jeśli chodzi o ceny łodzi używanych to kształtują się na poziomie od 200-400 tysięcy NOK za jachty z lat osiemdziesiątych do blisko 30 milionów NOK za luksusowe konstrukcje od długości blisko 100 stóp.
W przypadku zainteresowania używanymi żaglówkami należy zgromadzić od 7000 NOK za małe żaglówki typu sunstar do ponad 1 miliona NOK za żaglówki o długości ponad 40 stóp.
Ceny używanych łodzi motorowych oscylują w przedziale od 5000 NOK za łodzie z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych do ponad 3 milionów NOK za sportowe łodzie motorowe z silnikiem o mocy blisko 3000 KM.

Przykładowe przystanie w Norwegii

NAZWA PRZYSTANI MIEJSCOWOŚĆ MAKSYMALNA DŁUGOŚĆ ŁODZI CENA STRONA WWW TELEFON POZOSTAŁE
Stavanger Marina Stavanger 50 stóp 1500-2000 NOK za każde 3,28 stopy łodzi/rok link 51 85 92 00 Toalety, pralnie, WC, prąd, woda bieżąca.
Aker Brygge Oslo 200 stóp W sezonie letnim od 8 do 18 – 200 NOK za godzinę, po 18 – 13 NOK za godzinę link 22 83 19 90 Toaleta, WC, prąd, woda bieżąca, wi-fi, prysznice.
Vågen Bergen Bergen Większe niż 50 stóp 300 NOK za dobę link 959 89 980 Sklepy, pralki, wodna stacja benzynowa, prysznice, toalety, bieżąca woda i prąd.
Kristiansand Gjestehavn Kristiansand 60 stóp Od 1 czerwca do 31 sierpnia
*łódź do 30 stóp – 210 NOK/dzień
*łódź od 31 do 45 stóp – 260 NOK/dzień
*łódź od 46-60 stóp – 360 NOK/dzień
link Brak Sklepy, pralki, prysznice, toalety, prąd, woda bieżąca.
Riska Båtforening Hommersåk 40 stóp *łódź do 20 stóp – 42 000 NOK/rok
*łódź od 21 do 30 stóp – 60 000 NOK/rok
*łódź od 31 do 40 stóp – 77 000 NOK/rok
link 995 01 169 Toalety, bieżąca woda, bankomat, prysznice, pralki.

Własna łódź – słowniczek

SŁÓWKO DEFINICJA
Motorbåt Łódź motorowa
Seilbåt Żaglówka
Lystbåt Jacht
Lystbåthavn / Marina Przystań
Knop Węzeł (jednostka prędkości)
Seil Żagiel
Fortøyning Cuma
Båtkort Karta rejestracyjna łodzi
Båtskilt Znaczek rejestracyjny łodzi
Havn Port
Motor Silnik
Anker Kotwica

FAQ

1. Czy do pływania łodzią w Norwegii potrzebne są jakieś uprawnienia? Pokaż odpowiedź

2. Czy osoby niepełnoletnie mogą kierować łodzią w Norwegii? Pokaż odpowiedź

3. Gdzie można wyrobić świadectwo żeglarskie? Pokaż odpowiedź

4. Jak można umówić się na egzamin żeglarski? Pokaż odpowiedź

5. Jakie dane należy podać przy składaniu wniosku o egzamin żeglarski? Pokaż odpowiedź

6. Jakie są opłaty za egzamin żeglarski? Pokaż odpowiedź

7. Czy kamizelka ratunkowa jest wymagana podczas przebywania na łodzi? Pokaż odpowiedź

8. Czy w Norwegii dozwolone jest kierowanie łodzią pod wpływem alkoholu? Pokaż odpowiedź

9. Czy rejestracja łodzi w Norwegii jest obowiązkowa? Pokaż odpowiedź

10. Gdzie można zarejestrować łódź w Norwegii? Pokaż odpowiedź

11. Ile kosztuje rejestracja łodzi w Norwegii? Pokaż odpowiedź

12. W jaki sposób można wyrejestrować łódź? Pokaż odpowiedź

13. Czy ubezpieczenie łodzi jest wymagane w Norwegii? Pokaż odpowiedź

14. Jak kształtują się ceny ubezpieczeń łodzi w Norwegii? Pokaż odpowiedź

15. Jak kształtują się ceny łodzi w Norwegii? Pokaż odpowiedź