Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót

Akademiki w Norwegii

Akademiki w Norwegii

Najpopularniejszą formą zakwaterowania studentów, tak jak i w innych krajach, w Norwegii pozostają akademiki. Korzystają z nich niemal wszyscy studenci zagraniczni. Mieszkanie poza akademikiem jest najczęściej zbyt kosztowne i nieopłacalne. Standard pokoi w akademikach norweskich jest dobry i warto przemyśleć tę opcję zakwaterowania, zwłaszcza, że możliwości doboru odpowiedniego pokoju są spore.

Jakie są możliwości zakwaterowania?

Norweskie akademiki w największych miastach oferują różne opcje zamieszkania, w pokojach o zróżnicowanym standardzie. Wszystkie pokoje są jednoosobowe, różnią się tylko dostępem do pozostałych pomieszczeń. Najtańszą dostępną opcją jest posiadanie własnego pokoju i łazienki oraz dzielenie reszty powierzchni z innymi lokatorami, których najczęściej jest 8-10. Najczęściej spotyka się pokoje na kształt dwupokojowego mieszkania dla dwóch osób, ze wspólną kuchnią oraz łazienką. Istnieją także pokoje w akademikach, które stanowią kompletnie niezależne mieszkanie. Na powierzchniach wspólnych najczęściej znajdują się indywidualnie przypisane do każdego lokatora zamykane miejsca do przechowywania żywności i naczyń, a ponadto oczywiście lodówkę, zlewozmywaki, kuchenkę i piekarnik. Łazienki nie należą do największych, ale każdy mieszkaniec akademika z reguły posiada swoją własną, więc zaspokajają podstawowe potrzeby. Pokoje nie są wyposażone w nic, poza podstawowymi meblami. Standard norweskich akademików jest – w porównaniu do polskich realiów – naprawdę dobry.

Jak dostać akademik?

Aby otrzymać pokój w akademiku należy zgłosić się do odpowiedniej organizacji, która ma podpisaną umowę z uczelniami. W największych miastach jest to Fundation for Studen Life (Oslo – www.sio.no, Trondheim – www.sit.no). O akademik jako student zagraniczny można występować po uzyskaniu potwierdzenia z biura NTNU, czyli do spraw studentów spoza Norwegii (http://www.ntnu.edu/international). Takie potwierdzenie jest wystawiane za pośrednictwem uczelni. Następnie potwierdza się w organizacji zajmującej się administracją akademikami chęć wynajęcia pokoju. Aplikację o przyznanie miejsca należy składać jak najszybciej, ponieważ proces weryfikacji może trwać nawet kilka miesięcy. Miejsce w norweskim akademiku może otrzymać zarówno pojedynczy student, jak również pary, a nawet pary z dziećmi. Po uzyskaniu miejsca, należy niezwłocznie wpłacić kaucję, która zwrócona będzie kilka tygodni po opuszczeniu akademika. Wynosi ona około 3000-5000 koron.

Jakie są koszty zamieszkania w akademiku?

Koszty wynajmu akademika zaczynają się od około 2000 koron za lokum w pokoju z łazienką i wspólną powierzchnią kuchenną. Miejsce w mieszkaniu dwuosobowym to koszt około 3000 koron. Pełny cennik można obejrzeć na stronach zajmujących się przydziałem pokoi. Dodatkowe opłaty to zazwyczaj koszty prania i suszenia ubrań – to około 15-20 koron za jednorazowe skorzystanie z pralek i suszarek. Jeżeli wyprowadzamy się z pokoju, powinniśmy go posprzątać, gdyż pozostawienie nieporządku będzie skutkowało doliczeniem do naszego rachunku opłaty za sprzątanie – a ta wynosić może prawie 1000 koron. Dodatkowe koszty wiążą się także z zagubieniem klucza lub uszkodzeniem jakiegoś sprzętu. Koszty naprawy naliczane przez akademik nie są małe – za klucz możemy zapłacić nawet około 500-700 koron, podobnie za uszkodzony sprzęt.

FAQ turystyka zdrowotna

1. Czy tańsze jest mieszkanie w akademiku czy w wynajętym prywatnym mieszkaniu? Pokaż odpowiedź

2. Czy mogę wynająć jeden pokój w akademiku razem z chłopakiem? Pokaż odpowiedź

3. Czy w akademikach ponosi się jakieś dodatkowe opłaty, np. za internet?
Pokaż odpowiedź

4. Kiedy wpłacić kaucję za pokój w akademiku? Pokaż odpowiedź

5. Kiedy dostanę z powrotem swoją kaucję za pokój? Pokaż odpowiedź

6. Nie otrzymałem zwrotu pełnej kwoty kaucji. Co może być tego przyczyną? Pokaż odpowiedź