Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Szczepienia
Norweski akt urodzenia
EKUZ

PSYCHOLOG W NORWEGII

Psycholog w Norwegii

Obcokrajowcy w Norwegii często mają problem z uzyskaniem pomocy medycznej, głównie ze względu na nieznajomość reguł panujących w norweskiej służbie zdrowia i tutejszego systemu. Sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy chodzi o pomoc psychologiczną. Polacy najczęściej nie mają pojęcia jak ją uzyskać i gdzie się udać po poradę. Warto zapoznać się z ogólnymi regułami dotyczącymi pomocy psychologicznej w Norwegii, zwłaszcza, że wśród obcokrajowców zamieszkujących ten kraj występuje największy odsetek zaburzeń nastroju, depresji i załamań psychicznych. Jak w takich przypadkach uzyskać pomoc i profesjonalne wsparcie?

Zawód psychologa w Norwegii

Norweskie prawo bardzo szczegółowo reguluje zasady pełnienia zawodu psychologa. Wszystkie wytyczne, dotyczące tego, kto i w jakim trybie może zostać psychologiem, ustalone są ustawowo. W trakcie studiów psychologicznych należy odbyć wskazaną liczbę praktyk zawodowych i uczestniczyć w zajęciach i seminariach nakierowanych na praktykę lekarską. Następnie należy podjąć praktykę specjalizacyjną trwającą 5 lat, w trakcie których podejmuje się nie tylko naukę, ale również regularną praktykę w zawodzie oraz sezonowe zaliczenia etapów. Aby ukończyć specjalizację po studiach należy przebyć pomyślnie pełną procedurę egzaminacyjną i upoważniającą do posługiwania się mianem psychologa i otwierania prywatnych gabinetów oraz zatrudniania się w ośrodkach zdrowia i pomocy medycznej. Ze względu na tego typu wytyczne, polscy psychologowie nie mogą legalnie wykonywać zawodu w tym kraju do czasu, gdy nie uzyskają autoryzacji swojego dyplomu. Można ją zdobyć dopiero po odbyciu 1-2 letniej zawodowej praktyki na licencji. Dokładne informacje można zdobyć na stronie Norsk Psykolog Forening – www.psykol.no

Jak uzyskać pomoc psychologiczną?

Aby dostać się na wizytę psychologiczną do norweskiego specjalisty, należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego. Z nim musimy skonsultować swoje wątpliwości i poprosić o skierowanie do specjalisty-psychologa. Następnie, należy umówić się na wizytę w poradni specjalistycznej – najszybciej znajdziemy ją w lokalnym szpitalu. Można również zapytać naszego lekarza rodzinnego, który powinien być poinformowany o lokalizacjach, w których przyjmują psychologowie, także polscy. Na wizytę niestety czeka się dość długo – od kilku tygodni do kilku miesięcy. Można również udać się do gabinetu prywatnego – godzina konsultacji kosztuje jednak około 500 koron. W nagłych przypadkach można, również po pomoc psychologa, zgłaszać się do ośrodków interwencji kryzysowej.

Programy dla imigrantów

Ze względu na duży odsetek problemów natury psychicznej oraz depresji wśród imigrantów zarobkowych, większość krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym Norwegia, wprowadziło programy terapeutyczne opracowane szczególnie dla nich. Jest to pomoc obliczona specjalnie na potrzeby osób odczuwających izolację społeczną w nowym środowisku, poddanych presji i borykających się z trudami asymilacji kulturowej. Organizowane są także treningi interpersonalne i zajęcia dokształcające kompetencje miękkie. W Norwegii tego typu programami zajmuje się Polska Poradnia Psychologiczna. Można się z nią skontaktować pod numerem telefonu (0047) 462 52 590.

FAQ

1. Czy mogę udać się bezpośrednio do psychologa? Pokaż odpowiedź

2. Czy psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa? Pokaż odpowiedź

3. Czy mogę mieć jakieś problemy w pracy ze względu na to, że leczę się u psychologa? Pokaż odpowiedź

4. Czy norweskie prawo zezwala na interwencję opieki społecznej jeżeli leczę się u psychologa i zajmuję jednocześnie małymi dziećmi? Pokaż odpowiedź

5. Czy mogę uzyskać pomoc psychologa telefonicznie? Pokaż odpowiedź