Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYJAZDU DO NORWEGII

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYJAZDU DO NORWEGII

Decydując się na wyjazd do Norwegii w poszukiwaniu pracy należy się wcześniej odpowiednio przygotować. Wyjazd „w ciemno” nie jest dobrym pomysłem. Odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć wielu problemów – finansowych, związanych z poszukiwaniem pracy czy mieszkania. Poniżej w kilku punktach zostaną przedstawione informacje, które pomogą w sprawniejszym przygotowaniu się do wyjazdu do Norwegii. Pozwolą one także na szybsze zorientowanie się w sytuacji panującej w tym kraju.

ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA A SZANSA NA ZNALEZIENIE PRAC

Aby samodzielnie znaleźć pracę w Norwegii należy znać komunikatywnie co najmniej język angielski. Bez jego znajomości znalezienie pracy będzie bardzo trudne. Obecnie coraz częściej wymagana jest także znajomość języka norweskiego pozwalająca na swobodną komunikację. Warto przed wyjazdem zapisać się na kurs języka norweskiego lub spróbować samodzielnie w domu poznać podstawy tego języka (przynajmniej poziom A1 i A2). Dzięki tym podstawom łatwiej będzie szukać pracy i ewentualnie kontynuować naukę języka w Norwegii. Inwestycja w naukę norweskiego jest jedną z lepszych inwestycji przed planowanym wyjazdem.

JAKIE DOKUMENTY PRZYGOTOWAĆ PRZED WYJAZDEM

Niezbędnym dokumentem potrzebnym w Norwegii jest oczywiście dowód osobisty. Warto jednak mieć/wyrobić sobie:

  • paszport – nie jest on niezbędny przy przekraczaniu granicy, jednak ułatwia np. otworzenie w pełni funkcjonalnego konta bankowego.
  • prawo jazdy – wymagane jest na bardzo wielu stanowiskach pracy.
  • kartę EKUZ – aby w razie nagłego zachorowania móc skorzystać z pomocy medycznej. Należy pamiętać, że w Norwegii opieka medyczna nie jest darmowa – należy zapłacić określoną kwotę za wizytę u lekarza. Karta EKUZ nie zwalnia z tej opłaty. Więcej o EKUZ tutaj, więcej o opiece medycznej w Norwegii tutaj.

Należy zabrać ze sobą:

  • świadectwo maturalne lub inne poświadczające ukończenie szkoły średniej/zawodowej,
  • dyplom ukończenia studiów, najlepiej z tłumaczeniem na język angielski/norweski,
  • certyfikaty językowe,
  • zaświadczenia o ukończeniu kursów dających różne uprawnienia (np. wózki widłowe) wraz z tłumaczeniami,
  • świadectwa pracy i referencje od pracodawców wraz z tłumaczeniami – z pewnością ułatwi to znalezienie pracy, ponieważ w wielu miejscach wymaga się potwierdzenia doświadczenia zawodowego,
  • w przypadku wyjazdu z dziećmi/żoną/mężem warto wziąć ze sobą akt zawarcia związku małżeńskiego i akty urodzenia dzieci – mogą się przydać przy załatwianiu spraw urzędowych.

ILE PIENIĘDZY POTRZEBUJESZ NA START W NORWEGII

Na wyjazd do Norwegii trzeba oszczędzić sporą sumę pieniędzy. Gdy nie ma się zapewnionej pracy dobrze jest przygotować się na co najmniej miesiąc – jest to absolutne minimum. Pieniądze należy odłożyć na:

  • zakup jedzenia (o zrobieniu zapasów w kolejnym punkcie),
  • dojazd do Norwegii samolotem lub samochodem (szczegóły w kolejnym punkcie),
  • miesięczny czynsz wraz z rachunkami (minimum 3000 – 3500 koron). Trzeba liczyć się z tym, że koszty mogą być wyższe, podana kwota to jedna z minimalnych kwot znalezionych na finn.no,
  • zakup jedzenia w Norwegii (więcej o cenach tutaj), jeśli zrobiło się zapasy, to można odłożyć pieniądze na podstawowe produkty takie jak chleb, mięso czy napoje.
  • koszty dojazdów do pracy (litr benzyny średnio 13-14 koron za litr)
  • koszty związane z poszukiwaniem pracy (benzyna, bilety autobusowe itd.).

Według naszych obliczeń oraz wypowiedzi wielu osób, które przyjechały do Norwegii w ciemno, minimalna kwota jaką trzeba oszczędzić, żeby przeżyć w Norwegii 1 miesiąc to 4000 zł (ok. 8000 koron – w zależności od kursu wymiany). W tę kwotę wliczony jest czynsz za wynajęcie jednego z tańszych pokoi – 3500 koron (bez depozytu), dojazd do Norwegii samochodem na benzynę – 1500 – 2000 koron (podróż z centrum Polski do portu w Danii – Hirtshals – 1400 koron + bilet na prom do Kristiansand dla jednej osoby wraz z samochodem 600koron). Ceny biletów mogą być inne, podobnie jak koszty benzyny, podajemy jednie orientacyjne ceny wyliczone przez nas. Do powyższych koszów należy doliczyć wartość zapasów jedzenia i podstawowych środków czystości kupionych w Polsce (w naszym przykładzie będzie to 500zł – ok. 1000 koron). Z budżetu zostało 2000 koron na podstawowe zakupy w Norwegii (chleb, mleko itp.). W budżet nie są wliczone pieniądze na ewentualny powrót do Polski. Podane kwoty są orientacyjne. Bilet i mieszkanie mogą być droższe/tańsze, podobnie zapasy wzięte z Polski – każdy może przygotować je według własnego uznania.

ZAPASY NA WYJAZD

Chcąc przygotować się do wyjazdu do Norwegii na co najmniej jeden miesiąc, jak najmniejszym kosztem, należy zrobić zakupy w Polsce. Po dłuższym pobycie w Norwegii samemu można będzie ocenić, co opłaca się przywozić z Polski, a co jest w podobnej cenie i nie warto tego przewozić przez granicę. W omawianym przypadku ważna jest jednak jak największa oszczędność, więc poniżej przedstawiona zostanie lista podstawowych produktów, które warto ze sobą zabrać na początek. Opisywany przypadek dotyczy osoby, która zdecyduje się na podróż samochodem – ilość zabieranych rzeczy ogranicza jedynie wielkość samochodu. Podróż samolotem pozwala na wzięcie o wiele mniejszej ilości rzeczy.

  • Żywność:

–  żywność sucha: kasza, makaron, ryż, mąka,

–  nabiał: masło, sery,

–  wędliny pakowane próżniowo: kiełbasa, wędliny,

–  jedzenie w słoikach i puszkach: konserwy, gotowe dania,

–  kawa, herbata,

–  przyprawy,

–  olej.

  • Kosmetyki, podstawowa chemia: proszek, płyn, papier toaletowy.
  • Naczynia, patelnię, garnek.
  • Pościel, ręczniki.
  • Ciepłe ubrania.
  • Komputer lub laptopa.

JAK NAJLEPIEJ DOSTAĆ SIĘ DO NORWEGII

  • Do Norwegii można polecieć samolotem lub wybrać podróż samochodem i promem. W omawianym przypadku wybrana zostanie podróż autem ze względu na możliwość przewiezienia większej ilości rzeczy, a tym samym oszczędzenia sporej ilości gotówki na produktach zakupionych w Polsce. O podróży samolotem można poczytać tutaj, a o podróży promem tutaj.
  • Lecąc samolotem do kosztów biletu i bagażu należy doliczyć koszt dojazdu z lotniska do docelowego miejsca w Norwegii oraz koszty biletów za dojazdy do pracy/miejsc, w których będzie się szukać pracy.
  • Jadąc samochodem do kosztów promu należy doliczyć koszty benzyny (podróż do Norwegii, a potem koszty dojazdów do pracy/miejsc, w których będzie się szukać pacy). Średni koszt litra benzyny to w Norwegii 13-15 koron. W weekendy benzyna jest tańsza.
  • Autem na polskiej rejestracji można poruszać się w Norwegii do roku czasu.

FORMALNOŚCI W URZĘDACH

Po przyjeździe do Norwegii i znalezieniu pracy należy odwiedzić kilka miejsc.

1) Na stronie UDI załóż konto (tutaj), aby następnie umówić się na wizytę na policji. Wizyta ma na celu nadanie poświadczenia rejestracji w Norwegii.

* Do 3 miesięcy można przebywać w Norwegii „turystycznie”.

** W przypadku przyjazdu do Norwegii w celu poszukiwania pracy należy zgłosić się na policję przed upływem trzech miesięcy od przyjazdu do kraju, po otrzymaniu świadectwa rejestracji można przebywać w kraju maksymalnie 6 miesięcy (chyba że znajdzie się pracę lub skorzysta z łączenia rodzin – więcej tutaj).

*** Po znalezieniu pracy należy ponownie zgłosić się na policję.

2) Po wizycie na policji należy udać się do Urzędu Podatkowego (więcej informacji o urzędzie oraz adresy urzędów tutaj) w celu wyrobienia norweskiego numeru pesel: D-nummer dla osób poszukujących pracy, nieplanujących przebywać w Norwegii dłużej niż 6 miesięcy, a personnummer dla osób przeprowadzających się do Norwegii.

D-nummer i personnumer służą do załatwiania wszelkich spraw urzędowych oraz do założenia konta bankowego.
Personnummer otrzyma osoba, która ma kontrakt na mieszkanie i umowę o pracę.

3) W Urzędzie Podatkowym należy także złożyć podanie o kartę podatkową.

4) Po znalezieniu pracy i otrzymaniu norweskiego peselu należy otworzyć konto w banku.

W Oslo, Stavanger oraz w Kirkenes znajdują się Centra Obsługi Pracowników Zagranicznych. Znajdują się w nich: policja, urząd podatkowy, inspekcja pracy i urząd imigracyjny.

MIESZKANIE

Przed wyjazdem należy znaleźć mieszkanie. Mieszkania w Norwegii są drogie dla osób, które na wyjazd oszczędzają złotówki. Ceny mieszkań wahają się w zależności od regionu, wielkości czy wyposażenia.

  • Minimalna kwota jaką należy przygotować na wynajem kawalerki (hybel)/małego mieszkania(leilighet) to 6000 koron. Zazwyczaj w cenę wliczona jest woda (vann) i wywóz śmieci, czasami Internet, rzadziej prąd (strøm). Prawie zawsze trzeba zapłacić depozyt w kwocie równej wysokości co najmniej miesięcznego czynszu (maksymalna kwota depozytu to sześciokrotność miesięcznego czynszu).
  • Zamiast samodzielnego wynajęcia mieszkania można wynająć pokój w większym mieszkaniu (rom i bofelleskap) – wtedy koszty wynajmu będą nieco niższe. Ceny pokoi zaczynają się od około 3000 koron (jest to przybliżona, średnia kwota minimalna – należy liczyć się z tym, że cena może być dużo wyższa). Wynajęcie pokoju w mieszkaniu wiążę się z dzieleniem kuchni, salonu, łazienki z pozostałymi lokatorami.
  • Największy portal z ogłoszeniami to finn.no.

Więcej o wynajmie mieszkania w Norwegii można znaleźć tutaj.

Słówka przydatne przy szukaniu mieszkania można znaleźć tutaj.

GDZIE SZUKAĆ OGŁOSZEŃ O PRACĘ W NORWEGII

Ogłoszeń o pracę można szukać pod poniższymi linkami:

  • https://tjenester.nav.no/stillinger/ – strona norweskiego urzędu pracy
  • http://www.finn.no/finn/job/fulltime/result – najpopularniejszy norweski portal ogłoszeniowy
  • https://pol-nor.com/praca-w-norwegii/ – linki do różnych agencji pracy
  • https://pol-nor.com/agencje-posrednictwa-pracy-w-norwegii/ – linki do różnych agencji pracy