Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Sykemelding
Szczepienia

KRWIODAWSTWO W NORWEGII

Krwiodawstwo w Norwegii

W Norwegii rocznie rejestrowanych jest ok. 15 tysięcy nowych krwiodawców. W roku 2012 honorowych dawców krwi było ponad 100 tysięcy. Jednak zapotrzebowanie na krew jest znacznie większe. Za oddanie krwi nie przysługują żadne korzyści poza drobnymi upominkami w postaci np. koszulki lub naklejki, ma to na celu wyeliminowanie zatajania czynników dyskwalifikujących kandydatów na krwiodawcę. Oddanie krwi musi być tylko i wyłącznie aktem dobrej woli.
Szczegółowe informacje na temat krwiodawstwa w Norwegii znajdziesz TUTAJ.

Kto może zostać krwiodawcą

W Norwegii nowo zarejestrowanym dawcą krwi może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 60 lat, u której nie występują czynniki dyskwalifikujące. Przykład: całkowicie zdrowa osoba, w wieku 50 lat może zarejestrować się jako kandydat na krwiodawcę i oddawać krew przez 10 lat, aż do osiągnięcia 60. roku życia. By zostać krwiodawcą konieczna jest znajomość języka norweskiego w stopniu pozwalającym na prawidłowe zrozumienie pytań zawartych w formularzu i odpowiedzenie na nie. Kandydat na dawcę krwi musi być wolny od chorób zakaźnych i nie może być narażony na zwiększone ryzyko zakażenia HIV lub wirusowym zapaleniem wątroby. Po osiągnięciu 60 roku życia, nie można oddawać krwi.

Czynniki dyskwalifikujące kandydatów na krwiodawców

• Choroba mogąca powodować stałe lub czasowe wykluczenie z kręgu dawców krwi.
Choroba nowotworowa, choroby sercowo-naczyniowe, przeszczepy narządów takich jak: serce, płuco, wątroba są czynnikami całkowicie dyskwalifikującymi. Stany grypopodobne, zakażenia układu moczowego, opryszczka, biegunka, grzybica powodują czasową utratę możliwości oddania krwi.
• Waga poniżej 50 kg.
• Wiek poniżej 18 lat oraz powyżej 60 lat.
• Przyjmowanie leków np. przeciwpadaczkowych, stosowanych w przebiegu chorób sercowo-naczyniowych, regulujących ciśnienie krwi oraz Ritalinu (leku stosowanego w leczeniu ADHD). W przypadku przyjęcia leków przeciwbólowych o możliwości oddania krwi decyduje lekarz. Stosowanie preparatów witaminowych oraz doustnych środków antykoncepcyjnych nie wyklucza możliwości oddania krwi. .
• Stosowanie narkotyków aplikowanych drogą iniekcji.
• Kontakty homoseksualne w przypadku mężczyzn.
• Prostytucja.
• Zamieszkiwanie w sposób ciągły przez okres co najmniej 6 miesięcy obszarów, gdzie malaria jest chorobą endemiczną.
• Transfuzja krwi, jeśli miała miejsce w Wielkiej Brytanii po roku 1980.

Jak zostać krwiodawcą – krok po kroku

• Pierwszym krokiem na drodze do bycia dawcą krwi w Norwegii jest zarejestrowanie się jako osoba chętna. Można to zrobić za pomocą strony internetowej, wypełniając formularz, który dostępny jest TUTAJ.
• Po pewnym czasie wystosowany zostanie list z ogólnymi zasadami dotyczącymi krwiodawstwa w Norwegii. Wyznaczone zostaną również: miejsce, data i godzina pierwszego pobrania krwi.
• Po przybyciu do stacji krwiodawstwa należy wypełnić formularz, który następnie zostaje sprawdzony przez lekarza podczas wywiadu. Oprócz wywiadu lekarz przeprowadza również pomiar ciśnienia.
• Kolejny etap to pobranie pierwszej próbki krwi. Kandydat na dawcę krwi zostaje skierowany do domu, ponieważ oddana próbka musi przejść badania w kierunku oznaczenia grupy krwi.
• Po ok. 4-5 tygodniach otrzymuje się zaproszenie na oddanie krwi.
• Po oddaniu krwi otrzymuje się drobny prezent w postaci np. t-shirtu.
• Bezpośrednio po oddaniu krwi można zgłosić chęć bycia dawcą szpiku kostnego. Wiąże się to z koniecznością oddania kolejnej próbki, która zostaje następnie oznaczona pod względem antygenów zgodności tkankowej.

„Jak uniknąć skutków ubocznych oddania krwi”

Skutki uboczne oddania krwi występują rzadko i są lekkie oraz krótkotrwałe. Niemniej jednak warto wiedzieć co zrobić, aby ich uniknąć.
Oto kilka rad:
• Należy przyjmować dużo płynów przed, w trakcie oraz po oddaniu krwi.
• Dobrze jest zjeść posiłek w ciągu 3 godzin poprzedzających oddanie krwi.
• Nie należy oddawać krwi w stanie zmęczenia lub stresu.
• Po oddaniu krwi należy ucisnąć miejsce wkłucia przez co najmniej 3 minuty oraz unikać podnoszenia ciężkich rzeczy przez pierwszych kilka dni.
• Należy unikać wysiłku fizycznego oraz pozycji stojącej przez pierwsze 24 godziny od oddania krwi.
• Należy koniecznie poinformować osobę pobierającą krew o odczuwanym bólu lub dyskomforcie
Wystąpienie jakichkolwiek objawów niepożądanych należy zgłosić stacji krwiodawstwa.

FAQ

1. Czy kobiety ciężarne i karmiące mogą oddawać krew? Pokaż odpowiedź

2. Czy można oddać krew będąc przeziębionym? Pokaż odpowiedź

3. Czy mogę oddać krew bezpośrednio po powrocie z podróży? Pokaż odpowiedź

4. Czy można oddać krew bezpośrednio po przebyciu szczepienia? Pokaż odpowiedź

5. Czy można oddać krew po ukąszeniu kleszcza? Pokaż odpowiedź

6. Jak długo nie można oddawać krwi po zrobieniu sobie tatuażu? Pokaż odpowiedź

7. Czy to prawda, że osoby przebywające w Wielkiej Brytanii przez ponad rok między 1980 a 1996 rokiem, nie mogą oddawać krwi w Norwegii? Pokaż odpowiedź

8. Jakie pytania, oprócz tych dotyczących stanu zdrowia, może zadać lekarz podczas wywiadu? Pokaż odpowiedź

9. Mam 62 lata – czy mogę zarejestrować się jako nowy krwiodawca? Pokaż odpowiedź

10. Jakie są skutki uboczne oddawania krwi? Pokaż odpowiedź

11. Jaką diagnostykę przechodzi próbka krwi? Pokaż odpowiedź

12. Otrzymałam wezwanie ze stacji krwiodawstwa. Mam się stawić w celu oddania kolejnej próbki krwi, co to oznacza? Czy powinnam się niepokoić? Pokaż odpowiedź

13. Czy w przypadku wykrycia w mojej krwi zakażenia wirusem HIV lub innym, stacja krwiodawstwa poinformuje mnie o tym? Pokaż odpowiedź