Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Formularze urzędowe
Antyki

PASZPORT W NORWEGII

Paszport w Norwegii

Ponieważ Polska jest członkiem EOG oraz UE, a Norwegia należy do EOG, nasze kraje obowiązuje reguła swobodnego przepływu granicznego. Oznacza to, że każdy obywatel Polski może przekroczyć granicę norweską na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Paszport jest dokumentem pozwalającym również na poruszanie się pomiędzy innymi krajami i jest najwygodniejszym dokumentem do legitymowania się na przejściach granicznych. Paszport może być przydatny także dla uzyskania zwrotu podatku VAT. Paszport powinny posiadać także zwierzęta podróżujące z nami.

Jak wyrobić paszport w Norwegii?

1. Wyrabianie paszportu w Norwegii odbywa się za pośrednictwem Ambasady Polskiej w Oslo lub konsulatów polskich.

2. Kosztuje, w zależności od okoliczności i wieku – od 250 do 2000 koron.

3. Najpierw należy umówić się na wizytę w Wydziale Konsularnym za pośrednictwem strony internetowej https://secure.e-konsulat.gov.pl oraz wydrukować potwierdzenie wizyty.

4. Na wizytę należy stawić się osobiście. Nie dotyczy to jedynie dzieci poniżej lat 5, których obecność jest wskazana, ale nieobowiązkowa.

5. Należy dostarczyć następujące dokumenty:
a) wypełniony drukowanymi literami wniosek paszportowy. Podpisujemy go dopiero w obecności urzędnika.
b) Zdjęcie paszportowe: Zdjęcia paszportowe są kolorowe i mają 3,5 x 4,5 cm, powinny być wykonane w ciągu ostatniego półrocza . Powinny ukazywać twarz patrzącą na wprost, na jasnym i jednolitym tle. Oczy muszą być otwarte a usta zamknięte. Nie wolno mieć na sobie nakrycia głowy ani okularów z ciemnymi szkłami.
c) Aktualnie posiadany polski paszport lub odpis aktu urodzenia oraz dowód osobisty, gdy nie posiadało się jeszcze paszportu, lub oświadczenie o okolicznościach i dacie utraty paszportu.

6. Na paszport oczekuje się około 6 tygodni.

7. Paszport należy odebrać osobiście. Nie trzeba umawiać się na wizytę w celu odbioru paszportu.

Paszport dla dziecka

Dzieciom poniżej 5 roku życia wydaje się paszporty tymczasowe. Należy złożyć:
– wniosek paszportowy;
– jedną fotografię;
– pisemną zgodę obojga rodziców (podpisaną w obecności urzędnika lub z poświadczeniem własnoręczności podpisu);
– paszporty lub dowody osobiste rodziców;
– oryginał polskiego odpisu aktu urodzenia dziecka wydany przez USC;
– polski akt małżeństwa rodziców lub akt uznania ojcostwa i odpisy aktów urodzenia rodziców;

Dzieciom poniżej 13 roku życia wydaje się paszporty o ważności do 5 lat. Jeżeli dziecko posiadało paszport wcześniej, należy mieć go ze sobą podczas składania wniosku, podobnie gdy dziecko było wpisane do paszportu rodzica.

Odzyskiwanie podatku VAT

Jeżeli dokonałeś w Norwegii zakupów i chcesz zabrać je do Polski, możesz ubiegać się o zwrot podatku VAT od ceny tych przedmiotów. Musisz uzyskać w sklepie druk TAX Free i mieć przy sobie dowód zapłaty lub – jeśli sklep nie należy do sieci Global Refund – sklep musi wystawić ci wywozową deklarację celną. Takie dokumenty okazuje się wraz z zakupionym towarem oraz paszportem w punkcie odbioru podatku VAT dla turystów – punkty znajdują się na wszystkich lotniskach oraz samochodowych przejściach granicznych.

Paszport dla zwierząt

Psy, koty, a także inne zwierzęta domowe mogą być przewożone przez granicę z Norwegią na podstawie europejskiego paszportu dla zwierząt. Taki dokument wyrabia się w Krajowej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej, za pośrednictwem lekarzy weterynarii, na podstawie dokumentów, które zawierają dane właściciela i samego zwierzęcia. Informacje dotyczące pupila, które są niezbędne, to imię, gatunek, rasa, płeć, data urodzenia oraz umaszczenie. Ponadto należy przedstawić zaświadczenia lekarskie o przebytych szczepieniach i chorobach. Każde zwierze musi posiadać elektroniczny chip identyfikujący – informacje na jego temat również umieszcza się w paszporcie.

FAQ

1. Czy wszystkie tereny Norwegii mogę odwiedzić bez paszportu? Pokaż odpowiedź

2. Urodziłam dziecko w Norwegii, więc nie mam polskiego aktu urodzenia do wyrobienia paszportu, czy to problem? Pokaż odpowiedź

3. Czy można być zwolnionym z opłaty za wyrobienie paszportu? Pokaż odpowiedź

4. Czy polskie zdjęcie nadaje się do paszportu wyrabianego w Norwegii? Pokaż odpowiedź

5. Czy ambasada wyda mi paszport tymczasowy w przypadku zgubienia starego? Pokaż odpowiedź

6. Czy ambasada może odmówić mi wydania paszportu? Pokaż odpowiedź

7. Czy mogę posłużyć się międzynarodowym odpisem polskiego aktu urodzenia? Pokaż odpowiedź

8. Czy po zmianie danych osobistych muszę zmienić paszport? Pokaż odpowiedź

9. Ile mam czasu na zmianę paszportu po zmianie danych osobistych? Pokaż odpowiedź

10. Czy jeśli ojciec ma odebrane prawa rodzicielskie to musi stawić się przy wnioskowaniu o paszport dla dziecka? Pokaż odpowiedź

11. Czy za paszport można zapłacić przelewem lub kartą? Pokaż odpowiedź