Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
31/01/2017

Jak rozpocząć studia w Norwegii?

W Norwegii, podobnie jak w większości państw europejskich, obowiązuje system boloński. Oznacza to, że edukacja wyższa na zdecydowanej większości kierunków składa się z trzech lat studiów licencjackich, dwóch lat studiów magisterskich i trzyletnich studiów doktoranckich. Studia można podjąć na pięciu rodzajach uczelni: na uczelni publicznej(universiteter), na uniwersytecie zawodowym (vitenskapelige høyskoler), w prywatnej szkole wyższej (private høyskoler), w publicznym koledżu uniwersyteckim (høyskoler), lub na uczelni nadzorowanej przez norweskie ministerstwo obrony.

open-book-1428428_1920

Jeśli chodzi o najbardziej popularne kierunki to sprawa przedstawia się podobnie jak w Polsce. Młodzi ludzie najchętniej wybierają prawo, weterynarię, medycynę, czy psychologię.

Rekrutacja

Proces rekrutacji na studia w Norwegii przebiega różnie dla kandydatów posiadających stały pobyt na terenie kraju i dla kandydatów zagranicznych. Tych pierwszych obowiązuje norweski system rekrutacji – NUCAS. Natomiast kandydatury obcokrajowców każda uczelnia rozpatruje w ramach swojego wewnętrznego procesu rekrutacji. By aplikować o indeks w pierwszej kolejności należy zarejestrować się w systemie internetowym, a następnie złożyć w dziekanacie uczelni następujące dokumenty przetłumaczone na język norweski lub angielski przez tłumacza przysięgłego: świadectwo dojrzałości, kserokopia dowodu tożsamości, zdjęcia oraz podania o przyjęcie na studia. Nabory trwają zazwyczaj w przypadku studiów licencjackich do 1 lutego, a w przypadku studiów magisterskich do 15 kwietnia. Oczywiście podstawowym wymogiem, żeby móc wziąć udział w rekrutacji jest ukończenie szkoły średniej i uzyskanie świadectwa maturalnego, jednak niektóre uczelnie mogą wymagać dodatkowych umiejętności, najczęściej dotyczących przygotowania zawodowego. Warunkiem koniecznym do studiowania na terenie Norwegii jest udokumentowanie perfekcyjnej znajomości języka angielskiego lub norweskiego. Oprócz odpowiedniego dokumentu, należy też pomyślnie zdać test językowy organizowany przez uczelnię.

Zakwaterowanie

Studenci, którzy pochodzą spoza rejonu danej uczelni, tak jak studenci zagraniczni mogą starać się o przydzielenie do akademika studenckiego. Żeby uzyskać taki przydział należy złożyć podanie o przydzielenie pokoju w studenckim biurze socjalnym. Koszt miejsca w akademiku to około 1500 – 2000 koron, do czego należy doliczyć około 250 koron opłat za prąd. Mieszkańcy akademika mogą liczyć na samodzielne pokoje z łazienką, a także wspólną kuchnią. Istnieje też możliwość zamieszkania w akademiku o wyższym standardzie, ale opłaty za ich wynajęcie są o wiele wyższe. Każdy nowy mieszkaniec powinien wpłacić określoną kwotę depozytu i zapłacić za dwa miesiące z góry.

Opłaty związane ze studiami

Same studia w Norwegii są bezpłatne, jednak każdy student jest zobowiązany do uiszczenia semestralnej opłaty w wysokości 300 – 600 koron. Ta kwota gwarantuje zniżki studenckie na przejazdy, dostęp do opieki zdrowotnej na terenie kampusu czy dostęp do wydarzeń kulturalnych. Opłata jest obowiązkowa i stanowi warunek kontynuowania nauki.

Procedura starania się o pobyt

Po przyjęciu na studia niezbędnym krokiem dla osób spoza Norwegii jest uzyskanie pozwolenia na pobyt. Taki wniosek należy złożyć bezpośrednio w urzędzie, albo poprzez konsulat lub ambasadę. Warunki, które należy spełnić, by takie pozwolenie otrzymać to: uzyskanie przyjęcia na studia na uczelni lub w szkole wyższej uznawanej przez państwo norweskie, posiadanie środków finansowych niezbędnych do utrzymania się przez okres studiów, podjęcie studiów w pełnym wymiarze godzin, organizacja zakwaterowania i udokumentowanie planu studiów za pomocą formularza „study plan for students”. Po więcej szczegółowych informacji na temat studiowania w Norwegii zapraszamy do odwiedzenia zakładki „studia w Norwegii” na naszej stronie internetowej.

Większość polskich uczelni, oferuje swoim studentom wszelkiego rodzaju zagraniczne programy studenckie.

                                                                                                                                                                                                                                                                              


Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=