Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Powrót
Norweskie filmy
Muzyka

HARCERSTWO W NORWEGII

Norweskie organizacje harcerskie

W Norwegii istnieją dwie organizacje zrzeszające młodych ludzi – harcerskie i młodych skautów. Charakterystycznym strojem dla obydwu organizacje są kolory ich koszulek – harcerze noszą zielone uniformy, natomiast skauci szare. Obie organizacje często próbują razem realizować wspólne projekty.

Skauci

www.speiding.no
Norweskiemu Stowarzyszeniu Skautów służy ponad 20 tysięcy członków w 450 jednostkach lokalnych. Ich główną misją jest rozwój intelektualny i fizyczny uczestników, który ma pozwolić młodzieży się usamodzielnić. To świetny sposób na ukształtowanie odpowiedzialnych obywateli Norwegii poprzez „życie na zewnątrz”, zaangażowanie ich w społeczności międzynarodowe, a także poprzez doświadczenie skautów otwartość na świat.
Norweskie Stowarzyszenie Skautów zostało założone w 1978 roku w wyniku połączenia starego Stowarzyszenia Skautów, założonego w 1910 roku z Dziewczęcym Stowarzyszeniem Przewodniczek z roku 1921.
Dzisiaj stowarzyszenie jest podzielone na grupy wiekowe; bobry (w wieku 6-8 lat), młode ciasteczka(8-10 lat), przewodnicy(10-16 lat), oraz łaziki(16-24 lata).
Norweska Krajowa Rada, z siedzibą w Oslo, do której należy 7 członków jest wybierana przez Zgromadzenie Ogólne. Rada jest odpowiedzialna za prawidłowe przeprowadzanie uchwał, a także za wspieranie codziennego życia harcerskiego w Norwegii.
GŁÓWNA SIEDZIBA SKAUTÓW:
Norges speiderforbund
St. Olavs gate 25, 0166 Oslo, Norway
Tel.: +47 22 99 22 30
Telefax: +47 22 99 22 50
E-mail: nsf@speiding.no
ZNAJDŹ SKAUTÓW W SWOJEJ OKOLICY:
www.speiding.no
ZASADY I WARTOŚCI SKAUTINGU:
NSS opracowało strategiczny plan na lata 2007-2016, który daje pierwszeństwo jakości przywództwa, zaangażowania społecznego i wzrostu członkostwa.
PRAWO SKAUTÓW:
1. Przewodnicy i skauci są otwarci na Boga i Jego słowa
2. Przewodnicy i skauci ponoszą odpowiedzialność za siebie i za innych
3. Przewodnicy i skauci są pomocni i taktowni
4. Przewodnicy i skauci są dobrymi przyjaciółmi
5. Przewodnicy i skauci są uczciwi i wiarygodni
6. Przewodnicy i skauci znają i chronią środowisko
7. Przewodnicy i skauci działają na własną rękę i próbują zrozumieć innych
8. Przewodnicy i skauci dają z siebie wszystko pomimo trudności
9. Przewodnicy i skauci są skromni i próbują funkcjonować samodzielnie
10. Przewodnicy i skauci pracują dla pokoju i porozumienia między ludźmi
OBIETNICA SKŁADANA PRZEZ SKAUTÓW:
„Obiecuję, aby najlepiej jak potrafię być otwartym na słowo Boże, pomagać innym i żyć według Prawa Harcerskiego i Przewodnika”.
PROGRAM SKAUTÓW:
Program edukacyjny dzieli się na cztery różne poziomy wiekowe, obejmujące różne stopnie patrolów, oraz umiejętności wzmocnienia i praktycznej wiedzy. Uczestnicy doświadczają stałego postępu w rozwoju osobistym. Po zawarciu pojedynczego działania w ramach programu otrzymują od zwiadowców odznaki aktywności. Ponadto, mogą się angażować w różne tematy, zdobywając tym samym różne odznaki tematyczne. Uczestnicy spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu przez cały rok. Zwiedzają tereny pieszo, ale także na nartach, kajakach, łodziach. Uczą się także, jak korzystać z mapy i kompasu. Uczestnicy nabywają również praktyczne umiejętności radzenia sobie w trudnych warunkach, np. rozpalając ognisko i przygotowywać posiłki na otwartym ogniu przez cały rok. Wspinaczka, chodzenie po lodowych i górskich terenach są również wyzwaniem, ale stanowią typowe zajęcie dla skautów.
KURS NA LIDERA SKAUTÓW:
Szkolenie, aby zostać liderem skautów rozpoczyna się już w podstawowych patrolach. Skauci zdobywają doświadczenie wśród rówieśników, na spotkaniach, wycieczkach, biorąc odpowiedzialność za siebie i innych, już od najmłodszych lat. Szkolenie dla liderów, jest przeprowadzane dla osób powyżej 16 roku życia. Podzielone jest na kurs podstawowy i zaawansowany. Podstawowa część obejmuje szkolenie BHP, a także podstawy przywództwa. Zaawansowany etap to już część praktyczna, kształtująca typowo na liderów. Aby przejść do etapu zaawansowanego, w ciągu dwóch lat od zarejestrowania się jako lider, należy wykonać kurs podstawowy.
MIĘDZYNARODOWE ZJAZDY SKAUTÓW:
Co cztery lata, NSS organizuje „National Scout Jamboree”, czyli międzynarodowy zjazd wszystkich skautów. Na tym wydarzeniu mile widziani są wszyscy miłośnicy skautingu. Najbliższe międzynarodowe spotkanie odbędzie się w roku 2017 w północnej Norwegii w Bodø. Więcej informacji na stronie miasta www.visitbodo.com.

Miejsca wypoczynkowe w stylu skautowskim

NSS posiada własne tereny, idealne dla zorganizowanych grup, które mają ochotę przez chwilę zakosztować życia prawdziwego skauta. Ceny i terminy wynajęcia terenów uzgadnia się osobiście z NSS. Ich charakterystyka przedstawia się następująco:
Solstølen – przytulna chata w płaskowyżu Hardangervidda. Jest jednym z dwóch kempingów krajowych, należących do organizacji. Obszar ten nadaje się idealnie również do jazdy na rowerze w Rallarvegen, turystyki pieszej, oraz narciarstwa. To także świetne miejsce dla sportów wodnych, takich jak pływanie i wędkowanie w pobliskim jeziorze Sløddfjorden. Solstølen doskonale nadaje się do zajęć na świeżym powietrzu. W środku chaty znajduje się duża przestrzeń z miejscem na podłączenie projektora wideo i flipcharta. Topografia terenu jest dość wymagająca, ale całkowicie bezpieczna. To świetne miejsce na naukę budowania i spania w jaskiniach śniegu. Sama chata może pomieścić maksymalnie 17 osób. Toalety znajdują się na zewnątrz budynku. Pod natomiast, znajduje się piwnica do przechowywania żywności. W lecie, chata czerpie zimną wodę z własnej studni. Zimą natomiast, goście otrzymują wodę z pobliskiego jeziora, lub gdy stopnieje śnieg. Jeśli chcesz rozpalić ognisko – musisz sam wybrać się na poszukiwanie drewna. Oczywiście, zapewnione są specjalne obiekty, w których można je odnaleźć.
Tredalen – idylliczny nadmorski kemping na wlocie Oslofjord. Doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych i lądowych. To świetne miejsce na pływanie, łowienie ryb, kajakarstwo. Interesująca jest również wycieczka do Ytre Hvaler – pobliskiego parku narodowego. Tredalen nadaje się również do małych spotkań lub krótkich kursów. Cały teren składa się z trzech budynków i dwóch kempingów. Tredalen pomieści łącznie 30 osób w budynkach, oraz około 350 w terenach namiotowych. W głównym budynku znajduje się kuchnia, salon, jadalnia, oraz dwie sypialnie na piętrze. Na drugim piętrze znajdują się dwa następne pokoje oraz internat. Toalety znajdują się na zewnątrz budynków. W trzecim budynku znajduje się sprzęt do gotowania, bez energii elektrycznej. Oprócz budynków, wynająć można również cztery łodzie. Można również bezpłatnie wypożyczać łodzie, canoes i kajaki. Tredalen ma własną studnię w okresie letnim. Woda ta nie jest odpowiednia do picia, ale może służyć idealnie do prania. Każdy z domków posiada piec i opał dostępny dla gości.
Havbraatt – piękny i długi(45m), drewniany statek z szyprem, zbudowany w 1997 roku. Znajduje się w południowej części miasta Risør, obszarze, o silnej tradycji rzemiosła morskiego. Statek nie posiada stałego portu. Może być wynajęty na dni weekendowe, ale również i na dłuższe „wypady”. Statkiem oczywiście kieruje profesjonalny kapitan, który od lat jest zaznajomiony ze specyfikacją łodzi. Udział w morskiej wyprawie może wziąć aż 11 osób. Niestety, ze względu na norweską pogodę, łódź jest dostępna tylko w miesiącach maj-wrzesień.

Harcerze

www.kmspeider.no
Norweskie harcerstwo z roku na rok staje się coraz popularniejszą rozrywką dla młodych ludzi. Obecnie, jest ich już ponad 130 tysięcy, łącząc aż 320 grup w całym Królestwie Fiordów. Organizacja ta zrzesza już od najmłodszych lat – członkiem może zostać już sześcioletnie dziecko. To coś więcej niż zabawa – to praktyczne zdobycie umiejętności radzenia sobie trudnych sytuacjach.
CEL:
Harcerze skupiają się głównie na doświadczeniach związanych z otaczającym nas światem. Angażują członków w poznanie przyrody, a także przyuczają do życia w zgodzie i braterstwie. Harcerstwo to też nauka chrześcijańskiej wiary, a także rozwoju całego człowieka. Harcerze pomagają młodym ludziom rozwijać się zarówno fizycznie jak i duchowo. Działania harcerskie zapewniają wpływ rosnącej odpowiedzialności w ścisłej relacji do natury i innych istot ludzkich.
PROGRAM:
Harcerze spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, właściwie przez cały rok, w każdych warunkach pogodowych. Harcerze badają norweską przyrodę pieszo, na nartach, kajakach, poznając zarówno rośliny jak i dzikie zwierzęta. Harcerze uczą się korzystać z map i kompasu. To także dobry sprawdzian sprawnościowy, ze względu na organizacje wspinaczek górskich i lodowych, a także rozpalania ogniska na czas. Do harcerstwa norweskiego należy już 350 różnych grup z całego kraju. Norweskie harcerstwo jest ściśle związane z międzynarodowym ruchem harcerstwa.
GRUPY WIEKOWE:
Cały program jest podzielony na różne grupy wiekowe: odkrywcy(6-8 lat), tropiciele(9-10 lat), wędrowcy(11-15), łaziki 16 lat wzwyż – docelowo 22. Liderzy wybierani są po ukończeniu 17. Roku życia.
PROGRAM „HARCERZE RODZINOM”:
Świetnym pomysłem wprowadzonym przez harcerzy jest program „Harcerze rodzinom”. Ma on na celu pomoc i zapewnienie opieki rodzinom, w szczególności tych borykającymi się z problemami. Dotyczy to również małych miejscowości i wsi, w których jest brak jednostek państwowych(policja, straż). Po dokonaniu czynności w ramach programu, harcerze otrzymują odznaki aktywności.
WIARA CHRZEŚCIJAŃSKA A HARCERSTWO:
Harcerze starają się stworzyć ciepłe i integracyjne środowisko chrześcijańskie, zapewniając działania, w których dzieci i młodzież mogą spotkać Boga w towarzystwie przywódców chrześcijańskich i przyjaciół. Na poziomie lokalnym harcerstwo ściśle współpracuje z kongregacją Kościoła Norwegii.
CZŁONKOSTWO:
Każda osoba od 6 roku życia. Do wyższych rang harcerskich mogą zostać wybrane osoby powyżej 15.roku życia. Mogą wtedy osiągnąć każdą pozycję w organizacji. W harcerstwie istnieje równouprawnienie. Jeśli lider organizacji jest kobieta – zastępcą musi być mężczyzna.
KONTAKT:
KFUK-KFUM-speiderne
Postboks 6810 St. Olavs plass
0130 Oslo
Tlf.: 22 99 15 50
E-post: post@kmspeider.no

Kalendarium

NAZWA DATA MIEJSCE CHARAKTERYSTYKA
Patruljeførerting 13.03.2015 – 15.03.2015 Nordtangen Ungdom som vil bry seg og lære måter å delta i organisasjonsdemokratiet på. (Født i ’01-’99) – See more at: www.speiderprogram.no
Vinter-Roland 27.03.2015 – 01.04.2015 Utsikten, Odda Født i ’00–’98. For deg som vil lære mer om vinterfjellet. Kurset krever ikke forkunnskaper. – See more at: www.speiderprogram.no
Ekspedycja zimowa 28.03.2015 – 01.04.2015 Seljestad Født ’99 – ’97
Turledelse vinter 01.04.2015 – 04.04.2015 Røldal. Oppmøte ved Røldal skisenter Ledere i normal fysisk form som har, eller skal ha, en lederfunksjon. Må ha gått på ski med sekk tidligere. – See more at: www.speiderprogram.no
Dagskurs: „Andakt” 11.04.2015 – 11.04.2015 Gardermoen Ledere
Landsting 2015 17.04.2015 – 19.04.2015 Bergen Medlemmer over 15 år. ( powyżej 15. Roku życia)
St. Georgsdagen 23.04.2015 – 24.04.2015 Lokalt Alle (wszyscy)
Mediekurs for unge talspersoner 24.04.2015 – 26.04.2015 Holtekilen folkehøgskole, Bærum Engasjerte speidere og rovere (født i ’01-’96) som er interessert i å være synlige speidere i media og lokalsamfunnet. – See more at: www.speiderprogram.no
Holdninger og handlinger 24.04.2015 – 25.04.2015 Havna feriepark, Tjøme Speiderledere som vil lære mer om grensesetting, etikk og overgrep. Født i ’97 og eldre. – See more at: www.speiderprogram.no
Banevoktersamling – Nordtangen 30.04.2015 – 03.05.2015 Nordtangen Rovere og spreke ledere som vil kombinere aktivitet, avkobling og lek i én og samme helg – See more at: www.speiderprogram.no
KILT – kurs i leirteknikk 22.05.2015 – 25.05.2015 Nordtangen For deg som forbereder deg til å reise på leir som patruljefører eller assistent for første gang. (Født i ’02-’99) – See more at: www.speiderprogram.no
NM i speiding 05.06.2015 – 07.06.2015 Stavanger, Rogaland Patruljer. Født i ’05-’99
Norsk Roland 126 20.06.2015 – 27.06.2015 Horve 2, Sandnes For deg som har deltatt på minst ett patruljeførerkurs, som har minst ett til to år igjen som patruljefører (Født i ’01- ’99). – See more at: www.speiderprogram.no
Nordtangensommer 27.06.2015 – 04.07.2015 Nordtangen Grupper. Speidere som har gått ut 5.trinn våren 2015 + familiespeidere – See more at: www.speiderprogram.no
Roverlandsleir 11.07.2015 – 18.07.2015 Rennesøy Rovere
World Scout Jamboree Japan 2015 28.07.2015 – 08.08.2015 Kirara-hama, Japan Speidere som har fylt 14 før leiren men ikke 18 år. – See more at: www.speiderprogram.no
Norsk Roland 127 31.07.2015 – 07.08.2015 Nordtangen For deg som har deltatt på minst ett patruljeførerkurs, som har minst ett til to år igjen som patruljefører (Født i ’01- ’99).
– See more at: www.speiderprogram.no
Norsk Roland 128 08.08.2015 – 15.08.2015 Nordtangen For deg som har deltatt på minst ett patruljeførerkurs, som har minst ett til to år igjen som patruljefører (Født i ’01- ’99). – See more at: www.speiderprogram.no
På bar bakke 10.09.2015 – 13.09.2015 Sentralt på Østlandet Voksne ledere som regner seg som erfarne innen friluftsliv, men som ønsker seg nye opplevelser, utfordringer og ferdigheter.
– See more at: www.speiderprogram.no
Dagskurs: „Barn med adtferdsvansker” 19.09.2015 – 19.09.2015 Gardermoen Liderowy
Dagskurs: „Sikkerhet og beredskap” 07.11.2015 – 07.11.2015 Sola Liderowy

FAQ

1. Jakie są zasady członkostwa? Pokaż odpowiedź

2. Czy istnieje jakiś podział grup? Pokaż odpowiedź

3. Czy istnieje górna granica przynależności? Pokaż odpowiedź

4. Czy obowiązują opłaty związane z członkostwem? Pokaż odpowiedź

5. Chcę zostać liderem grupy. Co mam zrobić? Pokaż odpowiedź

6. Czy wymagany jest specjalny uniform? Pokaż odpowiedź