Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
26/01/2016

Zwrot podatku w Norwegii, czyli co powinieneś wiedzieć, aby dostać pieniądze

Warto wiedzieć, jakie ma się prawa do odliczeń i ulg podatkowych, gdy pracuje się w Norwegii, która jest bardzo powszechnym kierunkiem migracji wśród Polaków. Każdy, kto pracuje i mieszka w Norwegii powinien już teraz pomyśleć o złożeniu zeznania podatkowego. Niezłożenie stosownego dokumentu do Urzędu Podatkowego (Skatteetaten) skutkuje naliczeniem podatku według danych urzędu, który nie ma informacji między innymi o rodzinie za granicą, zaciągniętych poza Norwegią kredytach i liczbie dni pobytu w kraju, co często jest równoznaczne z naliczeniem kwoty znacznie wyższej od niezbędnego minimum. Wiele osób płaci zbyt wysokie podatki, ponieważ nie ma świadomości jak wiele można zyskać, jeśli w odpowiednim czasie zadba się o swoje dokumenty.

Co warto wiedzieć na początku?

  • O zwrot podatku w Norwegii może ubiegać się każdy, kto legalnie pracował w kraju.
  • Złożenie zeznania podatkowego nie jest konieczne, ale często jest bardzo korzystne i wiąże się ze zwrotem znacznej sumy pieniędzy podatnikowi.
  • Podczas rozliczenia można skorzystać z ulg, takich jak Pendler lub ulga 10%.
  • Termin złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej mija 30 kwietnia 2016 roku. Jeżeli nie uda się skompletować odpowiednich dokumentów do tego czasu, należy złożyć pisemne podanie z prośbą o przedłużenie terminu rozliczenia podatkowego.
Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

korony_norweskie

Osoby, które pracują w Norwegii i dojeżdżają do rodziny w Polsce, co najmniej 3 razy w roku, mogą starać się o uzyskanie statusu osoby dojeżdżającej – Pendler. Osoby, które nie mają współmałżonka oraz dzieci w Polsce, ale są na stałe zameldowane w Polsce i posiadają w kraju własne mieszkanie, również mogą skorzystać z tej ulgi, pod warunkiem, że odwiedzają Polskę co najmniej co 3 tygodnie.  W takiej sytuacji można odpisać od podatku wydatki, które wiążą się z kosztem wyżywienia, podróżami do rodziny oraz kosztem wynajmu mieszkania.  W tym celu należy zebrać i złożyć  do norweskiego Urzędu Podatkowego stosowaną dokumentację, która obejmuje kopie wszystkich rachunków  poniesionych kosztów związanych z pracą za granicą i podróżami do rodzinnego kraju. Do zeznania podatkowego należy dołączyć także: akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci, potwierdzenie zameldowania. Wszystkie dokumenty oprócz dokumentów przedstawionych na drukach unijnych powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język norweski lub angielski.

Ulga 10% przysługuje osobom, które przebywały  w Norwegii krócej niż 183 dni w trakcie całego roku lub krócej niż 270 dni w ciągu 3 lat. W przypadku pobytu krótszego  niż 90 dni w ciągu roku i w kolejnych 12 miesiącach krótszego niż 183 dni, można ubiegać się o odpis nawet każdego roku. W tym typie rozliczenia można odliczyć 10 % podatku od dochodów z tytułu zatrudnienia, ale łącznie nie więcej niż 40 000 NOK. Osoby, które chciałby skorzystać z tego rodzaju ulgi powinny zwrócić się z prośbą o przyznanie odpisu w odpowiednim miejscu w Selvangivelse.

Osoby, które nie mają współmałżonka oraz dzieci w Polsce, ale są na stałe zameldowane w Polsce lub posiadają w kraju własne mieszkanie, również mogą skorzystać z tej ulgi.
Osoby, które potrzebują pomocy w wypełnieniu zeznania, zapraszamy do kontaktu pod adresem: post@pol-nor.com. Nasi konsultanci znajdą najlepsze rozwiązanie dla każdego i pomogą prawidłowo złożyć zeznanie podatkowe z jak największą korzyścią dla klienta.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=