Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
01/03/2017

Jak znaleźć pracę w Norwegii?

Jeżeli interesują Was wszelkie kwestie związane z poszukiwaniem pracy w krainie fiordów, to zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Na wstępie wypada zaznaczyć, że bardzo ważną kwestią w perspektywie znalezienia pracy jest znajomość języka norweskiego. Choćby podstawowy poziom opanowania norweskiego znacząco zwiększy nasze szanse na otrzymanie posady. Co prawda angielski wystarczy do porozumiewania się z Norwegami, a nawet do załatwienia wszelkich kwestii urzędowych, ale raczej nie pomoże znacząco w znalezieniu pracy.

Podszkol swój norweski: Norweski dla budowlańca, Norweski dla osoby sprzątającej

Gdzie szukać ofert pracy?

Podstawą jest rejestracja w Norweskim Urzędzie Pracy NAV. NAV oprócz udzielania informacji o dostępnych ofertach pracy, organizuje też szkolenia i kursy doszkalające dla bezrobotnych. Każdego dnia w Urzędzie jest dostępne około 1 000 ofert pracy, więc wybór jest naprawdę duży. Przeglądać je możemy poprzez stronę internetową www.nav.no. Na stronie urzędu można również zarejestrować swoje CV, które od tego momentu będzie w każdej chwili dostępne dla potencjalnych pracodawców.

Jakich dokumentów będę potrzebował?

Do naszej aplikacji o pracę należy dołączyć list motywacyjny, w którym należy krótko przedstawić powody naszego zainteresowania ofertą oraz nasze kwalifikacje, życiorys, ujęty w odwrotnym porządku chronologicznym i kopię dyplomów oraz świadectw pracy.

Jakich formalności muszę dopełnić?

Po pierwsze potrzebny jest certyfikat wydawany przez policję lub Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Certyfikat taki nabywamy po rejestracji na stronie selfservice.udi.no. Z wydrukowanym potwierdzeniem rejestracji należy udać się na pobliski komisariat policji, zaopatrzonym w dokument tożsamości oraz inne niezbędne do rejestracji papiery. Obowiązkowa dla wszystkich w Norwegii jest też karta podatkowa skattekort. Trzeba się o nią zwrócić do Urzędu Podatkowego i przedstawić tam dokumenty: paszport lub dowód osobisty, potwierdzenie rejestracji, umowę z pracodawcą. Jeżeli wcześniej nie przyznano nam numeru identyfikacyjnego D-nummer lub numeru PESEL (fodselnummer), to uzyskamy go razem z kartą podatkową. Do czasu, gdy nie przekażemy skattekort naszemu pracodawcy, będzie on potrącał aż 50% naszych dochodów.

UWAGA zmiany! Przeczytaj artykuł o Kildeskatt – podatek dla pracowników zagranicznych.

Przeczytaj również: Jakich formalności powinienem dopełnić po przyjeździe do Norwegii?

Co to jest Renholdskort i Byggekort?

Renholdskort to obowiązkowy identyfikator dla każdego pracownika pracującego w firmie z branży sprzątającej. Poświadcza on legalność firmy i posiadanie wymaganych zezwoleń przez pracownika. Zazwyczaj zamawianiem tej karty zajmuje się konkretna, wyznaczona do tego osoba w firmie. Byggekort to z kolei identyfikator branżowy dla pracowników z branży budowlanej. Trzeba ją nosić przez cały czas wykonywania prac budowlanych.


Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=