Jak znaleźć pracę w Norwegii?
Jeżeli interesują Was wszelkie kwestie związane z poszukiwaniem pracy w krainie fiordów, to zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
Na wstępie wypada zaznaczyć, że bardzo ważną kwestią w perspektywie znalezienia pracy jest znajomość języka norweskiego. Choćby podstawowy poziom opanowania norweskiego znacząco zwiększy nasze szanse na otrzymanie posady. Co prawda angielski wystarczy do porozumiewania się z Norwegami, a nawet do załatwienia wszelkich kwestii urzędowych, ale raczej nie pomoże znacząco w znalezieniu pracy.
Podszkol swój norweski: Norweski dla budowlańca, Norweski dla osoby sprzątającej
Gdzie szukać ofert pracy?
Podstawą jest rejestracja w Norweskim Urzędzie Pracy NAV. NAV oprócz udzielania informacji o dostępnych ofertach pracy, organizuje też szkolenia i kursy doszkalające dla bezrobotnych. Każdego dnia w Urzędzie jest dostępne około 1 000 ofert pracy, więc wybór jest naprawdę duży. Przeglądać je możemy poprzez stronę internetową www.nav.no. Na stronie urzędu można również zarejestrować swoje CV, które od tego momentu będzie w każdej chwili dostępne dla potencjalnych pracodawców.
Jakich dokumentów będę potrzebował?
Do naszej aplikacji o pracę należy dołączyć list motywacyjny, w którym należy krótko przedstawić powody naszego zainteresowania ofertą oraz nasze kwalifikacje, życiorys, ujęty w odwrotnym porządku chronologicznym i kopię dyplomów oraz świadectw pracy.
Jakich formalności muszę dopełnić?
Po pierwsze potrzebny jest certyfikat wydawany przez policję lub Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Certyfikat taki nabywamy po rejestracji na stronie selfservice.udi.no. Z wydrukowanym potwierdzeniem rejestracji należy udać się na pobliski komisariat policji, zaopatrzonym w dokument tożsamości oraz inne niezbędne do rejestracji papiery. Obowiązkowa dla wszystkich w Norwegii jest też karta podatkowa skattekort. Trzeba się o nią zwrócić do Urzędu Podatkowego i przedstawić tam dokumenty: paszport lub dowód osobisty, potwierdzenie rejestracji, umowę z pracodawcą. Jeżeli wcześniej nie przyznano nam numeru identyfikacyjnego D-nummer lub numeru PESEL (fodselnummer), to uzyskamy go razem z kartą podatkową. Do czasu, gdy nie przekażemy skattekort naszemu pracodawcy, będzie on potrącał aż 50% naszych dochodów.
UWAGA zmiany! Przeczytaj artykuł o Kildeskatt – podatek dla pracowników zagranicznych.
Przeczytaj również: Jakich formalności powinienem dopełnić po przyjeździe do Norwegii?
Co to jest Renholdskort i Byggekort?
Renholdskort to obowiązkowy identyfikator dla każdego pracownika pracującego w firmie z branży sprzątającej. Poświadcza on legalność firmy i posiadanie wymaganych zezwoleń przez pracownika. Zazwyczaj zamawianiem tej karty zajmuje się konkretna, wyznaczona do tego osoba w firmie. Byggekort to z kolei identyfikator branżowy dla pracowników z branży budowlanej. Trzeba ją nosić przez cały czas wykonywania prac budowlanych.
Może Cię również zainteresować: