Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
09/04/2015

Zmiany w przepisach emigracyjnych w Norwegii

Zezwolenie na pobyt stały – zwiększenie długości czasu zamieszkania w Norwegii

CZYTAJ WIĘCEJ O PRZEPISACH EMIGRACYJNYCH

Ministerstwo Sprawiedliwości podało do publicznej wiadomości propozycję podwyższenia czasu zamieszkania w Norwegii przed przyznaniem zezwolenia na pobyt stały z trzech do pięciu lat.

Rozszerzenie przepisów ma powstać na mocy porozumienia między stronami rządowymi, Partią Liberalną oraz Chrześcijańsko-Demokratyczną.

Propozycja oznacza, że warunkiem otrzymania przez obcokrajowców pozwolenia na pobyt stały jest przebywanie na terenie Norwegii przez 5 lat, a nie jak było do tej pory, przez trzy.

Zaostrzenie wymogów dotyczących czasu pobytu zwiększa możliwość kontrolowania przez władze przyznawania pozwoleń na pobyt stały i zapobiegania nadawania tego pozwolenia na podstawie fikcyjnych przesłanek (np. fikcyjnych małżeństw zawieranych tylko dla uzyskania pozwolenia na pobyt).

Pozwolenie na pobyt stały chroni przed wydaleniem z kraju. Wraz z zaostrzeniem przepisów dotyczących czasu rezydowania/zamieszkania na terenie kraju, wydłuży się czas, po którym obcokrajowiec zostanie objęty ochroną przed wydaleniem.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Anders Anundsen

Anders Anundsen

Obecnie pozwolenie na pobyt stały wydawane jest po trzech latach. Otrzymana dzięki niemu ochrona przed wydaleniem dotyczy zarówno złamania przepisów imigracyjnych, jak i popełnienia przestępstw kryminalnych. Nowe przepisy wydłużyłyby czas zamieszkania w Norwegii, konieczny do otrzymania pozwolenia na pobyt stały i objęcia ochroną przed wydaleniem, z trzech do pięciu lat, podkreśla Minister Sprawiedliwości Anders Anundsen.

Nowe przepisy najprawdopodobniej spowodują, że wielu obcokrajowców zostanie deportowanych z powodu popełnienia przestępstw kryminalnych lub złamania przepisów ustawy imigracyjnej, ponieważ będą oni potrzebowali więcej czasu na objęcie ochroną przed wydaleniem, dodaje Anundsen.

Pozwolenie na pobyt stały zasadniczo oznacza pozwolenie na pobyt w Norwegii bez konieczności jego przedłużania. Rozważania nad tym prawem doprowadziły do wniosku, że okres pobytu w kraju przed objęciem ochroną przed wydaleniem powinien być dłuższy. Ministerstwo uważa, że trzy lata pobytu w Norwegii nie wiążą wystarczająco mieszkańca z krajem. Tak krótki pobyt nie jest wystarczającym powodem do nadania prawa stałego pobytu, tym bardziej jeśli prawo dotychczasowe prawo pobytu wygasło.

Nowe przepisy oznaczałyby, że jeśli podstawa pobytu obcokrajowca przebywającego w Norwegii po trzech lub czterech latach nie będzie już występowała (np. w wypadku rozpadu związku małżeńskiego), obcokrajowiec ten nie otrzyma prawa dalszego pobytu w Norwegii. W tym właśnie kontekście ministerstwo szczególnie prosi o poparcie i podkreśla, że rozszerzenie wymogów związanych z otrzymaniem pozwolenia na pobyt stały może pomóc między innymi ludziom, którzy doświadczają przemocy fizycznej w związkach.

*na podstawie https://www.regjeringen.no/

Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=