Zmiany w przepisach dotyczących ochrony dzieci międzynarodowych!
Norwegia ratyfikowała Konwencję Haską z 1996 roku. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 lipca. Rząd ma nadzieję, że dostarczą one nowe, bardziej akceptowalne sposoby rozwiązywania sporów opieki nad dzieckiem w sytuacji, gdy ma ono powiązania również z innym krajem.
Według “Dagbladet” jedną z rzeczy, która zmieni się po ratyfikacji Konwencji Haskiej jest to, że dzieci, które zabierane są rodzicom w Norwegii, będzie można umieścić u krewnych za granicą zamiast w norweskiej rodzinie zastępczej. Rząd uważa, że ratyfikacja dałaby Norwegii „nowe środki w celu zapobiegania i rozstrzygania sporów rodzin międzynarodowych, opieki nad dziećmi i przypadków uprowadzenia dziecka – i może ułatwić podejmowanie decyzji w sprawie długofalowych rozwiązań opieki nad dziećmi”. „Jeżeli dziecko ma dziadków lub ciotki i wujków, którzy mogą się nim zająć w innym kraju, wtedy zaistnieje możliwość, aby powierzyć dziecko ich opiece” powiedziała minister Solveig Horne.
Ratyfikacja Konwencji Haskiej umożliwi również zagranicznym rządom żądać dostępu do dokumentów w przypadku zabrania opieki nad dzieckiem ich prawnym opiekunom. Konwencja Haska z 1996 liczy ponad 40 sygnatariuszy, w tym wszystkie kraje Unii Europejskiej.
Źródło info: dagbladet.no