Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
30/06/2015

Zmiany w opiece nad dziećmi

Minister Solveig Horne (FrP) zaproponowała zmianę ustawy dotyczącej opieki nad dziećmi w celu wzmocnienia odpowiedzialności rodzicielskiej, zwiększenia częstotliwości kontaktu dzieci z obojgiem rodziców oraz zmniejszenia konfliktów pomiędzy rodzicami na temat opieki nad dziećmi. Minister utożsamia rodziców z opiekunami. Termin składnia uwag do ustawy upływa 1 października bieżącego roku.

Zarówno mama, jak i tata są ważni dla dziecka. Horne uważa, że wyrównanie praw rodzicielskich obniży poziom konfliktów pomiędzy rodzicami. Równe rodzicielstwo oznacza, że rodzice mają równe szanse w sprawowaniu opieki nad dzieckiem niezależnie od tego czy są to matki, czy ojcowie. Każda rodzina będzie miała możliwość wyboru. Prawo powinno ułatwiać rozwiązania spełniające potrzeby różnych rodzin. Prawa dzieci powinny być przy tym chronione, bo dobro dziecko jest zawsze najważniejsze. Każde dziecko ma indywidualne potrzeby i wymaga niestandardowego planu opieki.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

boy-477013_640

Minister proponuje wspólną opiekę jak punkt wyjścia dla wszystkich rodzin, nawet dla rodziców, którzy nie mieszkają razem, gdy rodzi się dziecko. Oboje rodziców powinno mieć taką samą wartość i jednakowo brać udział w procesie wychowania dziecka i podejmować wspólne decyzje w ważnych sprawach dotyczących dzieci. Wspólna opieka pozwoli na częstsze kontakty pomiędzy rodzicami a dziećmi.

W przypadku przeprowadzki jednego z rodziców mogą zajść istotne zmiany w życiu dziecka. Taka sytuacja wpływa na częstotliwość kontaktów z jednym z rodziców. Minister wysunęła propozycję obowiązku mediacji w takim przypadku. Druga propozycja dotyczy obowiązku wspólnego podejmowania ważnych decyzji, nawet w przypadku różnych miejsc zamieszkania. Obecnie ostatnie słowo należy do strony, która zamieszkuje z dzieckiem.

Rząd skupia się na wzmocnieniu poradnictwa rodzinnego. Mediacje mogą okazać się bardzo pomocne pomiędzy rodzicami, którzy są po rozwodzie i nie mogą osiągnąć porozumienia w sprawie opieki nad dziećmi.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Donna - 2015-06-30
Brzmi rozsądnie...