Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
02/11/2016

Zmiana druku deklaracji VAT

Od 1 stycznia 2017 roku zmieni się druk deklaracji VAT. Informacje na ten temat przygotowała firma Quali.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

calculator-385506_1920

Nowe formularze VAT

Od 1 terminu 2017 urząd wyśle firmom zarejestrowanym w rejestrze VAT (Merverdiavgiftsregisteret) nowe formularze. Deklaracje VAT za 2016 roku należy składać na obecnej wersji druku, zmiana szablonu będzie dotyczyła tylko rozliczeń VAT za okresy przyszłe, czyli od 1 terminu 2017.

VAT za importowane towary

Zmiany dotyczą głównie firm, które zajmują się importem towarów z zagranicy.

Do tej pory otrzymywało się fakturę od agencji celnej lub spedytora z kwotą VAT za importowane towary. Instytucje te naliczają podatek. Na dokumentach celnych wykazywane są opłaty celne, które należy uregulować przy imporcie. Często to spedytor zajmuje się tymi czynnościami, a następnie fakturuje swoją usługę razem z wymaganymi opłatami z tytułu importu.

Od nowego roku obowiązek naliczania i księgowania VATu od sprowadzanych towarów będzie spoczywać na firmie importującej lub na księgowym, który rozlicza tę firmę. Od 1 stycznia 2017 roku trzeba będzie raportować VAT od importowanych towarów na deklaracji VAT. Wyliczenia podatku nie będą już wykazywane na deklaracji celnej. Do obowiązków przedsiębiorstwa będzie należało wyliczenie podstawy opodatkowania i kwoty podatku z informacji wykazanych na dokumencie celnym. Zmiany dotyczą tylko podatku VAT od importu, zapłata cła pozostaje na tych samych zasadach jak dotychczas.

Nowe przepisy

Program księgowy musi być dostosowanych do nowych zasad. Deklaracja VAT będzie posiadać 19 rubryk. Druk deklaracji VAT zmienia się dla wszystkich, nie tylko dla importerów.

Należy zapoznać się z nowymi przepisami o VAT, szczególnie z tym, jak znaleźć i ustalić wartość celną. Obowiązkiem firmy będzie obliczenie, raportowanie i zapłacenie podatku VAT od importu. Wszystkie deklaracje i informacje o zmianach będą udostępnione na stronie Altinn.no.

Będziemy poruszać ten temat jeszcze przed styczniem 2017 roku.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=