Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
30/11/2015

Zasiłek opiekuńczy w Norwegii- sprawdź, komu przysługuje

Zasiłek opiekuńczy jest przyznawany w Norwegii osobom, które mają dziecko w wieku 1-2 lat. O świadczenie należy ubiegać się w NAV. Średni czas rozpatrywania złożonych podań wynosi od 1 do 2 lat. W urzędzie należy złożyć stosowne dokumenty takie jak: akt urodzenia dziecka (jeśli dziecko nie jest zarejestrowane w Urzędzie Ewidencji Ludności w Norwegii), dokument potwierdzający zatrudnienie w Norwegii, pozwolenie na pobyt w kraju, rozliczenie podatkowe za poprzedni rok, odcinki wypłaty w bieżącym roku oraz dokument tożsamości. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą muszą załączyć numer personalny otrzymany w Norwegii.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

children

Komu przyznawany jest zasiłek opiekuńczy w Norwegii? Osobom, które nie korzystają z przedszkola całodniowego lub których dziecko chodzi do przedszkola bez dofinansowania państwowego. Całodniowe przedszkole to placówka, w której dziecko może przebywać w tygodniu 20 godzin lub dłużej. Kwota przyznawanego świadczenia wynosi 6000 NOK. Zasiłek wypłacany jest do trzech miesięcy wstecz przez okres 12 miesięcy. Świadczenie przyzwane jest także osobom, które nie pozostają w związku małżeńskim. Wysokość osiąganych dochodów nie ma wpływu na kwotę zasiłku.

W Norwegii przyznawany jest niepełny zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? Niepełny zasiłek opiekuńczy otrzymują rodzice, których dzieci przebywają w przedszkolu, ale niecałodniowym. W takim przypadku przysługuje 50% zasiłku wypłacanego przez 11 miesięcy.

Niestety, zasiłek opiekuńczy nie może być pobierany równolegle z zasiłkiem rodzinnym. Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest pod koniec każdego miesiąca.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=